11.7.2020 | Svátek má Olga


GLOSA: Tchajwanský Miloš

22.6.2020

Předčasné volby, zmíněné nedávno Babišem, se mi zdají jako konečně dobrý nápad. Byly by totiž de facto referendem o pokračování v současném politickém kurzu, nebo o změně. Pokud by si Ano udrželo svou pozici nejen prvního, ale prvního s velkým odstupem, člověk by aspoň věděl, na čem je.

Nahlíženo z tohoto úhlu vypadá plánovaná cesta předsedy Senátu Vystrčila na Tchaj-wan jinak, než jak se dosud jevila z vyjádření různých politiků: Vystrčil sdělil, že chce svou cestou ukázat, že mu jde o ideály, ne o groše. Předseda Poslanecké sněmovny Vondráček ji zase označil za trucpodnik. Ostatní politici (a bylo jich požehnaně) se na ose umísťovali někde mezi...

Já sám mám o té cestě své pochybnosti, jako jsem je měl už o plánované cestě Vystrčilova předchůdce Kubery.

Tchaj-wan je od roku 2016 reprezentován spíše levicovou prezidentkou Cchaj Jing-wen, tak nevím, jak si s ní bude Vystrčil rozumět. Vlastně je divné, že o návštěvu Tchaj-wanu neprojevil zájem někdo z levé části politického spektra. Doba návštěvy je sice vybrána velmi vhodně, na přelom srpna a září, s očividnou snahou trefit se mezi konec letních veder a začátek tajfunového období, ovšem zemětřesení, na Tchaj-wanu tak častá, mohou delegaci překvapit kdykoliv.

Možná ale jde panu Vystrčilovi o něco jiného než jen o pouhou návštěvu: Pokud se totiž opozice (k níž patří i Vystrčil) nevzchopí a nedokáže zabránit Babišovcům v dalším zadlužování, nebude od věci porozhlédnout se po zemi, kam by se dalo emigrovat. Vystrčil se může ukázat jako prozíravější, než si myslí ti, kteří ho kritizují.

Jenomže o útěku na Tchaj-wan mám - na základě vlastní zkušenosti - pochyby ještě hlubší než o pouhé návštěvě, přestože emigrace z Čech má dlouhou tradici a Tchaj-wan je tradiční emigrantskou destinací.

Tchaj-wan je ostrov částečně neobyvatelný, částečně velmi hustě zalidněný. O místo (ve všech významech toho slova) je nouze! Pokud si dobře pamatuju, členy pedagogogického sboru katedry fyziky na univerzitě, kde jsem studoval, tvořili i Rusové propuštění z ruského raketového výzkumu. Myslím ale, že český učitel matematiky a fyziky by se tam uplatnil jen těžko.

Tchajwanské listy o plánované cestě obsáhle informují. V angličtině vycházející separatistické Taipei Times psaly za poslední měsíc o Vystrčilovi pětkrát!Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.