Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

CAROVY VARY: Krvavá lázeň ve Vřídelní kolonádě

diskuse (92)
„Několik českých provokatérů uspořádalo v Carových (dříve Karlových) Varech v gubernii Zapadnaja Čerossija (dříve součást Karlovarského kraje) výstavu obrazových montáží polského fotografa Adama Borowského, která má vytvořit falešný dojem o ruské protiteroristické operaci v Čečensku. Aktéři byli zatčeni a odesláni k výslechu do Moskvy. Vyhnanství na Sibiři je nemine. Velká Rus je civilizovaná země a ke svým pomýleným oponentům se chová humanitárně.“

To, co se jeví jako autorova fantasmagorická fikce, může se časem proměnit v drsnou realitu, bude-li rusifikace Karlových Varů pokračovat nynějším tempem. Koneckonců po druhé světové válce byli českoslovenští občané ruského původu také posíláni do Stalinova impéria, kde skončili v gulagu, odkud pro mnohé z nich nebylo návratu.

Vraťme se ale do reality listopadu 2008.

Třináctého listopadu skončila v Karlových Varech, na ochozu Vřídelní kolonády, výstava dokumentárních fotografií nazvaná Čečna – konečné řešení.

Přiznám se: navštívil jsem ji dvakrát. Když jsem přemýšlel, jaký bych jí dal název, napadlo mě jediné: Obraz dokonalé zkázy.

Snímky válkou zasažené kavkazské země pořídil polský fotograf Adam Borowski, který kolekci zapůjčil občanskému aktivistovi Janu Šináglovi. Iniciátorem jejího umístění v karlovarské Vřídelní kolonádě byl přední regionální politik Jiří Kotek (dnes karlovarský krajský zastupitel za formaci Alternativa, která z principiálních důvodů odmítla vstoupit do povolební koalice s ČSSD, jejíž součástí je také KSČM).

Ačkoli výstava byla rozsahem poměrně nevelká – fotografie byly umístěny na dvou desítkách panelů, svým významem patří k počinům nejpůsobivějším. Je svědomím moderní doby, svědomím naší civilizace.

Na záběrech byly k vidění nejděsivější důsledky fenoménu zvaného válka. Byli jsme němými svědky války v ruském pojetí, které se až příliš nápadně podobá genocidě civilního obyvatelstva.

Obrázky ukázaly krutost v té nejhorší podobě – brutální mučení, zoufalství matek a sirotků, masakry nevinných lidí, hromadné hroby, vybombardované domovy. Snímky to byly úděsné; skutečnost je ovšem podle bývalého válečného žurnalisty a dnes senátora Jaromíra Štětiny, který byl na vernisáži karlovarské výstavy osobně přítomen, nesrovnatelně drsnější. Právě proto, jak dodává spolupořadatel přehlídky Jan Šinágl, je důležité, aby se dostala do povědomí veřejnosti. Protože o Rusku je potřebné znát pravdu. Je to v zájmu našem a koneckonců i jeho.

Jiří Kotek má za to, že stejně tak je důležité znát národní zvyky, kulturu a způsob chování a uvažovaní cizinců, kteří žijí mezi námi.

V Karlových Varech se to týká především příchozích z Ruska. Toho Ruska, jehož představitelé nesou plnou odpovědnost za všechny hrůzy, zvěrstva a bezbřehé utrpení čečenských obyvatel, jež jsme se zatajeným dechem vnímali na fotografiích Adama Borowského. Jiří Kotek dodává: „Jedině lhostejnost dává průchod barbarským řešením. Dnes na východě a kde zítra? A kdy znovu u nás?“

Senátor Štětina se netají názorem, že ruská oficiální místa o čečenském konfliktu vytrvale lžou. Karlovarská výstava proto mohla být k užitku také početné komunitě občanů Ruské federace, pro kterou jsou naše největší lázně vytouženou destinací. Zde se mohli dozvědět pravdu o skutečné podobě čečenské války a možná lépe porozumět tomu, proč mnozí lidé na Západě, a tedy i u nás, přistupují k jejich zemi s krajní nedůvěrou.

Je proto škoda, že kolekce nebyla doplněna vedle průvodního slova v angličtině a českého překladu také vysvětlujícím komentářem v ruském jazyce. To ale byla jediná a vlastně jen drobná vada na kráse přehlídky snímků, která každého návštěvníka musela přimět k vážnému a hlubokému zamyšlení jak čelit tak nezměrnému utrpení, které i v naší době způsobují nevinným lidem mocní tohoto světa.

A pro ty, kdo neměli možnost karlovarskou výstavu Čečna – konečné řešení navštívit, nabízím několik autentických záběrů z posledního dne jejího otevření, 13. listopadu 2008.

čečna 1

čečna 2

čečna 3

čečna 4

čečna 5

čečna 6

čečna 7

čečna 8

Stejskal.estranky.cz

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Josef Kopecký
15. 7. 2024

Pětikoalice jedná o zmírnění důchodové reformy. Pomalejší růst věku odchodu do penze, než jak ho...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Víkendový útok střelce na amerického exprezidenta Donalda Trumpa alespoň na čas upozadil spory...

Lukáš Karbulka
15. 7. 2024

Poloautomatická puška AR-15 patří v USA i ve světě k nejoblíbenějším, vlastní ji na 16 milionů...

pari Anna Pařízková
15. 7. 2024

Po celý týden očekávají meteorologové teplé letní počasí s občasnými bouřkami. Varují před vysokými...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Porodnost v loňském roce klesla na nejnižší hodnoty za posledních 22 let. Na svět přišlo 91,1...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz