Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

RM

Souhlasím s prvním, druhým, třetím i čtvrtým bodem 1. ale přesto jsem došel k zcela jinému závěru.

Utajování vědy povede k tomu, že špičkoví vědci přejdou z otevřené vědy na pracoviště utajující, protože ty budou prosperovat lépe, takže tam vědci budou mít víc peněz a tím je nalákají.

Nepředpokládám, že by někdo v ČR a vlastně kdokoliv v EU byl schopen takováto pracoviště vytvářet a proto budou naši vědci vysáti do takovýchto pracovišť především v USA a v Číně, mezi kterými se tento vědecký souboj bude odehrávat.

Tady zůstane "třetí liga", která si ovšem na politicích vydupe nějaké procento DPH "na vědu" a o jeho rozdělení se bude prát, pomocí zcela fiktivních kritérií, protože skutečné výsledky mít nebudou.

A souboj o tyto prostředky jejich hlavní vědecký program. Prostředků bude málo a budou se vydávat především na mzdy a na nějaké špičkové přístroje rozhodně nebude.

A z toho vyplývá jaké "věděcké obory" se zde budou rozvíjet. Především to budou "soft" kecavé obory jako zjišťování nových pohlaví, různé studie "o znevýhodněných", porovnávání uměleckých děl se zaměřením na rasu, věk a ještě absurdnější kritéria a atd...

JJ

J35u37r12a 23J68u13r43a71x

30. 6. 2024 14:53

Obory ve Vašem posledním odstavci zmíněné nejsou vědecké ani v uvozovkách.

PH

P34e75t93r 94H72á64k

30. 6. 2024 10:39

Jinak teda není tak úplně pravda, že kvalitní vědecká pracoviště nemají publikace. Prestiž funguje, a když máte výsledky, tak vás otisknou. Pokud ovšem nejste opravdová hvězda, tak vám za to nic nedají. (Jestliže výsledky nemáte, tak za publikace musíte platit vy.)

Celé to vychází z potřeby nějak alokovat peníze. Aby nebyla totální libovůle grantových komisí a kamarádíčkování, vymyslel se systém "dáme těm, co něco umí". Bohužel systém v praxi zdegeneroval na to, co tam je v posledních desetiletích. Změnit se musí, ale na co, to zřejmě nikdo neví.

PH

P71e38t60r 62H40á95k

30. 6. 2024 10:31

"Většina obyvatel planety – pro nás možná překvapivě – naše „post-moderní“ hodnoty nesdílí."

Zvláštní. Jako že se někomu nelíbí být "chráněn" letadlovými loděmi, které ho podle libovůle vzdálených politiků vybombardují?

Jinak si ale nemyslím, že by konec ProněkohoPax Americana byl příčinou proměny výzkumu. Spíš je obojí důsledkem zbyrokratizování systému, který přešel k předstírání.

Co se týká "ztráty důvěry obyvatelstva ve vědu", tak je třeba říci, že zejména někteří novináři a umělci pro to dělají první poslední. Ebilní posměšky v "Psím stručně", bez souvislostí a konkrétnosti, budiž klasickým příkladem.

PD

To je celkem běžné, že po těch letadlových lodích začnou volat až v případě napadení někým podstatně horším.

JP

...hodnocení vědců podle počtu publikací v renomovaných časopisech..,.

To je nonsens non plus ultra a funguje jen proto, že opravdoví vědci jsou tak zažráni do své vědy, že nemají s touto pitomostí čas, ani chuť, bojovat.

Není to nic nového. Obdobné je to u sportovců všech odvětví. Ti výkonní nemají čas diskutovat s funkcionáři o pitomostech, kteří tito vymýšlí. Příkladů je bezpočet.

V F1, který předpis platí nebo ne, už neví vůbec nikdo. U lyžařů mají tendenci ženám předepisovat jaké smějí při závodu nosit podprsenky atd. atd.

JP

A funkcionáři, ať už na Tour de France, nebo v Horní Dolní, si myslí, že lidé chodí na závody kvůli nim, nikoliv kvůli závodníkům.

J68a45n 88Č93e11r21n25ý

29. 6. 2024 10:22

Vědeckotechnický rozvoj jsme zažili už za minulého režimu.:-) Dnes je situace jiná, naše hospodářství vlastní jiné země. Pod naši pracovníci něco vykoumaji, tak jejich výsledky využije cizina. A nám zůstanou diplomy a poháry.Viz třeba profesor Holý.

PB

P18e72t78e 18B57r74i98c75h

29. 6. 2024 10:41

"Dnes je situace jiná, naše hospodářství vlastní jiné země." A na výzkum a vývoj mají svých šišatých hlav doma dost.

Současná AI nedělá nic jiného, než ta kritizovaná armáda vědců: ověřuje a rozmělňuje to, co někdo jiný objevil.

Nicméně, právě z této armády ověřovatelů se občas vynoří někdo, který něco objeví, někdy cíleně a někdy náhodou.

Představa, že by nám k pokroku stačilo mít pár géniů a ti ostatní by mohli jít něco vyrábět, je prozatím zcela zcestná.

RL

Současná UI nedělá NIC. U toho bych klidně skončil. ;-)

JM

Správně uvažující hospodář se snaží krizím předcházet, nikoliv je považovat za příležitost k nápravě předchozích chybných rozhodnutí, na jejichž základě se ke krizovému stavu jemu svěřeného hospodářství dospělo.

Autorovy naděje na rozvoj a studium znalostí v oboru tvrdých technických, technologických disciplín se m. j. upínají na aplikace nástrojů AI. Testování korektnosti těchto nástrojů může přinést o spolehlivosti jejich výstupů řadu zklamání.

Existují dva přístupy k jednání: vyhýbání se problémům anebo jejich řešení.

Foto

Výzkum a vývoj nového je vždy drahý, ale lze očekávat výsledek na rozdíl od financování GD. I Tam je jistý výsledek - - když se podaří snížit evropských8,5% na nulu,pak ubude částic CO2 ve světě o 35 - ano 35ks částic nebude. S ohledem na jejich celkový obsah v atmosféře, je to vynikající výsledek, no není to nádherné?;-D:-(:-(:-(:-(

OK

Ještě bych dodal, že těch několik opravdu chytrých vědců živý armádu rozmělňovačů a kývalů.

RL

No, ta poslední "krize" trvala cca 40 let, tak vám nevím... :-(

JM

A jim dnes patří svět. Viz text písně z filmu Svět patří nám.

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz