Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POJMY: Tak prý žijeme v totalitě

diskuse (199)
Představitel jednoho hnutí (vzešlého z demokratických voleb a mající početné zastoupení v Parlamentu České republiky), neváhá s pojmem totalita žonglovat ve svém nekonečném projevu na půdě zákondárného sboru, který osobně považuje za žvanírnu (což jednoznačně svým přístupem potvrdil).

Prohlašují někteří jedinci, kteří pociťují vůči své osobě natolik brutální útlak, že současnou dobu přirovnávají k éře nacismu a komunismu.

Pokud maně nahlédeme do kamarádky Wikipedie, překlopí nás do přesnějšího pojmu totalitarismus, který je definován jako „ politický systém, jehož vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze svých pravomocí a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života. Základními znaky totalitarismu jsou autokratická vláda a prosazování politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života. Zpravidla je provázena a podmíněna státním nevolnictvím, zákazem cest do zahraničí, uzavřením hranic.

Čtenář se tam dočte o dalších podrobnostech tohoto pojmu, jako je třeba absence svobodných voleb, vysídlování, vyhánění původních obyvatel, zřizování koncentračních táborů atd.

Představitel jednoho hnutí (vzešlého z demokratických voleb a mající početné zastoupení v Parlamentu České republiky), neváhá s pojmem totalita žonglovat ve svém nekonečném projevu na půdě zákondárného sboru, který osobně považuje za žvanírnu (což jednoznačně svým přístupem potvrdil). Jedinec, který onen systém osobně nezažil, protože v době skutečné totality požíval privilegium legálního pobytu v zahraničí. Je to možná důvod, proč mu některé pojmy nejsou zcela jasné. není to poprvé a obávám se, že nikoli naposledy.

Dalšími jedinci, kteří operují s pojmem totalita, jsou ti, kteří stojí před soudem za své projevy, v nichž vyzývají k násilí vůči demokraticky zvolené vládě, případně jedincům, kteří mají zásadně odlišné názory proti jejich. Jsou zmateni, protože do svého zatčení a odsouzení považovali Českou republiku za prostor, kde mohli volně šířit své názory a představy o tom, jak má vypadat stát, v němž žijí. Jejich vize se střetla s literou zákona demokratické země, která za výzvy k násilí myslí ve svém trestním zákoně. Řečeno obrazně a jasněji, jimi udělená facka je naprosto v pořádku, zatímco pokud ji obdrží oni, jde o projev státního terorismu a zhůvěřilosti.

Pan předseda onoho hnutí i další (je jich samozřejmě mnohem více, ale o to nyní nejde) se mýlí. V naší zemi není nikdo vyháněn ze svého obydlí a umisťován do sběrných (koncentračních) táborů. Občané ČR mohou volně vycestovat mimo území státu a mohou se do něj kdykoliv vrátit. Nejsou povinně indoktrinováni jakoukoliv „filosofií“ , nemusejí povinně vyznávat přítulnost k vládnoucímu režimu. Mají možnost demonstrovat své postoje veřejně jak na shromážděních, tak i v médiích. V našem parlamentu byla donedávna strana, jejíž historická stopa se z let skutečné totality za ní táhla a zmizela z něj jen proto, že o ni voliči neprojevili dostatečný zájem. Pokud je mi známo, nikdo v naší zemi není vězněn za své politické názory. (připomínám, že výzva k násilí vůči jinak smýšlejícím není politický názor, ale trestný čin).

Doba skutečné totality je 34 let minulostí. Pamatují jí tedy ti, kterým je dnes padesát let a více. S plynoucím časem se z paměti vytrácejí některé negativní aspekty té doby a zůstává jistá nostalgie, daná vzpomínkami na mládí, což je normální funkce zdravého mozku.

O to více je zhovadilostí, pokud někdo dnes kartu totality vytáhne a snaží se těm, kteří to nezažili, namluvit, v jak strašlivé době žijeme. Může to mít a nejspíše má jistou volební přitažlivost.

Nicméně zhovadilostí to zůstává i proto, že onen zmíněný řečník to nejspíše dobře ví.

Psáno pro www.blogosfera.cz

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Ivo Fencl
15. 7. 2024

Od té doby, co zemřel Kennedy, neustalo rojení konspiračních teorií ohledně jeho smrti.

Neviditelný pes
15. 7. 2024

Dyktando, můj velký, rezavý přítel je stájový aristokrat

Daniel Vávra
15. 7. 2024

Jednoduchý návod, jak řídit stát

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Václav Vlk st.
12. 7. 2024

Jak by pravil nezapomenutelný major Terazky: „Herr, súdruh, tavarišč geněrál, som daký zmätený!“ Aj...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Matthew Crooks, jehož úřady identifikovaly jako střelce, který se v sobotu na předvolebním mítinku...

ČTK, Lidovky.cz
15. 7. 2024

Česká tenistka Barbora Krejčíková se po sobotním triumfu ve finále wimbledonské dvouhry posunula na...

Valentýna Bílá
15. 7. 2024

Dvojice, která mávala během Slavnostní svobody v Plzni vlaječkou s nacistickým křížem, nesouhlasí s...

Lenka Štěpánková
15. 7. 2024

Váleční uprchlíci z Ukrajiny za první čtvrtletí letošního roku přinesli do českého rozpočtu téměř...

Lidovky.cz, ČTK
15. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden vyzval k uklidnění na politické scéně a odmítl násilí v politice,...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz