16.4.2021 | Svátek má Irena


GLOSA: Kdo potřebuje noční kluby?

21.9.2020

Majitelé nočních klubů pláčou. Nové opatření proti šíření koronaviru jim nařizuje od půlnoci do šesté hodiny ranní zavřít. Přijdou o tržby od nočních návštěvníků a jejich živnost takovou ránu sotva přežije. Většinu klubů, možná úplně všechny to zlikviduje.

Tedy - chápu je, budou se muset živit něčím jiným, než byli zvyklí, a nebude to asi tak výnosné. Ale svět se kvůli tomu nezboří. Drtivá většina lidí noční bar ani klub ke svému štěstí nepotřebuje, neboť v noci spí, což je navýsost přirozené, potřebné a moudré. Noční život (až na nezbytné výjimky nepřetržitých a jinak nepostradatelných provozů) je pro člověka nepřirozený, nezdravý, nákladný a velmi často vyloženě škodlivý. Konkrétně právě v případě šíření koronaviru, jak bylo demonstrováno pražským klubem Techtle Mechtle. Kde alkohol teče proudem (o jiných drogách ani nemluvě), dá se těžko očekávat úzkostlivé dodržování osobního odstupu a žádoucí hygieny, nota bene při obligátním sporém osvětlení. Mě osobně by do takového obskurního prostředí nikdo nedostal párem volů ani ve dne, natož v noci.

Mám ještě v živé paměti nářky majitelů heren, když se začalo diskutovat o škodlivosti hazardu a jeho budoucím omezování. Jaká to bude národohospodářská škoda, o jaké sumy na daních obce přijdou, kolik sportovních klubů ztratí své dlouholeté sponzory. A dnes? Herny jsou zavřené, obce přesto nezkrachovaly a sportovci si na sebe holt musí vydělávat jinak než parazitováním na hazardu. A pokud jde o chudáky gamblery - těch se určitě věšelo, topilo, trávilo a střílelo víc kvůli prohranému jmění než kvůli tomu, že by si neměli kde zahrát.

Suma sumárum: bez nočního baru se obejdu stejně dobře jako bez herny. Pro koho jsou tato zařízení nepostradatelná, měl by svůj nezdravý způsob života ve vlastním zájmu změnit, i kdyby covidu nebylo – a tím spíš, jestliže tu s námi ten prevít, jak se zdá, zůstane už natrvalo.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.