27.6.2022 | Svátek má Ladislav


DOPRAVA: Na kole do práce

18.5.2022

V poslední době se hodně mluví o tom, že by bylo dobře, aby co nejvíc lidí jezdilo do práce na kole. Mluvilo se o tom i před válkou na Ukrajině. Válka ty debaty jaksi podpořila. Ta myšlenka je mi velmi sympatická a využívám příležitosti, abych se podělil o své poznatky z praxe. Když jsem pár let pracoval v novinách jako grafik a šichta mi končila po půlnoci, často mi ujela poslední tramvaj. Vyřešil jsem to osedláním kola. Zjistil jsem, že mě kolo dopraví ze Smíchova do centra rychleji, než emhádé, dojíždění autem bylo mimo realitu už tenkrát. Jezdil jsem i v zimě ve sněhu. Bylo to trochu napínavé, ale zvládnutelné.

Jezdil jsem na kole i mimo cest do práce. Potíž byla trochu s kopcovitostí Prahy. Vzpomínám, jak jsem se styděl, když jsem jel na kole k očařce do Vojenské nemocnice a přijel jsem a byl jsem mokrý jak myš a smrděl potem. Čímž přecházím k druhé mé zkušenosti. Řešení je v elektrokole, na něm jezdím teď. Skvělá věc, elektrokolo, poskytuje iluzi sportu a přitom námahu můžete regulovat takřka na nulu. Potud tedy vše dobré, zkušenosti mám výborné a cyklistiku, najmě elektrocyklistiku mohu vřele doporučit.

Nikde jsem zatím ale nenarazil na jeden problém. Setkáte se s ním hned, jakmile byste na tenhle druh dopravy vsadili. Máte doma kam to kolo dát? Kola se kradou, nemůžete ho nechat jet tak někde stát opřené a zámek vám ušmiknou. Tím to nekončí. Kam s tím kolem, až dojedete do práce? Někde mají dvůr. Některé firmy mají garáž, snad by se tam dal vyšetřit nějaký kout pro stání. Já své kolo nosil v práci do patra a všiml jsem si, že to tu a tam někdo dělá taky. S elektrokolem by to byl problém, protože je těžké jako čuně. Další problém je s deštěm. Nejde ani tak o to, že zmoknete, horší ale je, že když zmoklé kolo vynesete do patra, udělá pod sebou na chodbě louži. Což se mi dělo, a a parkoval na chodbě sám. Nedovedu si představit, nebo spíš si dovedu představit, jak šíleně by chodba vypadala, kdyby nás mělo na kole do práce jezdit patnáct.

Tím vším chci tedy upozornit na to, že myšlenka je to dobrá, kolo je super, je to skvělý a dnes už pohodlný dopravní prostředek. Ale jako všecko, chce mít to své. Kdo viděl, jak to vypadá v Amsterodamu před nádražím, ví o čem mluvím. V Holandsku se opravdu hodně jezdí na kole… Bude to chtít o problému přemýšlet a bohužel se to neobejde ani bez investic. Ale nejsou to problémy nepřekonatelné a vyřešit se jistě dají. Musí být důvod a musí se chtít. Důvod tu určitě je. Teď to ostatní…