28.5.2022 | Svátek má Vilém


GLOSA: Dezinformace…

23.4.2022

Měli bychom si dát pozor na to, aby nedošlo k tomu, že „zákaz dezinformací“ nám bude poškozovat společnost více než ty samotné dezinformace. Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina společnosti stojí na straně agresorem napadené Ukrajiny, že většina lidí schvaluje pomoc válečným uprchlíkům a nezdá se tedy, že by společnost byla významněji infikována nějakými dezinformačními kampaněmi.

Pokud by však větší část společnosti nabyla dojmu, že těch „zákazů“ je přespříliš, nebo že jsou, jak řekl předseda vlády „na hraně“, nebo že směřují i někam jinam než k ochraně veřejného pořádku, byla by situace jiná. Zpochybnění ústavní svobody projevu a svobodného vyjadřování názorů by právní vědomí společnosti mohlo více poškodit než tzv. desinformace, které ve své naprosté většině nejsou nic jiného než dojmy nepoučitelných hlupáků. V době covidové i dnes… Braňme demokracii před těmi, kteří schvalují násilí, agresi, nebo zlo, buďme zodpovědnými občany, ale vyhlašování „ceny Karla Čurdy“ za nejlepší udání bych se dožil nerad…

A pozor bychom si měli dát i na ony příslovečné „dvojí metry“. Tvrzení jakési učitelky že „v Kyjevě se nic neděje“, je prý předmětem trestního oznámení, ale zatím je jen málo ve veřejném prostoru respektována skutečnost, že stále ještě u nás je za trestný čin podle § 355 trest. zákona považováno když někdo „veřejně hanobí některý národ, jeho jazyk, některou rasu nebo etnickou skupinu, nebo skupinu osob pro jejich skutečnou nebo domnělou rasu, příslušnost k etnické skupině, národnost, politické přesvědčení…“ s tím, že přísněji bude potrestán ten kdo tak činí “nejméně se dvěma osobami“, nebo „tiskem, filmem, rozhlasem, televizí, veřejně přístupnou počítačovou sítí nebo jiným obdobně účinným způsobem“.

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem

Autor je ombudsmanAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!