29.10.2020 | Svátek má Silvie


POLITIKA: Jsem důchodce a dostal jsem roušky od státu

19.9.2020

V poštovní schránce jsme nalezli dvě obálky se čtyřmi rouškami a respirátorem. Jsou to roušky, které osobám starším 60 let poskytla česká vláda zdarma. Opozice v poslanecké sněmovně z toho udělala sice předvolební úplatek – nejprve jsme my důchodci dostali „od Babiše“ 5000 Kč, abychom ho volili, a teď roušky a respirátor.

O předvolebních dárcích pro voliče jsem již na svém blogu psal mnohokrát. Je to praxe známá z celého světa, vláda i opozice dělá, co může. Vláda uplácí a opozice křičí. Jako příklad lze uvést i předvolební program ODS 2006 - daňovou sazbu 15 % pro všechny – takzvanou rovnou daň. Podniky se na ni nikdy nepodívaly – dnes platí sazbu 19 %, sazba 15 % platí pro OSVČ a pro zaměstnance. U zaměstnanců ale tak, že sazbou 15 % daní i sociální a zdravotní pojištění – takzvanou superhrubou mzda. Vláda Mirka Topolánka tak splnila slib daně se sazbou 15 %, aby ale nedošlo ke krácení příjmů státu, vymyslel Vlastimil Tlustý „superhrubou mzdu“. Voliči se prostě upláceli a uplácí před volbami stále.

Pod palcovým titulkem Blamáž při rozesílání roušek seniorům? Pošta je mohla znehodnotit, třídění zkoumá lékový ústavse například Lidovky.cz zabývají tím, že jsou roušky na poště vyjímány z obalů po padesáti kusech a jsou dávány do papírových obálek spolu s jedním respirátorem v původním obalu. Může tak údajně dojít k „poškození“ roušek.

Jenže jak upozornil Zdravotnický deník, praxe třídíren českého státního podniku přitáhla pozornost kontrolorů ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Vypadá to totiž, že roušky pošta balila a expedovala nezákonným způsobem, který je vlastně znehodnotí. „Můžeme potvrdit, že od pondělí u nás probíhá kontrola ze strany SÚKL,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pošty Matyáš Vitík. Kontrola podle něj stále probíhá a žádné předčasné výsledky zatím nejsou k dispozici. Vitík také potvrdil, že kontroloři se zaměřili výhradně na třídírny, ve kterých jsou zásilky kompletovány. Za SÚKL kontrolu pro Lidovky.cz potvrdila mluvčí Barbora Peterová.

Jde o to, zda se jedná o „zdravotnický prostředek“, nebo o „osobní ochranou pomůcku“. Zdravotnický prostředek se totiž podle zákona nesmí před dodáním spotřebiteli vybalit z originálního balení. Ať už je to cokoliv, je to typická česká „hra na schovávanou“. Kontroluje SÚKL naprostou pitomost jenom proto, aby se vyhnul námitkám politické opozice, že neplní svou funkci? Asi ano.

V době, kdy se roušky šily v domácnostech více méně z libovolného materiálu a podle lidové tvořivosti, se zdůrazňoval význam prevence s tím, že i ta nejhorší možná rouška může snížit kapénkovou kontaminaci o desítky procent. Dnes se najdou „chytráci“, kteří tvrdí, že rozbalované roušky mohou být „znehodnoceny“ virem, a vir je tak zasílán nám, důchodcům V optimálním případě by bylo nejlepší z bezpečnostních důvodů všech 15 milionů rozeslaných roušek rovnou zničit! Dělá si z nás SÚKL, potažmo česká opozice skutečně takovou srandu a dělá z nás hlupáky zcela vědomě? Vypadá to tak.

Budeme nutit děti od druhého stupně nosit roušky, které si během jídla či přestávky budou sundávat, osahávat a zase nasazovat, nosit po kapsách s kapesníky apod.? Nebo bude někdo kontrolovat, že si musím já nebo kdokoliv jiný jednou nasazenou roušku po sejmutí uložit do zvláštního „pytlíčku“ a odhodit do infekčního boxu někde v nemocnici? Kdyby hloupost nadnášela, létali by pracovníci SUKL a opoziční politici jako holubičky – dle památného projevu doktora Štrosmajera alias Miloše Kopeckého.

P.S. Děkuji českému státu za 4 roušky a respirátor. Nicméně se domnívám, že akce „roušky pro seniory zdarma“ je skutečně jenom gesto bez valného významu. Mám doma z jara podomácku vyrobených asi 50 roušek a ty využívám i dnes. Slibuji ale, že čtyři modré roušky ze státních hmotných rezerv budu nosit a správně je po použití zlikviduji.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.