5.3.2021 | Svátek má Kazimír


MÉDIA: Mým sdělovacím prostředkům

11.10.2014

Kde domov můj, kde jeho kultura...?

Nevím, jestli je náš národ zrovna vzorem národa vysoce kulturního. Svědčí o tom i fakt, jak jsou pod titulek „kulturní akce“ v různých informacích uváděny i hokej, fotbal, kuželky - nic proti nim, v pořádku, ale je to ZÁBAVA a nikoliv KULTURA,- opakuji to už dlouho při každé příležitosti.

Do kulturnosti našemu národu chybí ještě ledacos. Snad to napadlo i jiné, a proto byl možná zřízen televizní kanál ČT art, kam se opatrně a nikoliv převážně zařadí i kultura hodná toho názvu: koncert, opera, divadelní hra, klasický film. Díky za to. Jenže to hodnotné bývá často dobře zamaskováno, zmíněno jen jakoby mimochodem s co nejmenším množstvím informací. Ostatní pořady jsou uváděny slovem i tiskem mnohdy až v podobě reklamy, k názvu produkce je připojen stručný obsah, často se jmény účinkujících - jen si prohlédněte programy v tisku a sledujte nábor třeba jen na „Ordinaci v Růžové zahradě“... K pondělnímu večernímu programu na artu bylo jen uvedeno „20.20 Jezero“. Nic víc. Člověk si může pod tím představovat horor s lochnesskou nestvůrou nebo přírodopisný snímek o životě sladkovodních škeblí a planktonu. A byl to nakonec nádherný hannoverský balet, fantastická choreografie a neuvěřitelná profesionalita tanečníků - proč o tom nikdo předem ani nepípl, natož s doporučením? Se zasvěceným hodnocením den poté?

Souvisí to jen s všeobecným stavem kulturního rozhledu v naší republice nebo je to dokonce snad záměr, jak uchránit náš národ před kulturou? Proč se neupozorní na všechny klady díla s doporučením, aby je alespoň zčásti sledovaly děti? Aby časem dospěly k porovnávání různých hodnot a pochopily třeba rozdíl mezi produkcí mažoretek, doprovázených hudbou někdy úplně příšernou, a baletem, který sděluje myšlenku, děj i etiku, a to s hudbou Čajkovského? Je nebo není to jaksi v souvislosti s faktem, jak se k uvádění klasické kultury staví i naši politici? Že třeba prezidentská lóže v Národním divadle nehostí ani prezidenta, ani nikoho jiného z jeho rodiny či z představitelů vlády při každé premiéře? Jako ostatně jejich absence při všem, co kulturou zavání, ať jsou to akce jako otevření nového operního divadla, zahájení Pražského jara, jako je Smetanova Litomyšl, Janáčkovo Brno, akce v Českém Krumlově a mnohé jiné...?

Kanál ČT art je velká šance něco v tom kulurním vývoji změnit a pro všechny sdělovací prostředky je to výzva, jak na něj upozornit, zdůraznit, vyzdvihnout to, co hodnotného nabízí, vysvětlit, přiblížit Jistě, je to nákladný, dlouhodobý a občas i nevděčný úkol, ale např. při Beethovenově „Deváté“ se neházejí do orchestru zápalné láhve a těžko si představit, že se po „Prodané nevěstě“ diváci servou na tribunách....

Investice do kultury se vrátí v úsporách na likvidaci následků nekuturnosti= hulvátství.

Ne sice hned, ale s trvalejším dopadem.

Díky za pozornost.

P.S. Za totality byla anekdota: Organizace zakoupila pro své pracovníky lístky na „Figarovu svatbu“ a pracovníci se dostavili s kyticemi a malými svatebními dárky. Vedoucí odboru je hrozně seřval a označil za barbary. Jeden ze seřvaných pak šeptá kolegovi: „Teď se dělá, ale že na Labutí jezero přišel s rybářským prutem a v holínkách, o tom nemluví.“

Abychom se k nim časem neřadili.Středisko výchovné péče
Speciální pedagog - psycholog

Středisko výchovné péče
Středočeský kraj
nabízený plat: 37 000 - 50 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.