21.6.2021 | Svátek má Alois


CESTOVÁNÍ: Testovací buzerace

11.6.2021

Případ návratu českých turistů letadlem na pražské letiště a jejich zadržení kvůli podezření na zfalšování testů je jen špičkou ledovce, který omezuje lidské aktivity pod záminkou boje s covidem.

EU slibuje „volné cestování po Evropě“ v rámci Unie již na letošní léto. Podmínkou však bude podle unijních orgánů covidpas, respektive „potvrzení o bezinfekčnosti“. Ten získá cestovatel tím, že prokáže, že je očkován či že prodělal covid či že absolvoval test na covid. Zatímco očkování a prodělání nemoci má být uznáváno několik měsíců, testování má krátkodobou platnost a cestovatele tak podle regulí EU čeká pravidelné testování v řádech dní. Jsou zvýhodněny osoby očkované či osoby po prodělané nemoci.

Již od počátku testovací mánie se objevovaly zprávy o tom, že lze získat falešný negativní test za úplatu. Není nutné absolvovat nepříjemné odběry a zájemce o koupi falešného dokladu pak spoléhá na to, že tuto skutečnost při běžné kontrole nikdo neodhalí. Případ návratu českých turistů zadržených na pražském letišti je právě z tohoto soudku. Při letištní kontrole vzbudily některé předložené testy podezření, že jsou falešné, a cestující čekalo zadržení v letištní hale. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch pak v ČT tvrdil, že podezření bylo „oprávněné“. Zástupci cestovních kanceláří, které turisty zabezpečovaly, naopak vydali prohlášení, že vše proběhlo řádně.

V čem je daný případ poučný? Zejména v tom, že diskriminuje hromadnou turistiku, zejména letecky. Na letištích jsou totiž kontroly nejen kvůli covidu, ale i z důvodu bezpečnosti leteckého provozu. Kontrola „bezinfekčnosti“ tak může proběhnout, aniž by se nějakým významným způsobem prodlužovala délka odbavení. To individuální turistika auty ži po železnici , i když pro ni platí formálně stejná pravidla, má výhodu v tom, že hranice v rámci Schengenu nejsou střežené (odbourání hraničních kontrol v rámci Schengenu je všeobecně akceptováno). Pokud by tedy měla podobná kontrola jako na letišti proběhnout i při cestách auty či vlakem v rámci Schengenu, musely by se pohraniční kontroly vrátit na všechny hraniční přechody, jež by byly v době masivních přesunů k moři totálně zablokované. Další zajímavostí je ale i skutečnost, že jak reportéři ČT při cestě na Jadran, tak i zkušenosti jiných cestujících hovoří o tom, že se i při případných kontrolách doklady o „bezinfekčnosti“ nevyžadují.

Z výše uvedeného pro mě plyne jeden jediný závěr. Testovací mánie je de facto šikanou, která má od cestování po EU „slabší“ povahy naprosto odradit. I letos se podle průzkumů zájmu o dovolené v Česku nadpoloviční většina respondentů přiklání k cestování po vlastech českých. Zprávy o zadržení turistů na letišti pak jen potvrzují těm, co se rozhodli zůstat doma, že udělali správně. Státy jižní Evropy, Řecko, Itálie i Španělsko, tak na sezonu zbrojí a na turisty se těší. V jejich zájmu je ale vše maximálně „urychlit“ a nevěřím, že budou tak důsledné, aby hledaly falešné testy či falešné covidpasy. Tato hra, jinak to nelze nazvat, má za cíl vytvořit zdání normality a současně „starosti“ o naše zdraví.

Chystám se letos se ženou do Chorvatska autem. Rád se o své osobní zkušenosti podělím.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.