Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

DEBATA: Ke korespondenční volbě

diskuse (171)

V současné době se dostalo do popředí mediálního zájmu korespondenční hlasování. Konkrétně pro Čechy žijící v zahraničí, což považují za správné. Zavádět korespondenční volbu v ČR není po mém soudu nezbytné.

Mám dlouholeté kontakty s našimi krajany v Kanadě, po roce 2004 jsem patřil k autorům krajanského periodika Nový domov (do konce roku 2019, kdy noviny přestaly v původní podobě vycházet a později se z nich stal informační newsletter) a také proto vím, že v exilu/emigraci žijí Češi s živým zájmem o dění ve staré vlasti a pokud mají vedle kanadského také české občanství, rádi se zapojí do voleb, ať už parlamentních, nebo prezidentských. Myšleno v roli voličů.

Takto aktivních krajanů je ovšem v poměru ke všem Čechům žijícím v Kanadě velice málo. Například při druhém kole volby prezidenta v roce 2023 bylo na ambasádě v Ottawě registrováno 226 voličů a na generálním konzulátu v Torontu 459 voličů. A to samozřejmě nevíme, kolik z nich patří do autentické krajanské komunity a kolik z nich bylo v Kanadě dočasně z pracovních nebo studijních důvodů.

Zde je nutné všimnout si onoho počtu míst, na nichž je možné v Kanadě volit. Je to pouze federální metropole Ottawa a hlavní město provincie Ontaria Toronto. Obě jsou na kanadské poměry relativně „blízko sebe“, nějakých 350 km. Podíváme-li se na vzdálenosti největších měst provincií ležících na západ od Ontaria, pak dojdeme k těmto číslům:

Toronto – Winnipeg (Manitoba) ... 1515 km
Toronto - Saskatoon (Saskatchewan) ... 2225 km
Toronto – Calgary (Alberta) ... 2710 km
Toronto – Vancouver (Britská Kolumbie) ... 3360 km

Většina těchto měst je od Toronta, pro ně nejbližšího místa, kde mohou osobně volit, dál, než kam jezdí Češi na dovolenou (namátkou z Prahy na Krétu 1860 km, na Mallorcu 1490 km).

Takže lidé žijící dejme tomu v Calgary by museli vážit cestu dlouhou dvakrát 2710 km. Kolik času by si celý volební akt vyžádal, nechci ani zjišťovat. Osobní otázka: byli byste ochotni takovou odyseu absolvovat? Můžeme porovnat s tím, jak daleko to máme k volební urně u nás doma. Bezvýznamný zlomek kanadských vzdáleností.

Zkusme si také představit, že by volební místnosti byly v ČR pouze v Praze a Brně. Je to samozřejmě nesmysl – a jen příklad. Bydlíte v Chebu či Opavě. Byli byste ochotni jet volit tak daleko? Jaká by asi byla volební účast za těchto podmínek? Neměli by obyvatelé Prahy, Brna a blízkého okolí nefér výhodu? Jistěže. Stejnou, jakou mají Češi žijící v Torontu, Ottawě a blízkém okolí. Uvítali byste za takovéto situace možnost volit korespondenčně? Nemám důvod o tom pochybovat. Ze stejného důvodu volají po korespondenční volbě naši krajané, zejména v geograficky rozlehlých zemích, nejen v Kanadě. V USA je možné volit ve Washingtonu, DC, Chicagu, NY a LA, v Brazílii v Brasilii a Sao Paulu, v Austrálii v Canbeře a Sydney.

Ti, kdo se staví negativně ke korespondenční volbě pro Čechy v zahraničí, chovají se především sobecky a bezohledně. Sami si užíváme blízkosti volebních místností, ale voliče, které takové štěstí nemají, bychom nechali cestovat tisíce kilometrů. Je to fér?

NÁMITKA

Nejčastějším argumentem odpůrců korespondenční volby je tvrzení, že není zaručena tajnost tohoto aktu. Nemá smysl si nalhávat, že při standardních volbách něco takového nehrozí. Hrozí právě tak. Námitku, že např. členové rodiny mohou při korespondenční volbě ovlivnit hlasování svého člena lze právě tak vztáhnout na volbu osobní. Pokud volič dostane lístky domů, což je běžná praxe, nikdo nemůže vědět, co se za zavřenými dveřmi děje a zda člen rodiny nepřijde do volební místnosti s lístkem jedné strany vybraným pod nátlakem a ten pak vloží za plentou do obálky. Tajnost volby je v takovém případě pouze formální a je obtížně představitelné, jak něčemu takovému zabránit.

Kromě toho bezpochyby nastávají situace, kdy zejména senioři, kterým už mysl tak brilantně neslouží, anebo se v českém politickém guláši neorientují, prostě požádají mladší příbuzné, např. dospělé děti, aby jim přímo řekli, koho mají volit. Snadno se tak stane, že některá strana dostane v dané rodině hlasy dva – „uvědomělý“ od syna a synem doporučený od jeho matky. Kolik takových případů v ČR existuje? Jsou košer? A trápí to ty strážce demokracie, kteří vidí v korespondenční volbě její zásadní ohrožení?

Nejsme svědky cezení komára za současného pojídání velblouda?

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Lidovky.cz
16. 7. 2024

Jediným strašákem byl pro sprinterské týmy boční vítr. Ten ale nijak silně nefoukal a šestnácté...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Na jihu Peru v úterý ráno místního času havaroval autobus, který jel z metropole Limy do města...

mls Markéta Lankašová, kpu Klára Pukovcová
16. 7. 2024

Maltská europoslankyně Roberta Metsolaová z lidovecké frakce EPP obhájila post předsedkyně...

Vít Štěpánek
16. 7. 2024

Cesta maďarského premiéra do Moskvy a Pekingu, vykonaná bez mandátu Bruselu, vyvolala ostrou reakci...

hyk Dáša Hyklová
16. 7. 2024

Pozorní zákazníci si na fakturách za elektřinu v nejbližší době určitě všimnou, že jim od prvního...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz