2.3.2021 | Svátek má Anežka


GLOSA: Nechte si nařídit jazyk

29.1.2010

To se zase jednou EU a ministerstvo školství vyznamenaly. Vypracovaly příručku na zavedení neutrálních nebo ženských tvarů pro učitele a pro použití v textech na školách apod. Taková věc se nedá pochopit, dá se nad tím smát, ale spíš už proto, že už nic jiného dělat nejde. A brečet kvůli tomu nebudu.

Nahrazování tvarů mužských rodů za ženské, resp. rozšiřování je dost podobné předchozím čistonosoplenám v období národního obrození. Jazyk se nedá nařídit, je to živý organismus, který se vyvíjí a je velmi těžké ho nějak konkrétně sledovat. Nařizovat lidem jak mají mluvit a co mají používat za slova, to je velká odvaha. Je vidět, že Evropská unie nám leze už i do vlastního jazyka. A ministerstvo školství ji slepě a patrně i horlivě následuje.

Děsím se, co přijde pak.

Přijde mi to zvláštní hlavně z toho důvodu, že se před pár desítkami let říkalo "paní doktor" a najednou je tu "paní doktorka". Silně pochybuju, že by to slovo vzniklo nařízením ministerstva. Starost o mužský a ženský rod je směšná. Věřím, že se o to postará člověk sám. Bude používat pouze taková slova, jaká se mu budou líbit a hodit. Mně se taky někdy nelíbí přílis anglismů, které se používají v našem prostředí. Ale rozhodně bych je nezakazoval. Prostě se jim občas vyhnu a je to. Ale zakazovat druhým jejich jazyk?

Když už si chce ministerstvo udělat čistku jazykem, ať zbaví češtinu cizích náplav a zachová jí víc vlastních výrazů. Ale ať proboha nezavádí násilně výrazy nové, umělé. A ono je zavádí. Na konci článku je řečeno, že vydaný materiál je nezávazný, ale pouze doporučený, ALE, pokud bude někdo žádat peníze na nějakou práci v oboru, ministerstvo očekává, že se tímto doporučením bude řídit... Takže "zatím" nepovinné pro lidi, ale povinné pro zaměstnance.

Zajímalo by mě, kdy dospějeme do fáze, kterou navodil film Demolition Man - na každém rohu tam byl automat, který plival na lidi kupóny s oznámením, že řekli sprosté slovo a že dostali pokutu jeden kredit...

Převzato z http://vild.bigbloger.lidovky.cz se svolením autoraAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.