21.9.2020 | Svátek má Matouš


BEST OF HYENA: Našli jsme chlapečka

14.10.2019

Odpoledne jsem byl s pejsky na louce u Oleška. V neděli tam bývá živo, hodně lidí s pejsky i bez pejsků. Tentokrát tam byl chlapeček jen tak.

Pochodoval po cestě směrem k Březové. Nora se na něj šla podívat, chlapečka tím potěšila, Gari kroužila kolem nich. Nakonec jsem se za ním vydal taky.

“Kdepak máš maminku?“ zeptal jsem se poté, co jsem z něho vytáhl, jak se jmenuje.
“Doma,“ zněla odpověď.
“Ví, že jsi tady?“
“Asi ne,“ odpověděl opatrně.

Tak jsme nastoupili cestu k Olešku. Vše dobře dopadlo, chlapeček se s maminkou záhy potkal. Pejskové to za něco mimořádného nepovažují, já ano: připomnělo mi to, jak jsem já sám popadl trakářek a vyrazil na cesty ze Slap a odchytili mě až v sousedních Přestavlkách! Dva roky mi tenkrát byly, asi tolik, jako tomuto chlapečkovi.

Vartování u misky

Vrátili jsme se večer z procházky. Byli jsme v plné sestavě, tedy Ljuba a já s pejsky. Nebyly žádné příhody krom toho, jsme potkali nějakého člověka se psem a ten se běžel podívat na naše pejsky a neposlechl hned, když ho pán zavolal, a dostal za to vejprask. Holt, ne každý pejsek má štěstí na to, kde se ocitl.

Ale o tom nechci povídat moc dlouho, pokud vůbec. Jak řečeno, vrátili jsme se domů, Ljuba šla někam něco pořešit a já dal pejskům večeři. Načež jsem já šel něco pořešit a Ljuba se vrátila do kuchyně.
Volala mě, jestli jsem dal pejskům nažrat. Podivil jsem se té otázce.
“Stojí tu u misek a tečou jim slinty!“
Jsou to opice mazané, nenažrané, nekonečně lstivé!

Vznik slova

Slovo, to je soubor zvuků, podstatný je význam za zvuky skrytý. V tomto smyslu i gesto je slovo. Mluvíme taky o řeči těla. A tím se dostáváme k pejskům.

Pejskové se vyjadřují hlasově, taky řečí těla. Bingo, po dlouhém, leč nezbytném úvodu jsem u jádra sdělení. V poslední době, tak půl roku, nejdéle rok, mě Nora oslovuje způsobem dříve neznámým. Přijde a otírá si mi levou tvář o nohu. Znamená to – pane, dej mi dobrůtku.
Dobrůtka, to bývá nějaký ten pamlsek ze psího obchodu anebo kus sejra – za tím účelem kupuji plátkový sýr brandovaný Tesco (tahle firma prodává ve svých Tesco prodejnách laciné nechutné produkty, proto volám: Tesco nebrat!). To, co Nora provádí, je něco podobného, co dělají kočky. Od koček to neodkoukala. Nikdy neviděla kočku jinak než odzadu, prchající a posléze šplhající přes plot.

Jak to vzniklo, to slovo? Odkud se vzalo spojení tvář tisknutá k noze – šmejdový sýr Tesco v ledničce? Muselo to jít ze dvou stran: Nora chápe, že to funguje, a proto to dělá, a já rozumím, co tím chce říct, když mi tiskne hlavu k noze.

Možná, že jí firma Tesco někde za bukem dala školení, možné to je, dokázat to nemohu.

Další úvahy a poznámky najdete na stránkách The Hyena
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.