Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SLOVENSKÉ VOLBY: Varování od Evropské unie

Evropská unie varovala globální technologické firmy Alphabet, TikTok a Meta, že musí udělat víc, aby ochránily slovenské volby před cizími zásahy a proruskou propagandou. V opačném případě prý budou čelit pokutám. V pondělí o tom informoval bruselský portál Politico.

Série setkání v Bratislavě, v rámci které tento požadavek padla, se podle informací média uskutečnila v týdnu od 11. září za účasti zástupců Evropské komise a slovenské vlády, kteří zmíněné firmy vyzvali, aby před hlasováním 30. září „vynaložili dodatečné prostředky na potlačení nenávistných projevů, dezinformací a proruské propagandy“.

Pro Politico se o důvěrném setkání pod podmínkou zachování anonymity rozmluvili dva úředníci Evropské komise, slovenský vládní politik a tři zástupci zmíněných soukromých společností.

Během setkání prý firmy vyzdvihly své stávající místní týmy na moderování obsahu a zintenzivnily spolupráci se slovenskými ověřovateli faktů. Internetové společnosti také poukázaly na to, že provedly interní změny k řešení potenciálně škodlivého obsahu.

Muskova firma nepřišla
Na mítink pozvali i vedoucí pracovníky sociální sítě X [dříve Twitter, pozn. red.], ale podle účastníků nakonec nepřišli. Společnost prý na žádost o vyjádření nereagovala. Meta, Alphabet a TikTok setkání v Bratislavě nekomentovali.

„Mezi evropskými a slovenskými regulátory narůstají obavy, že dezinformace a prokremelská ideologie se šíří mezi místními uživateli sociálních sítí, včetně příznivců Roberta Fica, kontroverzního bývalého premiéra země. Fico vyzval k ukončení vojenské podpory Ukrajině a jeho strana momentálně vede v průzkumech,“ lze se dočíst v Politicu.

Nadcházející lidové hlasování na Slovensku podle bruselských novinářů představuje kritický první test pro nová digitální pravidla EU. Podle unijního zákona o digitálních službách totiž musí platformy sociálních médií ukázat, jak aktivně odstraňují nezákonný obsah a zahraniční propagandu. Pokud tak neučiní, mohou čelit pokutě až do výše šesti procent jejich ročního celosvětového příjmu.

Alphabet je mimo jiné mateřskou společností firmy Google. Společnost Meta zase zastřešuje platformy jako Facebook, Instagram a WhatsApp. TikTok je čínská sociální síť určená pro tvorbu a sdílení krátkých videí. Do kontaktu s nimi přichází drtivá většina populace ve vyspělých zemích.

Podobnost s nedávnou minulostí
Připomeňme, že zpráva přichází zhruba čtyři měsíce poté, co vysvitlo, že skupina 21 představitelů slovenských státních orgánů a nevládních organizací žádala v Bruselu struktury Evropské unie a NATO o intervenci proti opozici v čele s Robertem Ficem.

Zástupce slovenského policejního sboru David Púchovský, správce kontroverzní facebookové stránky Policie SR, podle zveřejněných dokumentů žádal NATO, aby na Slovensko poslalo protihybridní podpůrné týmy. Pokud o to nemůže požádat on, zajímalo ho, jak má vypadat oficiální zvací procedura.

Zástupce ministerstva vnitra Daniel Milo (a zároveň aktivista z Globsecu) se ptal na operativní detaily protihybridních týmů. „NATO musí co nejdříve řešit otázku voleb“, protože pokud prý vyhraje volby Fico s Petrem Pellegrinim, hrozilo by vystoupení Slovenska z Aliance.

Michal Trnka z Gerulata Technologies, která pracuje pro stát a sepisuje seznamy zdrojů proruské propagandy, podle záznamu z jednání označil celé spektrum opozice za hybridní hrozby. Podobně se vyjádřila i zástupkyně úřadu vlády Miroslava Sawiris.

Společnou pointou jednání byla žádost slovenských úřadů, aby EU a NATO nepodcenily slovenské volby. A aby poslali na Slovensko podpůrné týmy pro boj s hybridními hrozbami, protože kapacity slovenských úřadů jsou údajně omezené.

Psáno pro slovenský server Standard.sk

Jan Kovanic
24. 7. 2024

Mince snad skutečně vydává Republika Kongo, avšak nabízejí je nám chytráci z provařené firmy ČESKÝ...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Petra K.
24. 7. 2024

Jedno ze dvou letošních překvapení. Kalendář! Sláva veliká!

Jan Ferenc
24. 7. 2024

Je nutné chápat zvolení Ursuly z Leyenů také jako rozhodnutí za plynulé pokračování dosavadní...

Lubomír Stejskal
24. 7. 2024

Za americkým prezidentem zamířil 22. července premiér Netanjahu. Na novou situaci reagoval slovy:...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Argentiny nakonec na úvod olympijského turnaje podlehli Maroku 1:2. Vyrovnávací gól v...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Český tenista Jakub Menšík porazil na antukovém turnaji v Umagu 6:4, 6:3 Itala Luciana Darderiho a...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Světová tenisová jednička Jannik Sinner z Itálie oznámil, že se kvůli angíně nezúčastní...

ČTK, Lidovky.cz
24. 7. 2024

Fotbalisté Slovanu Bratislava v úvodním utkání 2. předkola Ligy mistrů remizovali v Celje 1:1....

jhr Jan Hron, ČTK
24. 7. 2024

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz