9.12.2023 | Svátek má Vratislav


GLOSA: Slizký jako had

18.4.2013

Tak se mi v poslední době jeví pan Hynek Kmoníček. Nedokážu se nějak smíři s tím vším, co od něj v posledních dnech slyším. I ta poslední věc, kdy říká: "Přímá volba mění zvyklosti", mi přijde taková až legrační - zvyklosti ano, ale ne zákon.

Toho pána osobně neznám, ale několikrát jsem ho potkal na Hradě při společenských akcích nebo při různých akcích jinde. Už před mnoha lety z diplomatického sboru vyčuhoval tak nějak jako takový krizový manažer. Vyskytoval se často jako krizová diplomatická postava na Blízkém východě. Jeho názory byly zajímavé, slyšel jsem mnoho rozhovorů, pamatuji si zajímavou přednášku na jednom z Miniconů (festival pražských fanoušků sci-fi) o budoucí migraci z Blízkého východu do Evropy.

Proto jsem si říkal: když přijde na Hrad k Zemanovi, uklidní ho, nějak mu promluví do duše, ať neblbne, a vnese tam nějakou politickou kulturu. Nestalo se. To, co od něj slyším od doby, kdy přišel na Hrad, mi přijde, jako by na hrad přišel jiný člověk. Místo zajímavých přímých názorů - které by stály za vyslechnutí - moře vytáček, nepřímých odpovědí a hlavně útoků na člověka, který mu byl ještě před pár měsíci šéfem (mnoho let).

Marně přemýšlím o tom, kam ztratil se ten sympatický pán z minulých let. Tak trochu mi připadá, jako by ztratil vlastní názor a Zeman si z něj udělal svou kopii. Je mi to líto, mrzí mě to. Přemýšlím i o tom, jestli člověk se změnou povolání nebo zaměstnavatele musí ztratit tvář a názor. A jestli ano, jestli pak musí otočit svoje přesvědčení o 180 stupňů a jestli musí tak aktivně útočit na člověka, který ho zaměstnával předtím. Vždyť jestli měl tak odlišné názory už před měsícem, proč už dávno v ministerstva zahraničí neodešel?

Ale ta poslední věta mě překvapila nejvíc: Přímá volba mění zvyklosti. To je naprostá pravda, jistě mění zvyklosti, ale ne právo. Prezident je volen přímo, má jistě větší optickou podporu občanů, ale zákon, ten se nezměnil ani o kousek. A jako státní zaměstnanci by jak pan Zeman, tak pan Kmoníček měli především dodržovat zákon a ten říká: "Ministr navrhuje, vláda doporučuje a prezident jmenuje." Jmenuje, nic víc. O změně zvyklostí v zákoně není ani slovo. Pan Zeman i pan Kmoníček mohou naštěstí po Hradě tancovat, jak chtějí, ale nic víc. Prezident je sice volen přímo, ale nic víc - pořád je to figurka na Hradě k uklánění pro ostatní figurky k uklánění, ale Obama ani Putin ze Zemana nebudou. Naštěstí...

Ať už to vezmou na Nradě na vědomí, prosím...

P.S. Jo a zvyklosti se mění dlouhým plynutím času a ne ze dne na den, pane Kmoníčku.

Převzato z blogu se svolením autora