22.9.2019 | Svátek má Darina


POLITIKA: Obrovská byrokracie dusí podnikání

28.8.2019

Nadměrné množství zákonů a předpisů dusí lidskou aktivitu. Zákonodárci přitom navrhují neustále nové právní normy. Občanská demokratická strana nyní přišla s návrhem, aby za jednu novou povinnost byly dvě stávající zrušeny a lidem se tak ulevilo. Situace je taková, že v nesmírném množství nejrůznějších předpisů se nevyznají ani právníci, natož obyčejní občané.

Je opravdu na místě začít se snižováním byrokratické zátěže, která je brzdou pro podnikání a připravuje naší zemi i o velké peníze na daních. Uvedu konkrétní příklad, jakých jsou tisíce. Slyšel jsem o paní, která peče výborné cukrářské výrobky. Když se jí ptali, proč nezačne legálně podnikat, odpověděla, že by ráda, ale že je kolem toho strašné papírování, různá nesmyslná povolení a další drahé zbytečnosti. A na to ona nemá. Přitom tato žena upekla už hodně dortů, zákusků, cukroví atd. a nikdo se po nich neotrávil. Tak nechápu, proč by si měla ještě navíc pořizovat nějaká drahá zařízení do své kuchyně či pokladnu EET.

Ano, její činnost je z hlediska platných zákonů nelegální, jenomže to není její vina. Skutečným viníkem je stát, který podmiňuje i toto drobné podnikání často zbytečnými předpisy, a zahání tak lidi do šedé zóny. Proto je potřeba tento neblahý stav změnit, výrazně omezit byrokracii a umožnit lidem, aby cesta k podnikání nevedla přes nepřekonatelné překážky.

Stát by měl naopak drobným živnostníkům pomáhat. Tu pomoc si umím představit naopak ve formě rozšíření možností využívání výdajových paušálů, například zvýšení horní hranice z jednoho milionu na dva miliony korun ročně. Podobně by tomu mohlo být i u povinností odvádět DPH. I tady by se mohla horní hranice pro neplátce zvýšit ze současných jednoho milionu korun ročně na dva miliony.

Malí podnikatelé a živnostníci totiž neumí tzv. optimalizovat daně. Platí tak procentuálně mnohonásobně větší daně než velcí podnikatelé a daleko vyšší daně než například premiér Babiš, jehož firma PREOL například zaplatila nedávno při obratu 6,4 miliardy na dani z příjmu pouhých 363 000 Kč. Pro srovnání: pokud by živnostníci platili daně podle premiéra, zaplatil by živnostník s obratem 2,0 mil ročně daň z příjmu pouhých 114 korun. A k tomu si premiér bere z daní, jež tito živnostníci zaplatí, ještě do svých firem miliardy dotací. Malé podnikatele je třeba podporovat. Pokud budou podporováni a jejich obraty porostou, bude na jejich daních stát v budoucnu státní rozpočet. Vládní politika ANO však spíše směřuje k jejich cílené likvidaci a to je pro budoucí generace špatná zpráva. Změňme to!

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.