28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


GLOSA: Jom kipur v Hagenu

21.9.2021

Proč u nás Židy nemusí chránit těžkooděnci

Všimli jste si, že ve čtvrtek byl nejvýznamnější židovský svátek Jom kipur? Spíše asi ne. Nebyl k tomu žádný zvláštní důvod. Den smíření je sice svátek, kdy zamíří do synagogy i ti, kteří jinak na náboženský život moc nedají (asi jako sekulární křesťané na půlnoční mši o Vánocích), ale i tak je jich málo. Zato Německo důvod k pozornosti má, hlavně kvůli riziku. Už ve středu v předvečer svátku policie uzavřela okolí synagogy v porúrském Hagenu. A ve čtvrtek zatkla šestnáctiletého Syřana, čímž mu prý překazila přípravu útoku na plný svatostánek.

Nelze dělat paušální závěry. Je tomu dva roky, co při svátku Jom kipur zaútočil na synagogu v Halle domorodý neonacista. Ale můžeme připomenout dvě věci.

Za prvé projev Angely Merkelové na Den památky obětí holokaustu 27. ledna 2018. Utkvělo z něj toto: „Je těžko pochopitelné a ostudné, že žádná židovská instituce – škola, školka či synagoga – nemůže existovat bez policejní ostrahy.“ Říká-li to lídr Německa tři generace po holokaustu, zní to varovně.

Za druhé si autor těchto řádek dovolí osobní postřeh. Bydlí v Praze dvě ulice od Lauderovy židovské školy. A byť často chodí kolem ní, nikdy tam neviděl ani nápadnou policejní ostrahu (natož ozbrojence jako v Hagenu), ani nezaznamenal vyhrocenou atmosféru. Právě v situacích, jaké oživují zprávy z Hagenu, Halle či Toulouse (islamista zanechal v židovské škole čtyři mrtvé), si uvědomíme ten nebanální fakt, že žijeme v zemi, kde židovské instituce mohou existovat bez okaté policejní ostrahy.

Samozřejmě i u nás jsou věci ostudné. Například rasismus v nejhrubší podobě na fotbalových stadionech. Což je něco, v čem se můžeme poučit na západě EU, kde to řeší účinněji. Ba ani nemusíme, oni nás rádi poučují sami. Ale pokud jde o antisemitismus, přímé hrozby pro židovské životy či protižidovské demonstrace, jsme na tom o poznání lépe než západ EU. Čím to asi bude? Zkuste si cvičně představit, že byste se v této věci pokusili poučovat západ Evropy.

LN, 18.9.2021Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.