26.6.2022 | Svátek má Adriana


BIG Expert – zahraniční trhy

20.5.2022

Pozitivní katalyzátory na trhu stále chybí. Některé tituly však stojí za zvážení.

Negativní zprávy nejsou nic neobvyklého a těžko budete hledat období, kdy žádný „protivítr“ na burze nebyl. Po čase negativní sentiment odbourala zpráva o fiskální či monetární podpoře a zafungovala tak jako katalyzátor růstu.

Nejvyšší inflace za posledních 40 let však žádnou z obvyklých podpor neumožňuje. Naopak, vlády jsou nuceny šetřit, kde se dá, a centrální banky zdražují cenu peněz.

Probíhající lockdowny v Číně a válka na Ukrajině už jen dotvářejí příslovečný koktejl, který od začátku roku posílá hlavní americké indexy stále hlouběji do záporu. Výsledková sezóna pak měla k číslům, které by pootočili sentimentem, hodně daleko. Kde tedy v současnosti leží naděje investorů? Co by mohlo být katalyzátorem růstu?

V úterý šéf Fedu přiznal, že se zkrocení inflace bez určité bolesti neobejde, přesto však věří, že se Fedu podaří udržet silní trh práce. Nezaměstnanost v USA byla v dubnu 3,6%, čili na historických minimech. V současných plánech Fedu je růst sazeb k úrovni 2% už na konci července.

Bude-li inflace reagovat zpomalením, mohlo být jít o kýžený katalyzátor, který by pomohl zvrátit současný negativní sentiment. Určité naděje, že by inflace již brzy mohla kulminovat a začít zpomalovat tu jsou, bude však potřeba počkat na jejich potvrzení.

V Evropě je situace s rekordní inflací podobná, ale situace, ve které se ECB nachází, je složitější. Pro ECB bude klíčové udržet spready na dluhopisech zemí eurozóny na rozumných úrovních. Akciím na starém kontinentě by také pomohlo uklidnění bojů na Ukrajině.

Souběžně je nutné, aby došlo k ukončení lockdownů v Číně, kde je aktuálně na čtyřicet měst pod úplným nebo částečných lockdownem. Současná situace výrazně prohlubuje obavy, v jaké kondici se po měsících uzavírek bude čínská ekonomika nacházet.

Jejich ukončení by pomohlo nejvíce firmám ze sektoru čipů a polovodičů. iShares Semiconductor ETF aktuálně odepisuje 26% na YTD bázi.

Když přijde na sektor čipů, zde se aktuálně nejvíce zdá, že trh „vylil s vaničkou i zdravé dítě“. Firmy budou v příštích letech dále profitovat z extrémně silné poptávky.

Nvidia (NVDA) je přední světový výrobce grafických karet. Ze svých maxim na 346 dolarech na konci minulého roku, klesla akcie o 51%.

Advanced Micro Devices (AMD) ohlásilo silný výhled tržeb pro rok 2022. V číslech firmy se také pozitivně projeví nedávná akvizice Xilinxu a Pensando. AMD se aktuálně nachází 41% pod svými maximy.

Posledním příkladem mohou být akcie společnosti Apple. Ať jste či nejste fanouškem produktů Apple, firmě se nedá odepřít její neskutečný ekosystém, který téměř každého zákazníka bezpečně ukotví na dlouhou dobu dopředu. Apple si tak může dovolit zvednout ceny, aniž by to mělo fatální dopad na počet jeho uživatelů. Firmě se nevyhnuly problémy v dodavatelských řetězcích, i proto je akcie 23% pod svými maximy.

Leoš Strnad, CYRRUSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!