Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: Důchodová reforma je časovaná bomba

diskuse (19)

Lidé často pro stromy nevidí les. Řeší malichernosti, podstatné věci jim unikají. A tak je to i s důchodovou reformou. Najednou se o ní vlastně nemluví. Jako by byla vyřešena. Nebo jako by už nepředstavovala problém. Opak je pravdou. Jaký je vlastně aktuální stav kolem důchodů? Málokdo si povšimnul, že nám vznikla s novou vládou nová důchodová komise. Pokud už si jí někdo ráčil povšimnout, pak tato komise (kolikátá už?) v očích veřejnosti představuje řešení problému. Vážně?

Dovolte mi upozornit, že tahle „nová“ důchodová komise má tolik členů, že by se patrně ani nevešla do autobusu. A čím víc lidí plká do stejného problému, tím víc klesá pravděpodobnost dohody. Nová je komise jen naoko, protože drahně členů je „starých“ – co nového pak komise asi může dohodnout, i kdyby se dohodnout uměla? A co víc: Jen málokdo z jejích členů je expertem (byť pár jich je). Většina jsou politici nebo zástupci nějaké nátlakové skupiny. Ti nepřišli něco vyřešit, nemají žádný důvod hledat optimální řešení pro společnost. Ti přišli hájit své stranické zájmy. Kupříkladu pokud je už teď někdo placen druhým pilířem a pokud za něj vždy bojoval, teď přeci nepřijde s návrhem na jeho zrušení.

Zkrátka složení komise je, jemně řečeno, nerozumné. Rozumná komise by principiálně neměla zahrnovat nikoho, kdo může na jakékoliv reformě jakkoliv vydělat. Ani zástupce fondů, ani zástupce prodejců fondů. Přeci když vybírám auta do firemní flotily, do výběrové komise nezvolím dealera Škodovky! A měla by mít maximálně deset členů.

A taky že ano – máme tu od včerejška první výsledky práce komise. Pochopitelně nic nečekaného. Buď prý má být druhý pilíř zcela zrušen. Kdo by to byl řekl, když takhle znělo politické zadání? (Mimochodem, mám silné podezření, že tahle varianta by stát přišla pěkně draho – být já představitelem fondu, neváhám ani okamžik s arbitráží a nepochybuji, že taková arbitráž by byla pro fond vítězná, protože tohle je jasné porušení závazků státu. Jak si stát může říkat právní, když sám své vlastní principy ochotně porušuje?) Anebo prý má druhý pilíř zůstat zachován, současně se ale také nebudou vyvádět tři procenta z prvního pilíře jako nyní. Vlk se nažere, koza zůstane celá. Takže se vlastně nedohodlo nic. Výsledek zní: Buď reformu zrušíme, nebo nezrušíme. Jako bychom to samé nevěděli už před komisí.

Můj osobní názor je, že u nás k důchodové reformě už nikdy nedojde. Proč? Protože politikům už nikdy nikdo nebude věřit. To, že vláda navrhuje po roce zrušit systém, který měl podle vlády předešlé fungovat desítky let, je dostatečným varováním, proč státu už nic nevěřit. Proč už do žádného jím nabízeného systému nevstupovat.

Ale pozor, je to také dokonalé varování pro ty, kdo doufali, že nakonec se o ně „přeci“ stát bude muset postarat, i když teď straší opakem. Nikoli. Státu nelze věřit. Stačí jedna výměna vlády – a z černé je bílá. Každý se bude muset o sebe postarat sám. A je mi líto těch, kteří tomu dosud neuvěřili, ale už nemají čas nebo možnost si naspořit na vlastní pěst.

Takže u nás se tedy reforma důchodové reformy asi odloží k ledu – ale jen načas. Můžete se vsadit, že za čas zase někdo přijde s tím báječným nápadem, aby všichni, a to povinně, spořili ve fondech, a to nejlépe v akciových. Přijdou „experti“, kteří budou tvrdit, že od toho největšího poklesu v roce 2009 vyskočil pro nás relevantní index německých akcií o 140 %. A že kdyby všichni spořili v akciích, mají čeští důchodci majlant. Jaksi se ale už zapomenou zmínit o tom, že to všechno jsou jen hrátky s čísly. Protože akcie taky dokáží během jednoho roku propadnout třeba o 40 %. A kdybychom porovnávali dnešní index s indexem v lednu 2008, pak si akcie připsaly jen 23 %, což už na tak dlouhou dobu a riziko terno vážně není. Taky vás neupozorní, že právě nyní jsou kvůli tisku nekrytých peněz akcie patrně ukrutně přehřáté. A už vůbec se tito „experti“ nezmíní, že od roku 2009 je dnes cena zlata výš o 47 %. Zlato přitom na nulu nikdy propadnout nemůže - na rozdíl od některých akcií. Tohle se totiž dozvíme zase v okamžiku, kdy si přijdou přihřát polívčičku jiní „experti“, třeba zástupci prodejců zlata.

Zkrátka a dobře, právě nedůvěra ve stát, v jeho experty a v jeho sliby ohledně stability systému vždy byla mým hlavním argumentem proti druhému pilíři, zejména pak proti jeho povinné variantě. Neschopnost zaručit se dlouhodobě za své sliby je totiž obecně problém všech státem řízených důchodových reforem - nejen v ČR. Krásným příkladem může být Rusko. V Rusku ministr financí minulý týden prohlásil, že částka, kterou si letos Rusové naspořili ve druhém pilíři, půjde na úhradu protikrizových opatření na Krymu a na jiné investiční projekty. Můžete tomu říkat třeba tunel, krádež za bílého dne, nebo jak chcete. Každopádně takové tunely se děly, dějí a dít budou. Politiky láká velký naspořený balík peněz na důchody. Ruští střadatelé přitom ze svých budoucích důchodů asi nezaplatí „jen“ technické náklady na připojení Krymu. Už teď se mluví o tom, že bude potřeba vyrovnat důchody na Krymu s průměrným důchodem v Rusku. To jsou další desítky miliard rublů.

Zdá se, že důchodové systémy v té podobě, v jaké jsme se na ně upnuli ve střední a východní Evropě, se zkrátka dostaly do slepé uličky…

Převzato z Sichtarova.blog.idnes.cz se souhlasem autorky

Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

khr Karel Hrdina
22. 7. 2024

Asi metr dlouhý had v pondělí ráno nepříjemně překvapil majitele bytu na českobudějovickém sídlišti...

min Miloslav Novák
22. 7. 2024

Ač teprve v týdnu vstoupí do druhého předkola evropských pohárů, Sparta, Mladá Boleslav i Baník...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Moskva raději ignoruje, že se k ní „srbští přátelé“ příležitostně otočí zády, neboť vztahy se...

ČTK, Lidovky.cz
22. 7. 2024

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž nesouhlasí s tím, aby útok pepřovým sprejem na ostrahu...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

Americká Demokratická strana by měla vést debatu o novém kandidátovi na prezidenta a nikoli tuto...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz