1.4.2023 | Svátek má Hugo


HRAD: Dosud netušíme, komu bude Petr Pavel poplatný

18.2.2023

Máme za sebou volby. Lidé si zvolili Petra Pavla, člověka, který není na politickém poli známý. Je to pro nového prezidenta handicap?
Pro stát to určitě handicap je, když se někdo ve zralém věku rozhodne, že by šel do politiky a pro začátek že by zkusil třeba toho prezidenta. Ale pro nového prezidenta je to naopak výhoda. Nemá za sebou stovky politických projevů, článků, polemik, knih, návrhů, takže není ničím vázán. Může cokoli a nikdo mu nemůže vyčíst, že se odchyluje od svých dlouhodobých postojů – žádné neznáme. Proto si také voliči do něj dosud mohli promítat cokoli, klidně ho mohly volit i protichůdné názorové skupiny, protože si mohly myslet, že je „jejich“. Ve funkci se ovšem bude muset začít vybarvovat. Tím mnoho dosavadních podporovatelů ztratí, u ostatních naopak může třeba i posílit. Ale přestane být nepopsaným listem a začne být konfrontován s tím, jak rozhodl včera, před rokem…

Kudy se bude teď naše republika ubírat? Má prezident určitou roli nebo je jen loutkou mocných?
Prezident je silnou politickou figurou s širokými možnostmi. Dosud ale netušíme, jak je ten nastupující bude používat a komu bude poplatný. Zvláště, když z jeho blízkého okolí slyšíme věty o tom, jak si ho vlastně stvořili a celou dobu vodili.

Jak vnímáte jako vystudovaný žurnalista média, která celkem viditelně prosazovala právě Petra Pavla?
To pro mne nebylo žádným překvapením. Devadesát procent českých novinářů jsou městští levicoví liberálové. Pavel byl jejich koněm a oni to nijak nezakrývali. Uvidíme, jak dlouho jim ta jednolitost vydrží, až jejich kůň začne přijímat konkrétní rozhodnutí. Ta se nutně někomu líbit budou, jinému ne.

Tisková mluvčí prezidenta nepředvedla očekávanou kultivovanost. Je to známka toho, že tito lidé, kteří by měli být určitým vzorem, dávají lidu najevo, že na tom vlastně už nezáleží?
Třeba se srovná, rozverná diblice.

V tomto týdnu se již sešel s dosluhujícím prezidentem, na kterém Pavel Zemana požádal, aby už nečinil žádná zásadní rozhodnutí. Jak vnímáte jeho „přání“, rozkaz?
Je věcí citu a vkusu každého ústavního činitele v podobné pozici, aby se – pokud nehrozí nebezpečí zmeškání nějakého důležitého opatření – choval trochu zdrženlivěji. Musí to být ale z jeho vlastní vůle, nikdo nemá právo to po něm požadovat. Mandát lze neomezeně konzumovat do posledního dne.

Premiér Fiala v neděli požádal Miloše Zemana, aby už nejmenoval nového předsedu Ústavního soudu. Ten mu vyhověl. Co za touto žádostí stojí?
Ústavní soud se během příštího jedenapůlroku ...

Dokončení rozhovoru Alky Hájkové s Ladislavem Jaklem je na serveru Viposobnosti.cz