3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


NUTELLA: Fialův nákup v Německu má „dohru“

20.11.2023

Ministr zemědělství Marek Výborný se pod dojmem nákupu premiéra Petra Fialy v Německu chce opět setkat s obchodními řetězci a „tlačit“ na „férové ceny“. Pan premiér i ministr zemědělství to zřejmě opět myslí vážně.

Poté, co premiér Petr Fiala zabrousil do Německa na nákup a nestačil se divit nad cenami v německých supermarketech, se ozval i ministr zemědělství Marek Výborný. „Nemám pravomoc řetězcům cokoliv nařídit. Nejsem ministr, který by určoval ceny. Ministerstvo zemědělství není ministerstvem cenotvorby. Ale neformální tlak, aby se tu hrálo fér vůči českému spotřebiteli, je namístě,“ řekl Právu Výborný. „Pan premiér ukázal správně na to, že tu máme jiné podmínky, než jaké má bavorský spotřebitel. Ukazuje to na neférové praktiky, které chci odstranit. Budu ale spravedlivě se zástupci řetězců hovořit,“ dodal. Schůzka má navázat na první jednání, které Výborný vedl s řetězci v září. Podle jeho mluvčího Vojtěcha Bílého bude také vedena ve stejném formátu. Na schůzce v září padl slib, že prodejci snížení DPH na potraviny z 15 na 12 procent, které začne platit v lednu, adekvátně promítnou do cen.

Jako pravidelný divák Událostí na ČT bych k tomu také dodal svou „trošku do mlýna“. Srovnávací nákupy realizují redaktoři ČT už nějaký pátek. Kromě toho, sem tam (tak jednou za čtvrt roku) se vydají spolu s českými zákazníky do německých obchodů za hranicemi a ptají se jich na důvody jejich nákupů v Německu. Obvykle se jedná o nákup potravinářského zboží a čeští zákazníci pravidelně referují o tom, že ten či onen druh zboží vyjde v Německu pro někoho „překvapivě“ levněji než v Česku. Toto je obecně známý jev, na který není třeba speciálního nákupu Petra Fialy v Německu a jeho podiv nad tím, že je to či ono v Německu po přepočtu na koruny levnější. Toto není jev neznámý, trvá léta a mění se možná druhy potraviny, které nyní vyjdou v Německu levněji než u nás v Česku.

Ministr zemědělství nemusí čekat na to, až si jeho premiér zajede do Německa na „srovnávací nákup“ a mohl by se s našimi řetězci bavit každý den od rána do večera. Cenová politika našich obchodních řetězců by se zcela jistě nezměnila a nezmění se ani po nákupu Fialy. Pokud řetězce vykazují pro ně zajímavý zisk, zcela jistě jim žádný tlak ministra zemědělství jejich plány nezhatí. V Česku se navíc vytvořil fenomén „akcí“, při nichž jsou ceny srovnatelné právě s těmi v Německu a naši zákazníci podle statistik nakupují převážně podle právě běžících akcí. Stačí si prohlédnout informace o tom, jak rozšířené jsou nákupy českých zákazníků „v akcích“. Na větu „v akcích se prodá většina zboží“ na mně vyskočila řada zpráv počínaje rokem 2007 a konče letošním rokem, z nichž jednoznačně plyne, že podíl rychloobrátkového zboží potravinářského nebo drogistického charakteru se trvale pohybuje nad 40% z celkového prodeje a v současnosti již dosáhl v některých druzích zboží až 80%.

A například z 9.11.2023 je i tato poznámka - Magická hranice padla. Ve slevách se prodá už víc než šedesát procent zboží Ceny v obchodech v posledních třech letech vyletěly o 23 procent a pokračují v růstu, byť pomalejším. České domácnosti tak hledají cesty k šetření. Podle dat agentury NIQ víc než 82 procent zákazníků nakupuje v akcích, další se nezdráhají vyjet za levnějšími nákupy do zahraničí, jiní si odpustí luxusní zboží či návštěvu restaurace.

Toto jsou natolik notoricky známá fakta, že kvůli tomu nemusí premiér i ministr zemědělství sdělovat nám, spotřebitelům, že s tím něco budou dělat. Osobně by mi mnohem více vyhovovalo a práci vlády bych ocenil, kdyby se starala zejména o ty věci, které má fakticky v kompetenci. Dokonce i Miroslav Kalousek, který ještě před pár dny říkal, že ví, koho volit, protože „opozice je ještě horší než současná vláda“, si po Fialově nákupu v Německu postěžoval: „Dostal jsem se do vlastní pasti. V životě jsem nejedl Nutellu a nemám to ani v úmyslu. Je mi proto úplně jedno, kolik stojí u nás a kolik v Bavorsku. Nejsem tudíž schopen zorientovat se v klíčové prioritě budoucnosti státu. Tak koho mám volit?“ ptal se Kalousek na sociální síti X.

Osobně jsem rád, že už i Kalousek pohlédl „tvrdé realitě“ do očí a neví koho volit. Nicméně, Fialův nákup v Německu jen dokazuje hloubku tragikomedie, kterou česká vláda označuje jako „stabilizaci“ financí českého státu. Někteří ekonomové pak spočítali, že dopad „balíčku“ na českou ekonomiku bude v roce 2024 negativní. To ponechávám bez komentáře.