17.4.2021 | Svátek má Rudolf


KNIHA: Láska podle Darwina

4.1.2006

Spojené státy nedávno opět rozhýbal spor mezi zastánci Charlese Darwina, podle nichž se lidstvo přirozeně vyvinulo z nižších forem života, a jeho odpůrci, kteří věří, že bylo stvořeno s nějakým inteligentním záměrem. V bezvěreckém Česku se zpravidla hádáme o přízemnější věci, ale přesto by nám nemělo uniknout, že tu byl konečně dovydán Darwinův vrcholný spis O původu člověka.

Svazek, jenž s tímto titulem vyšel v nakladatelství Academia roku 1970, zatajil českým čtenářům víc než pět set stránek původního textu. Stejné nakladatelství je předkládá teprve nyní pod názvem O pohlavním výběru. Editor svazku Stanislav Komárek se v úvodu dohaduje, proč byla před pětatřiceti lety tato část klasikova díla veřejnosti odepřena. Pohlavní výběr se prý tehdy možná zdál z ideologického hlediska nepodstatný, možná se nenašel překladatel s náležitou odborností anebo o něj neměli zájem knihkupci.

Nynější separátní vydání prospělo kapitolám o mechanismech erotické přitažlivosti v přírodě přinejmenším v poetickém smyslu. Překlad Hany Mersault-Rejlkové, jenž vznikl jako studentská práce na FHS UK, je skvělý. Věda od roku 1871, kdy Darwin toto své pozdní dílo vydal, pokročila a některá tvrzení poopravila, tím spíš však vyniknou beletristická hodnoty textu. Kniha se dá číst jako úžasný epos o lásce, antologie surrealistických básní v próze nebo nevšední experiment v žánru zamilovaného románu - jenže ohromující invence všech těch bizarních zápletek, milostných lstí a svádivých masek padá na vrub vpravdě nadlidské, obecně biologické tvořivosti.

Galantní strategie, jimiž se příroda pokouší přimět svá dítka k rozmnožování, jsou od měkkýšů po primáty znepokojivě podobné a člověk při četbě nemůže nepocítit, že se účastní stejného karnevalu.

(psáno pro Respekt)Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.