VLÁDA: Vláda: (NE)Zvládáme jeden problém za druhým, tvrdí Fiala
Není důvod ke střídání ve vládě, vzkázal český premiér na webu CNNPrimaNews pod titulkem Zvládáme jeden problém za druhým. Je to smutné čtení.
„Nežiju v nějakém světě odtrženém od reality. Pohybuji se mezi lidmi a mluvím s nimi. Vím, co je trápí a čeho se bojí. Ale také vím, jak mám číst volební průzkumy. Teď jsme v situaci, kdy je část společnosti zneklidněna, oprávněně se cítí unavena. Veřejnost uvidí, co jsme udělali správně, až se naše kroky začnou pozitivně projevovat,“ sdělil na konto slábnoucích preferencí. Za sebe si proto nemyslí, že by byl jeho kabinet zralý na jakékoliv personální změny. „Vláda pracuje jako tým. Zvládáme jeden problém za druhým a myslím si, že není důvod k tomu, abychom někoho střídali,“ vzkázal ve vysílání CNN Prima NEWS. Tolik premiér Petr Fiala k vládní politice. Napovídal toho ostatně mnohem více, zejména o obstrukcích opozice.
Podívejme se proto „očima neodtržených od reality“, jak si Fialova vláda počíná v oné realitě. Nejprve je nutné se vrátit do předvolební kampaně před volbami roku 2021. Tehdejší opozice a nynější strany vládní koalice, toho naslibovaly hodně. Fiala sám tvrdil, že se daně zvyšovat nebudou a růst důchodů bude zachován. Hnutí ANO Andreje Babiše koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) porazila a společně s koalici PirSTAN byla vytvořena vláda. Babiše jsme se tak „zbavili“ a měla začít „normální politika“. Bohužel, tak moc normální politika nezačala.
První na řadu přišli důchodci. Tak zvaný „důchodový účet“, který se počítá jako rozdíl příjmů z pojištění placeného zaměstnanci a výdajů na důchody, se dostal už v roce 2021 do hlubokého mínusu. Každý to věděl, teda kdo chtěl a nechtěl slibovat, a přesto Fialova vláda šáhla po roce „přemítání“ na důchody a lidovecké ministerstvo připravilo novelu, která zvyšování důchodů výrazným způsobem omezuje. Vláda vlastně čekala na podzimní volby 2022, protože říci před volbami pravdu se jaksi nehodilo, že ano. Zrovna v té době si ale páni poslanci a senátoři přidali na platech, neb skončila doba zákona, který růst platů omezoval. Výsledek – páni poslanci a senátoři jaksi nešetří a šetří se na důchodcích. Tak to ostatně právě opozice omílala a omílá dodnes. Zvládla vláda tento „problém“? Domnívám se, že ne a bylo to pak vidět na poklesu podpory vládní politiky. Nicméně, Fiala si myslí, že to „zvládl“ a „žije v realitě“. Opravdu, pane premiére?
Česká pošta je další „zářez“ vládní politiky. O službách pošty panují již dlouhodobě pochybnosti, co se délky doručování či nákladů na doručování týče, Nicméně, hrozit údajným bankrotem, jak to dělal ministr vnitra a poté celá vláda, bylo samozřejmě mimo realitu. Ořezání poboček pošty tak drastickým způsobem samozřejmě zvýší nápor na ty stávající a fronty na některých poštách tak samozřejmě vzrostly významně. Na poště tak vláda „uspoří“ asi miliardu korun za rok, a dokonce zamýšlí prodat sídlo hlavní pošty v Praze a chce tam být v nájmu. Zajímavá idea. Když pak vyplouvají na povrch takové věci, že v Kolíně, kde starostoval dnešní ministr vnitra Vít Rakušan, se ruší jenom jedna pobočka, zatímco město Sobotka zůstane bez pošty a lidé musí do Jičína, to je skutečně „zajímavé“. Není to náhodou jistá forma „klientismu“? Rušení poboček pošty tak je přinejmenším nerozumné a dále se promítne do podpory vládní politiky. To je totiž ona „tvrdá realita“ politiky, která je zřejmě pro politologa Fialu „až na druhém místě“.
Úsporné balíčky, které vláda prosazuje právě v těchto dnech, se skládají ze dvou částí. Ze škrtů a ze zvyšování daní. Tady právě nastává „lámání chleba“ zejména pro ODS a Fialu zvláště. ODS nedodržela své sliby o nezvyšování daní, a to je zásadní porušení slibu. Jak již bylo konstatováno, dluh státní kasy byl znám dlouhodobě jak před volbami 2021, tak před volbami 2022. Pokud se vláda po volbách 2022 „probere“ a začne údajně „šetřit“ a téměř polovinu šetření jí mají zajistit vyšší daňové příjmy, je to sice kompromis, ke kterému ve vládách dochází, ale bohužel opět na úkor voličské podpory. Na příkladu vládních „balíčků“ pak lze plasticky dokumentovat neschopnost vládní koalice komunikovat s veřejností. Toho si všímá i Miroslav Kalousek, který vládní rozpočtovou politiku považuje za „bramboračku“. A to je prosím osoba, která jinak vládu stále podporuje, protože „jiné by byly ještě horší“. Obávám se, že v tom už Kalousek pravdu nemá a vládní politika je i v této oblasti naprosto hloupá.
Co se komunikace či nekomunikace vládní politiky týče, stačí jenom konstatovat, že se tato politika vyznačuje absolutní nekoordinovaností. Jen tak může Fiala prohlásit po přepadení Izraele Hamásem, že nastal čas přesunu české ambasády do Jeruzaléma, aby jeho ministr zahraničí navštívil „překvapivě“ Tel Aviv a později prohlásil, že na přesun ambasády není „vhodná doba“. Pánové z vlády se prostě neposlouchají a říkají si to, co chtějí bez ohledu na názory ostatních členů vlády či samotného premiéra.
A jako „třešničku“ na dortu lze uvést vládní podporu prezidentovi Petru Pavlovi, který si jinak počíná jako slon v porcelánu. Nejen tím, co říká v EU či doma, ale tím, co se děje v prezidentské sestavě. Otevřeně se již píše o tom, že jeho kancléřka je nová „Vratislava“ s narážkou na bývalého kancléře Mynáře.
Navíc už víceméně provládní média píší o tom, že se ministři snaží a dávají odměny svým „poradcům“ ze stranických struktur. Zatímco se ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chystá seškrtat stovky úřednických míst, platí na ministerstvu podle zjištění Práva svým bývalým kolegům z ODS až miliony korun za rady. Zpátky se nedrží ani ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který rozdal statisícové smlouvy bývalým pirátským spolupracovníkům. Toto je již evidentní klientismus, že ano.
Sečteno a podtrženo, vláda Petra Fialy nejedná racionálně, naopak velmi chaoticky skáče mezi problémy, které sice částečně zdědila, většinu problémů si však sama vyrobila. Proto je Fiala velmi nepopulární politik a jeho vláda má rovněž velmi nízkou podporu mezi voliči. Pokud si Fiala myslí, že se něco zásadního změní k lepšímu, hluboce se mýlí. Stále bude vládní dluh vysoký, inflace rovněž nadprůměrná a pošta „na zavření“. Fiala nevidí důvod ke střídání v jeho sestavě, voliči se mu proto odmění tím, že vystřídají v dalších volbách celou jeho vládní garnituru. S Fialou se tak sveze další hluboký propad české pravice, kterou kdysi ODS i byla.