18.5.2021 | Svátek má Nataša


ŠAMANOVO DOUPĚ: Testy? Vyprodáno!

16.12.2020

Vláda chtěla nechat vyšetřit miliony lidí během čtyř pracovních dní. To jako fakt?

Jsou míněny antigenní testy a důvod vyprodání neleží jen v tom, že je to zadarmo. Ale i v tom, že moudrá vláda chtěla, aby se lidé před Vánoci doprovázenými rodinnými sešlostmi nechali vyšetřit. Jak pravil laskavý pan ministr zdravotnictví. A proto vláda zavedla bezplatné antigenní testování pro všech deset milionů českých občanů. Od pátku osmnáctého prosince. Ne, to není vtip, ale jedna z mnoha KOROnavirových KURIozit.

Testy2

Ten pátek je v několika zdravotnických zařízeních přitom posledním pracovním dnem před vánočním bezvládím. (V jednom místě šlo dokonce původně o poslední den, který byl výhradně věnován vyšetřením pedagogických pracovníků.) Na většině odběrových míst ctí sedmý i šestý den, pročež o víkendech nepremávajů. Tedy hlavně tam, kde šetří na víkendových příplatcích pro personál. Takže vláda (dle pana zdravoministra) chtěla nechat vyšetřit miliony lidí během čtyř pracovních dní.

To jste fakt mysleli vážně, nebo jste natolik odtrženi od reality???

I pojal jsem úmysl nechat se otestovat. (Už jsem tak v září učinil se svou krví v antigenním testu dodaném e-shopem přímo z bratrské Číny. Výsledek byl kladný - totiž negativní.) V minulých dvou týdnech jsem totiž konal různé aktivity, které mi dovoloval vyhlášený stupeň No 3. Tak například:

Zpíval jsem u své profesorky zpěvu ze ZUŠky na Ládví - ale jenom distančně. Skype přes její mobil nic moc, doprovodný klavír jsem skoro neslyšel, ale prý jsem pěl pěkně.

Byl jsem u zakázané pedikérky, což se normálně nesmí, ale moje nožní operátorka jest jinak zdravotní sestrou na kožním a k doktorovi se smí. S respirátorem. To jest jedna z mnoha pozoruhodných KORO KURIozit. Do stejného šuplíku patří i akutní návštěva zubařky, v jejímž křesle jsem seděl dokonce bez roušky.

Také jsem absolvoval předvánoční rodinnou návštěvu v Olomouci. Jel jsem tam autem společně s mládencem, který pracuje výhradně z domu, jídlo mu nosí Rohlík a po ruce má vždy dezinfekční činidlo, kterým si nastříká ruce, když sáhne na nějakou kliku. (Ale už to, Jirko, nedělej v autě!) Dvojice navštívených staroušků chodí pouze na zdravotní procházky kolem domu a do blízké sámošky (200 metrů). Pravda, šel jsem se taky podívat na místní vánoční trhy na Horním a Dolním náměstí. Očumoval krámky a vyhýbal se rodinným a přátelským hroznům. Dal si punč. Nealkoholický. Dobrý, ananasový. Naštěstí cestou tam sněžilo a byla kluzká vozovka, takže naprostá většina řidičů se chovala slušně - jeli jsme všichni se staženými půlkami.

Předminulou sobotu jsem vyrazil s partou asi šestnácti dalších singlů na horu Říp. Tam jsme jeli vlakem. S rouškami na obličeji, já s respirátorem. Nahoře jsme měli rezervovány v hospodě dva stoly, sedělo nás tam nakonec celkem šest. Většina si užívala venkovního sluníčka. (Rotunda měla zavříno.) Zpátky jsme se vraceli autobusem a vlakem. Při zachování slušného chování.

Říp

Následující neděli jsem si na kole vyrazil do cyklo (a ski) prodejny v Radotíně. Rukavice a návleky na kolena se totiž těžko vybírají přes net. A vskutku - zatímco jsem aktuálně s kalhotami na stupni číslo L, tak kalhoty na kolo jsou naschvál těsnější a pan prodavač mi rovnou donesl velikost XL. (A stejně mi ty kalhoty byly příliš těsné, takže jsem si je nekoupil a i nadále budu jezdit ve starobylých kraťasech - když mám ty návleky...) Ujel jsem jen třicet kilásků, během nichž jsem si ještě dal v radotínských Říčních lázních ne osvěžující koupel, ale zelňačku. (Tam mají i za normální doby jenom okénko.)

Následnou středu jsem zašel pěšky do své spořitelny vyřešit nějaké resty, co nešly vyřídit přes net. Objednal jsem se předem na určitý čas, takže jsem neseděl v houfku čekajících.

Ve čtvrtek jsem po půl roce zase pravidelně navštívil svého urologa, a mohu vás ujistit, že hodnota mých PSA v krvi je v pořádku.

V sobotu jsem se šel podívat na fantastickou „výstavu v pohybu“ iMUCHA v pražském Obecním domě. Někdy příště snad poroferuju, ale to má čas, protože výstava má trvat tři roky (v programu není uveden termín jejího ukončení, informace pochází od biletářky). Zakoupil jsem zde hodnotný originální vánoční dárek - ne, nejde o vánoční koule na stromeček ozdobené Muchovými ornamenty (370 až 2659 Kč/kus, převržení stromku s takovými ozdobami musí vskutku zamrzet), ani o karafu za pětadvacet kilo či gravírovanou vázu za třetinu mega, a ani o něco cenově přístupnější magnet na ledničku, bude to překvapení!

iMUCHA

Naštěstí jsem natolik stár, že už nemusím kvůli živo bytí chodit do práce, a naštěstí jsem ještě natolik mlád, že nemusím žít v hromadných domovech šťastného stáří. Což jsou dvě nejvíce nebezpečné oblasti možného nakažení. Nicméně pravděpodobnosti se nesčítají, avšak násobí, a Štědrý den hodlám strávit v domácnosti dcerky Terky; následný dárkoden mě zase u mne doma navštíví synek Janek. Takže nakonec jsem se na ty testy přihlásil.

Když jsem o tom psal posledně, tedy minulý pátek, kdy byla zpráva o zdarmých antigenních testech novinkou, byly termíny třeba v blízkém Motole volny ještě na osmnáctého. Ale když jsem se na jejich rezervační systém podíval včera (tedy v pondělí), měli už termíny před Štědrým dnem zabrány. A nově vyhlášené předtermíny ještě nenabízel. Trapné bylo, že se nešlo přihlásit na další dny do konce roku, protože rezervační systém Motola je pro systém mého počítače nepřístupný - klik na vybrané datum nereaguje. Akorát jsem se při pojezdu myší přes datum 31.12. dověděl, že na Silvestra mají zkrácenou pracovní dobu...

Postěžoval jsem si telefonicky dcerce a ta mi sdělila, že veřejně slibované termíny testování už od středy 16.12. zařadila do svého kalendáře například Bulovka. Ale dcerka se právě zaregistrovala ještě na 22.12. Nejdříve jsem se tedy spletl, když mne strejda Gůgl navedl na ždanou stránku a když už jsem se začínal registrovat, zjistil jsem, že jsem na neždané stránce na - placené testy PCR, jo, tam je teď volněji. Takhle - i přímo přes stránky Bulovky se doklikáte na zdarmé antigé testy. Lepší je to ovšem vzít přes stránku s centrální nabídkou těchto. Podle slibu ministra už visí na stránkách ministerstva zdravotnictví: crs.uzis.cz/Antigen.

Jediný problém je ten, že připojování odběrných míst do tohoto portálu teprve „probíhá“. Neboť:

„Data o vytížení odběrných míst jsou prozatím neúplná. Na doplnění průběžně pracujeme, ale je nutná součinnost ze strany poskytovatelů jednotlivých rezervačních systémů odběrných míst na Centrální rezervační systém.“

To, že po tři čtvrtě roce tato „součinnost“ dosud nenastala je zajisté hlavně vinou předminulého pana ministra zdraví, ten minulý se k tomu nedostal, a ten současný podle mne taky ne - protože ta součinnost probíhá nejspíš na nižší než ministerské úrovni! Zatímco toto píšu, je na první pohled zřejma akutní obsazenost testovacích míst v Praze v nejbližších třech dnech pouze u deseti z 32 nabídek. Zběžnou kontrolou však zjistíte zjevnou dysfunkci: Například Letiště Václava září zelenou - avšak pouze pro „pedagogické pracovníky“. Pro zbytek národa mají nejbližší volný termín na neděli 27. prosince.

No ale - dá se doklikat. Když ne centrálně, tak alespoň na jednotlivých portálech těch kterých nemocnic. Takže jako v září - klikáš jak debil, uživateli, místo abys měl přehled, kde je ještě volno. A než jsem se na té Bulovce doklikal, byly už všechny předvánoční termíny obsazeny. Bulovka tedy nabízela nově i tuhle středu. Jenže mít pak na Štědrý den týden staré potvrzení, že jsem nebyl před dalším týdnem pozitivní je informace jaksi pumprdentlich.

Tak se podívejme do Thomayerky. Tam bych mohl jít ještě ve čtvrtek, jenže na ten termín mám právě objednanou další pedikúru. Jak je to s dalšími termíny? Před Vánocemi plno. Zpátky na čtvrtek - který si už ale mezitím obsadil méně váhavý zákazník. Takže zpátky na Bulovku - tady už je mezitím taky plno. Až do nového roku.

Ze zoufalství jsem se obrátil na oblastní nemocnici v blízkém Kladnu, kde jsem se mohl během týdne uchytit v tom předchozím zářijovém pokusu. Uživatelsky nevlídný web mi marně hledal „dostupný termín“ po týdnech až do dubna, kde jsem se zarazil... Tady oceňuji přítulnost systému reservatic.com/, který používají třeba na Bulovce, v Thomayerce, nebo v soukromém zařízení, zabývajícím se primárně genetikou, tedy GHC GENETICS, a to jak na letišti, tak i třeba ve stanu na Kulaťáku u Technické ulice - na kterémžto pracovišti jsem se nakonec s hledáním volného termínu uchytil. A to dokonce na famózní středu 23. prosince.

Jenže než jsem vyplnil dotazník, tak se mi na ten vybraný termín přihlásil rychlejší konkurent. Naštěstí jsem byl s předvyplněným dotazníkem úspěšný na druhém nabízeném, tedy posledním termínu toho dne...

Při tomto centrálně téměř neorganizovaném systému objednávání na testy jsem tuze žádostiv, jak se tato vláda kecalů popasuje s přípravou očkování! (Očkovat by se přece měli pouze zdraví - tedy negativně testovaní lidé!) Při pohledu, jak jsou v tomto daleko naši němečtí sousedé, jsem už značně roztrpčen. Vypadá to, že s přípravou se začne teprve až bude vakcína evropsky schválena. A jo taky - nejdříve se musí schválit spešl český zákon o rozvážení vakcíny! A taky vláda rozhodla, že vybere zmocněnce vlády pro očkování. A premiér Babiš rozhodl, že očkování bude organizovat sám. Ještě se neví, co na to Krizový štáb a jak se k tomu postaví štáb poradců ministra zdravotnictví a štáb poradců premiéra a štáb poradců pana prezidenta...

Na konec dvě KORO-KURI zprávy ze zemí našich přátel a nepřátel (vyberte si kombinaci podle vlastní chuti):

Velké Rusko začalo s očkováním svých občanů už na konci listopadu, a to vakcínou Sputnik V. Ta má však alespoň jednu známou kontraindikaci: Po očkování musí být po dobu celých osm týdnů dodržena abstinence!!! (Kdo jste nepochopili vtip, zeptejte se nějakého Rusa nebo známého, který v Rusku byl.)

Velká Amerika začala s očkováním v těchto dnech. Kamiony rozvážejí vakcínu po celé zemi, jak Santa Claus Coca-Colu. S jednou výjimkou: Svobodný stát Kalifornie začne očkovat až 21. ledna 2021. Do té doby se bude jednat o zlou Trumpovu medicínu, pak už to bude hodná medicína prezidenta Bidena. (Kdo nepochopil vtip, ať se raději neptá žádného Američana, ten by se s ním mohl soudit za urážku rasy, náboženství, přesvědčení, pohlaví a podnebí. Zeptejte se raději psího kolegy Oty Ulče na jeho zkušenosti s revolučním marx-leninismem na US univerzitách...)

Psáno v Praze na Lužinách v úterý 15. prosince 2020.

P.S. A aby to nebylo zase až tak veselé, přikládám zprávu, která mne právě zasáhla: Ve věku 57 let zemřel spisovatel, organizátor, skvělý člověk, kamarád Jarek Mostecký. A to na druhou(!) nákazu covidem. Přírodní promoření zjevně nefunguje...

Převzato z Šamanovy hospůdky U hřbitova.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.