Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Dobrá stránka krize

diskuse (28)
Sociální, ekonomický a politický vývoj ve světě naznačuje, že se brzy můžeme dočkat krize dlouho nevídaných rozměrů.

Ve svém minulém příspěvku na téma řízení a financování výzkumu, vývoje a inovací (VaVAI) v ČR jsem argumentoval, že je sice potřebná jejich radikální reforma, ale že ji nikdo vlastně nechce. Tímto konstatováním bych mohl své úvahy i uzavřít. Ale život – naštěstí či naneštěstí – se velmi často neřídí podle toho, co si lidé přejí nebo nepřejí. A sociální, ekonomický a politický vývoj ve světě naznačuje, že se brzy můžeme dočkat krize dlouho nevídaných rozměrů.

Krize jsou, jak známo, poměrně nepříjemná věc. Ale mají i svou pozitivní stránku – v jejich důsledku se prosadí změny, ke kterým by jinak nedošlo. A tyto změny často bývají z dlouhodobého hlediska pozitivní. Pevně věřím, že jedním z výsledků nastávající krize bude i radikální reforma řízení a financování výzkumu, vývoje a inovací, a to nejen v ČR.

Zamysleme se nad faktory, které činí stávající systém dlouhodobě neudržitelným:

 1. Faktory politické:

Představa globálního liberálně demokratického světa chráněného americkými letadlovými loděmi se pomalu ale neodvratně hroutí. Většina obyvatel planety – pro nás možná překvapivě – naše „post-moderní“ hodnoty nesdílí. „Konec dějin“ se ukázal jako nebezpečná iluze. Svět směřuje zpět k multipolárnímu světu se svými antagonismy a tvrdými střety. Výkonost a inovativnost ekonomiky se v těchto střetech stanou rozhodujícími faktory pro zachování bezpečnosti států a národů. Tento svět nepřeje otevřené vědě ani pravidlům o ochraně patentů – v nadcházející době bude určitě růst tlak na utajování výsledků výzkumu a vývoje. Systém založený na otevřené vědě a hodnocení vědců podle počtu publikací v renomovaných časopisech se možná brzy stane obsolentním.

 1. Faktory ekonomické:

Výzkum a vývoj jsou drahé. S trochou nadsázky je možno říci, že co bylo možno vyzkoumat levně již vyzkoumáno bylo. Ekonomická situace tradičních vyspělých zemí však není nijak růžová: v drtivé většině jsou zadlužené, sužované inflací, neefektivitou přebujelého státního aparátu a společenskou nejednotností. Vlády budou muset mnohem více než dříve zvažovat a zdůvodňovat výdaje, které alokují na VaVaI. Toto bude platit i pro velmoci, ale ještě mnohem více pro země střední a malé, které zdaleka nedisponují neomezenými zdroji. Vzniká pojem technologická suverenita – schopnost země zabezpečit klíčové technologie v oblasti energetiky, dopravy, ochrany zdraví či životního prostředí a dalších. A řešení těchto problémů přináší nutně prioritizaci a argumenty pro provozování vědeckého výzkumu ve všech oblastech stávajícím způsobem rychle slábnou.

 1. Faktory technologické:

S příchodem AI se naprosto mění systém uchovávání a zpracování informací a tvorby znalostí. Většina vědců, kteří jen ověřují, rozpracovávají a případně rozmělňují poznatky, které generuje (poměrně velmi malá) skupinka kreativních géniů, se možná stane zbytečnými. Většinu vědecké práce, která spočívá z velké části v přebírání, studia a porovnávání informací, budou možná v dohledné budoucnosti dělat počítače diskutující průběžně s relativně malým počtem vědců, pracujících zcela jinak než dnes.

 1. Faktory sociálně psychologické:

Jedním z rysů současné společenské krize je ztráta důvěry širokých vrstev ve vědu. Je to částečně vina vědců samých: Humboldtovská Universita a Academie Francaise zahájily éru vzniku vědeckých elit a oddělní „VĚDY“ od „PRAXE“. Tak tomu ale nebylo vždy: vynikající vědci své doby jako byli Newton nebo Leibnitz byli zároveň praktiky, kteří se intenzivně zabývali využíváním a rozvíjením využití nových technologií v komerční oblasti. Dnes díky diskreditaci masovými médii jer věda sesazena ze svého piedestalu a stále vice lidí přestává věřit, že její přínosy jsou převážně dobré (viz aféry okolo očkování).

Krize, u které spíš než zda je otázkou kdy přijde, umožní zohlednění těchto (a mnoha dalších) faktorů a může vyústit k vytvoření systému, kde řízení a financování VaVaI ve vyspělých zemích, a tedy i v ČR, bude adekvátní nové situaci. Je velmi těžké předvídat, jakou podobu bude tento nový systém mít, ale já bych si vsadil na to, že bude hodně odlišný od toho dnešního.

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Čeští politici gratulovali na sociálních sítích tenistce Barboře Krejčíkové k dnešnímu vítězství ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

V masivním izraelském úderu v Pásmu Gazy v oblasti Mavásí, kterou Izrael dříve označil za bezpečnou...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Oba týmy jsou na soustředění v Rakousku, oba hrály generálku na nový ročník fotbalové ligy ve...

Lidovky.cz, ČTK
13. 7. 2024

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi se v sobotu dostalo podpory od vlivné tváře Demokratické...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Obhájce prvenství a lídr průběžného pořadí mistrovství České republiky Dominik Stříteský vyhrál...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz