29.4.2024 | Svátek má Robert


MOBY DICK: Problematičtí senioři a sekání latiny

1.9.2007

Kdo je víc problematický - senioři, nebo jejich dozorci?

******************************************************************

Neděle 26. srpna 2007

V období prosinec 2006 až květen 2007 navštívili pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv neohlášeně 27 zařízení sociálních služeb pro seniory s cílem ověřit, jak je s klienty zařízení zacházeno. A divili se.
Ombudsman pak o jejich zjištěních informoval ministerstvo práce a sociálních věcí a krajské úřady. V Česku je v těchto ústavech umístěno přibližně 50 tisíc dědečků a babiček. Často jsou nedodržováním zákonů porušována jejich práva. Pokud bude zajištěna náprava, mělo by se jim v budoucnu dostat výrazně lepší péče.

A pokud nebude? Pak totéž čeká i na dnešní juniory...

Pondělí 27. srpna 2007

Staří lidé jsou často nepohybliví, neorientují se a ztrácejí soběstačnost. To jsou časté důvody, proč vyhledávají služby těchto zařízení. Přitom vybavení řady domovů je právě v téhle oblasti neuspokojivé. Převážně se totiž jedná o budovy, které původně sloužily k jinému účelu (typické paneláky, zámky, hrad či bývalý pracovní tábor). Ačkoli je valná většina objektů vícepatrová, v některých nebyly vybudovány výtahy pro přepravu osob upoutaných na lůžko. Komplikovaná architektura a nedostatečné značení navíc znesnadňuje orientaci. Stavební nedostatky, které přispívají k omezení pohybu by dokonce mohly mít i fatální následky v případě požáru nebo jiné mimořádné situace, která by si vyžádala evakuaci obyvatel.

V této souvislosti veřejného ochránce práv zarazila prakticky jednotná praxe spočívající v umisťování ležících klientů a klientů postižených Alzheimerovou či jinou demencí až do posledních pater. V některých zařízeních byli zmatení dementní klienti soustředěni do jedné části budovy, odkud nebylo možné se dostat. Časté je použití dveří na číselný kód, dveře otvírané dálkově personálem nebo prostě dveře uzamčené.

Poznámka Moby Dicka: Až to vypadá, že se (bývalí dozorci z pracovních táborů?) na nějaký takový požár systematicky připravují. A těší...

Úterý 28. srpna 2007

Bez přímého souhlasu lékaře jsou používány zklidňující léky. Takové léky podává personál zařízení na základě vlastního uvážení s tím, že lékař dopředu paušálně medikament osobě naordinoval „pro případ neklidu“. V každé takové situace je nutný souhlas lékaře a pokud se lékař nedostaví (což je jeho volba a jeho odpovědnost) a udělí souhlas např. telefonicky, mělo by být zařízení schopno to prokázat. Přitom tlumivé léky je možno použít až jako krajní prostředek poté, kdy selhaly jiné nástroje (slovní zklidnění situace, rozptýlení, aktivní naslouchání apod.).

Dalším oblíbeným "zklidňujícím prostředkem" je zamykání dementních klientů v jejich pokojích, v některých případech i celodenně. Zamykání v pokojích nemůže ospravedlnit ani dobrozdání lékaře, kterým jedno zařízení argumentovalo.

Středa 29. srpna 2007

Stále nejsou výjimkou ústavy s kapacitou nad 100 chovanců. Tyto domovy mohou jen stěží nahradit přirozené domácí prostředí. Běžným standardem sice jsou jedno až třílůžkové pokoje, výjimkou však nejsou ani pokoje s pěti a více lůžky.
Ve starších objektech využívají klienti společné toalety, kde nemají možnost základního soukromí. Ideálním řešením z hlediska bezpečnosti jsou zámky uzamykatelné zevnitř, které však personál může zvenčí snadno odemknout. Pokud nemají být zamykatelné, lze na ně dát alespoň cedulku s nápisy Obsazeno a Volno, ale ani to se neděje.
Pacienti jsou často převáženi do koupelen zpola vysvlečení a byli sprchováni při otevřených dveřích.

Čtvrtek 30. srpna 2007, právě před týdnem byl mezinárodní den na pripomenutí obchodu s otroky a jeho zrušení

Jistá režimová opatření jsou nezbytná vzhledem ke společnému charakteru soužití. Přesto by domovy měly dbát na to, aby svým obyvatelům umožnily žít podle dosavadních návyků a individuálních potřeb.To se týká např. stravování, režimu dne, volby spolubydlícího apod.
Ze svých domovů jsou klienti zvyklí vybrat si druh stravy a konzumace jídla, zatímco v domově pro seniory jsou vázáni režimovými opatřeními. Zde mají povinnost odebrat lékařem předepsanou dietu. Taková povinnost však není stanovena žádným právním předpisem. Odmítá-li klient předepsanou dietu, pracovníci ho mají poučit o možných zdravotních následcích. V některých zařízeních měli pro tyto případy připraveny formuláře podobné negativnímu reversu, což je postup, který ochránce doporučuje i ostatním zařízením.
Ačkoli to může zařízení přinést určité problémy, klient musí mít svobodnou volbu i v tom, zda bude kouřit či konzumovat alkohol. Domovy pro seniory nejsou zdravotnickými zařízeními, tudíž zákaz kouření zde nemá oporu v zákoně. Ani v případě alkoholu nemá poskytovatel sociální služby zákonné oprávnění pro omezování.

Pátek 31. srpna 2007

Sláva, náprava se blíží! Alespoň takový jsem měl pocit při sledování Událostí-Neudálostí na ČT11. V Dobřichovicích prý připravují skutečný domov pro staré lidi, kteří mají problémy. S pohyblivostí, pamatovákem a nemocemi, nejspíš. Tedy pro "problematické seniory". Avšak ouvej, jak jsem se zmejlil!

"Problematičtí senioři" jsou ti, kteří se opíjejí v hospodách a dokonce nedodržují večerku!!! Teď pro ně má být zřízen konečně pořádný koncentrák, pardon, zařízení, ve kterém budou ti nejhorší ze starochů "koncentrováni". Oni sice nechtějí, ale halt musejí.

Jak se pro ČT1 vyjádřil jeden z dohližitelů: "Budou muset sekat latinu."

Sobota 1. září 2007

Má extrémě slušná žena byla po včerejších Neudálostech velice vzteklá. "Když někde vystěhují neplatiče, když sestěhují problémové lidi do jednoho místa, tak se mohou všichni ... zbláznit. A tady šíbují s lidmi, jakoby to byly opice v ZOO - a nikomu to nepřijde minimálně divné?"

Ale ne, kdepak divné. To je přece obvyklá reakce. Nezapomeň, ženo má milá, že minulý týden uveřejnil ombudsman tu svou zprávu!

Pramen: Zpráva z návštěv zařízení sociálních služeb pro seniory
Plné znění zprávy

********************************************************

Co si zapsal Moby Dick
minulý týden: Kokotiny veřejné moci
předminulý týden: Ekonomičtí devianti

*******************************************************

Portrét Mobyho vyhotovil Kryšpín.
Archiv deníčku od dubna 2000 do konce roku 2002 byl bohužel zrušen.
Leden 2003
Únor 2003
Kdo je kdo v Českých Textárnách - verze z dubna 2003
Anebo si kupte knížku "MOBY DICK: Deníček," v níž jsou sebrány denní poznámky z Českých Textáren od dubna 2000 do dubna 2003. Ale kde ji prodávají, nevím. Stojí 199,- Kc.
Avšak můžete si knížku objednat přímo u nakladatele na konvoj@konvoj.cz, pak ješte doplatíte za poštovné.

Dva předcházející týdny viz v horních odkazech. Odkazy na články od 29. října 2005 do současnosti naleznete v rubrice Šamanovo doupě, část od března 2003 do 29. 10. 2005 je možno nalistovat v předcházejícím archivu.

Podněty, připomínky a výkřiky ctenářů Deníčku Moby Dicka lze posílat na schránku moby.dick@seznam.cz . Předem děkuji!

Případně si poslužte komentářem.
>>:))

**************************************************