Neviditelný pes

KNIHA: Láska podle Darwina

4.1.2006

Spojené státy nedávno opět rozhýbal spor mezi zastánci Charlese Darwina, podle nichž se lidstvo přirozeně vyvinulo z nižších forem života, a jeho odpůrci, kteří věří, že bylo stvořeno s nějakým inteligentním záměrem. V bezvěreckém Česku se zpravidla hádáme o přízemnější věci, ale přesto by nám nemělo uniknout, že tu byl konečně dovydán Darwinův vrcholný spis O původu člověka.

Svazek, jenž s tímto titulem vyšel v nakladatelství Academia roku 1970, zatajil českým čtenářům víc než pět set stránek původního textu. Stejné nakladatelství je předkládá teprve nyní pod názvem O pohlavním výběru. Editor svazku Stanislav Komárek se v úvodu dohaduje, proč byla před pětatřiceti lety tato část klasikova díla veřejnosti odepřena. Pohlavní výběr se prý tehdy možná zdál z ideologického hlediska nepodstatný, možná se nenašel překladatel s náležitou odborností anebo o něj neměli zájem knihkupci.

Nynější separátní vydání prospělo kapitolám o mechanismech erotické přitažlivosti v přírodě přinejmenším v poetickém smyslu. Překlad Hany Mersault-Rejlkové, jenž vznikl jako studentská práce na FHS UK, je skvělý. Věda od roku 1871, kdy Darwin toto své pozdní dílo vydal, pokročila a některá tvrzení poopravila, tím spíš však vyniknou beletristická hodnoty textu. Kniha se dá číst jako úžasný epos o lásce, antologie surrealistických básní v próze nebo nevšední experiment v žánru zamilovaného románu - jenže ohromující invence všech těch bizarních zápletek, milostných lstí a svádivých masek padá na vrub vpravdě nadlidské, obecně biologické tvořivosti.

Galantní strategie, jimiž se příroda pokouší přimět svá dítka k rozmnožování, jsou od měkkýšů po primáty znepokojivě podobné a člověk při četbě nemůže nepocítit, že se účastní stejného karnevalu.

(psáno pro Respekt)



zpět na článek