Pátek 13. června 2025, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

CÍRKEVNÍ RESTITUCE: Prezidentovo úholičské faux pas

(dle peroutkovského vzoru)

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Úholičkách(severně od Prahy) ve středu 5/4 pravil, že si můžeme „velmi snadno“ ověřit údajný výrok kardinála Tomáška o církevních restitucích. Škoda, že neřekl, kde máme jeho slova ověřit.

Jde o výrok, který měl kardinál Tomášek, do března 1991 (tento časový údaj je v této kauze důležitý) český katolický arcibiskup, říci v srpnu onoho roku 1991: že církevní restituce skončily rokem 1991 a (katolická) církev již žádné další nároky vznášet nebude.

Jak si může „normální“ člověk (nikoli historik – badatel), který nemá času nazbyt, něco „velmi snadno“ ověřit – třeba výrok nějaké osobnosti? V internetové době tak, že zadá do vyhledávače/vyhledávačů příslušné termíny a vzápětí se dobere pravdy. Jenomže ouha. Ať jsem se snažil jak chtěl, na původní zprávu, z níž by bylo možné důvěryhodně dovodit, že kardinál Tomášek něco takové skutečně řekl, jsem nenarazil.

Nicméně jsem nalezl trojí vyjádření (dvou politiků a jedné spisovatelky), v nichž jejich autoři tvrdí, že kardinál Tomášek onen výrok pronesl.

Třetího února 2012 Miroslav Grebeníček (KSČM) v Poslanecké sněmovně řekl:

Právě v době projednávání těchto zákonů, živě si na to vzpomínám, padla následující slova kardinála Františka Tomáška: „Je to poslední nárok, který církve vznášejí.“ (Jedná se o zákony 298/1990 a jeho novelu 338/1991 o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého – pozn. LS.)

Poslanec Grebeníček si sice „živě vzpomíná“, ale nekokretizuje, takže mi v hledání pravdy příliš nepomohl: není se o co opřít.

V červenci téhož roku (13/7) napsal Jiří Paroubek (svého času ČSSD) na webu Vaše věc.cz toto:

Arcibiskup pražský, hlava katolické církve v Čechách a na Moravě, František Tomášek, státu za tento dar v srpnu 1991 poděkoval - jak již jsem řekl - a sdělil, že další majetky už katolická církev žádat nebude. Prohlásil doslova: „To je poslední nárok, který církev vznáší.“

Expremiér je tedy konkrétnější: kardinál Tomášek měla předmětná slova o restitucích pronést v srpnu 1991. Totéž si myslí i spisovatelka Lenka Procházková. Ta v článku napsaném na výzvu Britských listů na jejich stránkách uvedla (4. 6. 2013):

Počátkem srpna, domnívám se, že 1. 8. 1991, prohlásil v děkovné řeči kardinál František Tomášek: „Toto je poslední nárok, který církve vznášejí.“ Jeho veřejné vyjádření, o kterém tehdy informovala média, bylo vnímáno jako restituční tečka.

Toto jsou tedy tři argumenty, které jsem nalezl v táboře PRO - tedy, že kardinál Tomášek uvedená slova pronesl.

Pak jsem ovšem narazil na argumenty z protichůdného tábora, tedy PROTI. Jmenovitě Arcibiskupství pražské na svém Twitteru uvedlo:

tom

A v dalším tweetu odkázalo na článek Josefa Nerušila na Britských listech z 6. 6. 2013, který zjistil, že onen výrok o konci restitucí nepronesl kardinál Tomášek, ale někdo jiný a navíc byl jeho výrok významově zkreslen.

Dle zjištění Josefa nerušila Rudé právo napsalo 27. února 1992:„Když v loňském roce projednával parlament novelu zákona o úpravě některých majetkových vztahů řeholních řádů a kongregací a arcibiskupství olomouckého, prohlásil tehdy místopředseda federální vlády Jozef Mikloško, že je to poslední iniciativa vlády ohledně restitucí majetku církví. Uplynul rok a parlamentní výbory se začaly zabývat dalším zákonem restituujícím majetek církví.“

Ovšem podle Netušila byl výrok místopředsedy federální vlády Jozefa Mikloška překroucený. Rudé právo 14. března 1992 přineslo následující dementi:

Místopředseda vlády se také ohradil proti tvrzení RP, že při projednávání novely zákona o navracení majetku řeholním řádům a kongregacím a arcibiskupství olomouckému vláda prohlásila, že jde o její poslední iniciativu v restitucích církví. Podle jeho slov šlo o poslední iniciativu v restituci řeholních řádů a kongregací.

Zdá se tedy, že tu máme další pokračování kauzy Peroutka („Hitler je gentleman“). Neboť se nepodařilo dohledat (nikoli mně, ale zmíněnému Josefu Nerušilovi, který tomu věnoval potřebný čas), že výrok o roku 1991 jako konci církevních restitucí pronesl kardinál Tomášek. Prezident Zeman se tak dostal do lehce prekérní situace, neboť v Úholičkách jako jeden z důvodů, proč se nezúčastnil pohřbu kardinála Vlka, uvedl, že

kardinál Vlk tato slova svého předchůdce porušil.

Vše nasvědčuje tomu, že neměl co porušit. A že tento důvod neúčasti prezidenta na pohřbu arcibiskupa je lichý. Pražské arcibiskupství by možná řeklo, že lživý.

Ale abychom zůstali objektivní, připusťme, že Paroubek a Procházková mají pravdu a kardinál Tomášek to, co mu vkládají do úst, v srpnu 1991 skutečně řekl. K této možnosti Josef Nerušil uvádí (6. 6. 2013 na webu Církev.cz):

Každý, kdo se o problematiku církevních restitucí zajímá a skutečně o ní něco ví, by zmíněný výrok zpochybnil už jenom z toho důvodu, že kardinál Tomášek byl v březnu roku 1991 na vlastní žádost z arcibiskupského úřadu propuštěn a vystřídán Miloslavem Vlkem. V srpnu 1991, kdy měl údajný výrok zaznít byl tedy „jen“ emeritním kardinálem a emeritním arcibiskupem. Protože nebyl v srpnu 1991 vykonavatelem žádného církevního úřadu, nemohl jménem církve za nic poděkovat, natož pak pronášet závažná stanoviska o majetkoprávním narovnání mezi státem a církvemi. Pokud tak činil – vyjadřoval jen svůj názor, stejně jako dnes činí např. emeritní kardinál Vlk při svých úvahách o vlastnictví katedrály. Tato skutečnost však protagonistům zmíněného výroku naprosto uniká. Kardinál Tomášek navíc ani neměl důvod podobný výrok pronášet, protože jednání o majetkovém narovnání se státem nikdy nevedl, ani se ho nezúčastnil – což je snadno doložitelný fakt. Kdo se opravdu vyzná v problematice tzv. církevních restitucí by také věděl, že v roce 1990 (nikoli v roce 1991, jak se mnozí mylně domnívají) byl prostřednictvím výčtového zákona navrácen nemovitý majetek jednotlivým řeholním řádům a kongregacím, zákon ale vůbec neřešil (zadržovaný nemovitý) majetek jednotlivých farností a diecézí, ani pozemků. Pro pořádek jenom dodejme, že kardinál Tomášek nebyl členem žádné řehole, ani řádové kongregace. Děkoval by tedy za něco, s čím by neměl co do činění. Řeholní řády a diecéze jsou totiž dvě naprosto odlišné instituce, a to jak po stránce právní, tak i organizační a majetkové.

Zbývá obligátní: závěr si jistě udělá každý sám.

Aston Ondřej Neff
13. 6. 2025

Všechno, co stát staví, trvá dlouho.

Tomáš Vodvářka
13. 6. 2025

Staré české přísloví může mít i omezenou platnost.

Ivo Fencl
13. 6. 2025

Jsou rádce Jak psát. Proč nevytvořit jednou i radu Jak nepsat?

Alexander Tomský
13. 6. 2025

Pater Halík nejspíš podléhá schematickému pohledu na svět.

Lubomír Stejskal
13. 6. 2025

Vítaný hlas rozumu v méně srozumitelném světě.

jhr Jan Hron
13. 6. 2025

Izraelská armáda uvedla, že během útoku na Írán v rámci operace Vzpínající se lev zasáhla v...

Pavel Kohout
13. 6. 2025

Jamie Dimon, generální ředitel největší světové banky JPMorgan Chase, nedávno vyjádřil velké obavy....

Matyáš Müller, ČTK
13. 6. 2025

Pokračuje mimořádná schůze Sněmovny, kterou poslanci ve středu po necelých čtyřech hodinách...

ČTK, Lidovky.cz
13. 6. 2025

U České Kamenice na Děčínsku najel vlak do nastraženého kamení na kolejích. Policie incident...

Lidovky.cz, ČTK
13. 6. 2025

Policie navrhla obžalovat odpadovou firmu kvůli neodvedení poplatků ze skládek. Kriminalisté...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz