26.5.2022 | Svátek má Filip


GLOSA: Naše milé dálnice

9.2.2008

Poslouchal jsem teď v týdnu zprávy. A tenhle týden mi z nich do hlavy přeskočila ta informace s mýtem pro osobní auta. Pořád to bylo takové neodbytné téma. Pořád jsem si říkal - kolikrát my vlastně na ty dálnice přispějeme. Asi hodněkrát. Do slovníku se mi v souvislosti s těmito informacemi pořád dostává jedno přídavné jmeno - absurdní...

Vím, že vláda teď říká, že zavedení mýtného pro osobní auta není teď na místě, že se to bude řešit až později. Ale co se pak stane?

Každý normální občan platí daně. Z daní se platí dálnice. Platí dálniční známku. Z ní se platí dálnice. Bude někdy za pár let platit mýto. Z něj se budou (snad) platit dálnice. Všichni, kdo jezdí po dálnicích za obchodem, si navýší ceny, aby nemuseli na poplatcích za dálnice prodělávat. A normalní lidi ty koncové vyšší ceny zaplatí v obchodech. A tím zaplatí další peníze na stavbu dálnic. Protože vlastně tím budou částečně platit ty dálniční známky těm dopravcům, co zásobují všechny ty průmyslové závody, obchody a cokoli, co bude někdo muset pořizovat.

Je to jen hrubá, určitě nepřesnná úvaha. Určitě se někde někdo kvůli konkurenci uskrovní a tyhle náklady nebude tak úplně posunovat dál a dál, ale myslím, že i přes svou hrubost je ta úvaha správná.

Dá se tedy vůbec spočítat, kolikrát ten normální člověk ty dálnice zaplatí? A pak se najde pár (doslova pár) úředníků a nechá se podplatit, zadá předražený projekt na dálnice a my zase budeme na těch dalších desek kilometrů za deset miliard čekat donekonečna... Stavební firmy budou za pár milionů úplatků ve vatě a budou si v klidu utrácet naše prachy za nic a my nebudeme mít ani ty dálnice. Které prý stavíme jako nejdražší v Evropě. A kdo ví, jestli ne na celém světě. Kde mají lidi ty miliardy pořád brát.

No řekněte - není to absurdní?

Převzato z http://vild.bigbloger.lidovky.cz se svolením autora