16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
MirkaP 4.9.2007 13:20

Pro Witch

Po přečtení článku jsem chtěla napsat něco obecného, ale Vy jste to pojednala daleko lépe než bych to zvládla já. Takže to vezmu konkrétně.

Život mě donutil aktivně se o tyto věci zajímat, moje maminka s Alzheimerem zemřela minulý týden. Začali jsem univerzitou třetího věku, přes obdenní, posléze denní a 2x denní návštěvu a kontrolu, zda je vše v pořádku. Pak jsme pokračovali přestěhováním maminky k nám, protože udržovat dvě domácnosti nebylo únosné.

Už to stěhování byla kapitola sama pro sebe, leckteří ochránci práv by mne napadli, protože máti nechtěla, ale prostě musela. Pak jsme zjistili spoustu věcí, které jsme do té doby sotva tušili, takže podivení nad tím, že klienti s Alzheimerem jsou na uzavřeném oddělení, považuju za výraz totální neiformovanosti o problematice (asi jako kdyby se někdo divil, že při angíně se leží v posteli s horečkou).

Posléze se nám podařilo zajistit denní stacionář (denně 90 km při transportu tam a zpět). Zaplaťpánbůh za něj, to byl opravdu trn vytržený z paty. Moc a moc tímto děkuji dámám z humpolecké Astry, bez nich bychom to nemohli zvládnout.

MirkaP 4.9.2007 13:27

Re: Pro Witch

A ve snaze nezešílet a něco udělat, abychom byli pro maminku užitečnější, se nám podařilo objevit jeden konkrétní kurz, na němž jsme se setkali, kromě řady pracovníků ze sociálních služeb snažících se stát se užitečnějšími pro své klienty, také s výše zmíněnými chlapci od ombudsmana. Osobně jsem se divila, že tento kurs (byl o komunikaci jako prostředku ke zlepšení vztahu s osobami trpícími demencí) neabsolvovali před svými návštěvami v ústavech, ale to oni sami na konci řekli také -  že to měl být začátek, přesto to pro ně určitě nebyl ztracený čas. Tak jsem ráda, že si můžu přečíst výsledky jejich práce.

Jako jediné kritérium pro vyhodnocení našich zkoumacích návštěv jsme použili úvahu, zda bychom sami v tomto zařízení chtěli, v případě potřeby, být. Byla taková, o kterých jsem prohlásila, že sem maminku nedám, i kdyby se dělo nevím co, byla taková, o kterých jsem nechápala, jestli oni chápou, co dělají, a byla taková, že jsem si řekla - ano, kdyby nebylo zbytí, tak sem. A to rozhodování nebylo až tak o vybavení pokojů apod., ale o těch lidech, jak se tam svým klientům věnují, a i během relativně krátké návštěvy si všimnete lecčeho, zejména rozdílů.

Naše maminka nakonec zemřela dříve, než jsme dospěli k závěru, že dál už to nejde. Bohužel přesto zemřela v ústavu, kde byla na respitní péči, den před tím, než jsme si jí po měsíci odpočinku a "vypnutí se" měli odvézt domů. Tímto bych chtěla poděkovat i oddělení Vážka v Myslibořicích, kde se o ní po její závěr života hezky starali.

Vám milá Witch, přeju hodně síly ve vaší činnosti, ať už je jakákoliv, protože hodně víte a určitě nejen z literatury.

Witch 4.9.2007 19:13

Re: Re: Pro Witch

Já, milá Mirko, chci poděkovat Vám. Nejen za pochopení, že jsem součástí sledovaného soukolí, kde se nějak snažíme dosáhnout právě těch ideálů, ale také za to, že jste se tolik pro maminku snažila. Známe spoustu rodin, které se spokojí s tím, že je starý člověk v teple, čistotě a dobře se mu vaří. Jenže tím to hasne. Když navrhneme, aby přinesli plyšáčka, kterého máminy třesoucí se prsty můžou držet, cupovat, hladit, cokoliv, ale udrží se tím v nich víc citu, odkývou a zapomenou. Nebo sedí, krmí, povídají si mezi sebou- ne s rodičem, protože sice hezky vypočítáváme, jak tuhle mluvil nebo něco dělal, ale stejně něco z jejich strany s ním provádět, vzpomínat, vyprávět přímo jemu nemá cenu:-(((

Jenže my vidíme i u naprosto popletené babičky, jak je skleslá, že kamarádka z pokoje leží. Ona si možná pamatuje pouze pár minut, co se děje, ale její smutek trvá. Nebo si babička na plenkách s Alzheimrem najednou uvědomí, že musí mít plenky a strašně se za ně stydí, stejně jako za zapomnětlivost. Chápe, že neví, kde je, a ví, že se nediví poprvé. Krutá chvilka. Příbuzní mávnou rukou, řeknou jí, že oni si zvykli, stará dáma zachová dekórum a "neotravuje s tím". Musí to být nakonec sestřička, která ji obejme, hladí a vysvětlí, že i když je někdy zapomnětlivá, vždycky zůstává ohromně milá a dokáže ostatním vyprávět o kytkách na záhonku. 

To, že někdo zestárne a zmizí leccos z brilantního myšlení, naprosto  neznamená konec. Pořád je to člověk s radostmi a bolestmi stejně silnými, jako mají ti mladší. Tohle bychom se znovu měli učit vnímat a držet ve své (údajně) perfektní paměti.

Vaše péče, Mirko, patří k poměrně řídkým a nádherným jevům, které dávají zpětně sílu i "profíkům". Je úžasné a báječné, že se Vaše maminka dočkala tolikerých projevů lásky!

ok 3.9.2007 10:17

je to důsledek ATEISMU

Je dobré si uvědomit, že neúcta k lidským bytostem je důsledkem ateismu české společnosti, která nemá pevný morální a etický základ. Každý průměrný křesťan respektuje člověka po celý jeho život jako jedinečnou bytost. Čeští ateisté ne - pro ně je člověk člověkem jen tak dlouho, dokud pracuje.

Česká společnost je de fakto NACISTICKÁ - jen nacisté eliminovali "neproduktivní" jedince. Žádná jiná filosofie v sobě likvidaci neproduktivních lidí nemá. Češi jsou ve vztahu ke starým lidem NACISTÉ.

úča na útěku 3.9.2007 14:00

Re: je to důsledek ATEISMU

a vy jste ve vztahu k Čechům inkvisitor Torquemada.

Witch 4.9.2007 19:21

Re: je to důsledek ATEISMU

Neúctu k člověku v moderní době zavedly především praktiky Sovětů. Namátkou: hladomor na Ukrajině, gulagy, popravy a věznění podle možností něčí moci, nahánění vlastních neozbrojených lidí do útoku pod palbou nepřítele. Ale abychom byli spravedliví, Britové cosi podobného provedli Austrálcům za první světové (hnali je do útoku proti kulometu).

Svinstva totiž ve skutečnosti nejsou ani tak závislá na ideologii samé, ale na tom, kdo si z ideologie udělá odrazový můstek svých ambicí a jak využije zaníceného hlasatele myšlenek. Masa se už ráda přidá, stačí pro ni rozdělit svět na nás dobré a ty ostatní, kterým můžeme provést cokoliv.

benon 2.9.2007 11:32

vžijme se trochu

je spousta kritiků toho,že postižení dostávají příspěvek.ale vžijme se do role třeba vozíčkáře na malém městě,kde si obezbariérovosti může nechat jen zdát a na nový byt nemá...žije jak to jde a příspěvek využívá rozumně..to mi věřte.jsou i místa kde třeba není plynofikace,takže si třeba šetří celý rok na uhlí..není to tak levné,jak někteří tvrdí.metrák ořechu už dnes stjií třeba220korun a ještě to Bursík zdraží ekologickou daní....Mnoho navoněných manažerů by na vozíku nevydrželo ani den,tak prosím buďme vnímaví a chápaví.

Witch 2.9.2007 12:02

Re: vžijme se trochu

Bohužel máte pravdu, že se například vyrušením některých dávek skutečně postižení lidé dostali do stavu, kdy nula od nuly pojde. Pokud vím, týká se to hlavně rodičů takovýchto dětí. Pokud jde o kritiku příspěvků na péči, tak se týká  především o první dva stupně, na které může dosáhnout hodně lidí.  Stačí se zeptat a uslyšíte, že to mají k důchodu, protože se všechno zdražuje. Více závislí na péči mohou konečně s 8 a 11 tisíci vyrovnat omezení pracovních možností rodinných příslušníků, kteří se kolem nich točí.

Jinak vozíčkáři mají dále některé příspěvky na úpravu bytu, plošinu na schodech... Je povinností obcí a měst sledovat možnosti bezbariérových přístupů a je právem postižených upozorňovat, kde tomu tak není. Nové návrhy zákonů a norem navíc budou nyní více motivovat k zaměstnávání postižených, různá občanská hnutí a sdružení se snaží o chráněné dílny.

Pokud Vás problémy těchto lidí trápí, ale sám jste zdravý, máte skvělou šanci rozhlédnout se po okolí a zapojit se. Třeba pouhým nákupem dárkové keramiky, řezbářských a dalších výrobků dílen a stacionářů. Je to opravdu záležitost široké veřejnosti!

benon 2.9.2007 18:10

Re: Re: vžijme se trochu

jenže tzv,reforma dosti omezí zaměstnání v těchto firmách .zkrátka o vozíčkáře a podobně vyřazené osudem se nesálo v socialismu,natož v kapitalismu...a nemyslete si,že dosáhnutí na pomoc při zakoupení vozidla,plošiny nebo podobně je legrace.obce prověřují tak důkladně,že se člověk až stydí o něco žádat

Witch 2.9.2007 21:41

Re: Re: Re: vžijme se trochu

No a to je právě ono, nebát se a chtít, nač mám právo. A ozývat se, zveřejňovatz. je spousta věcí, na které Vás dřív nikdo moc neupozorňoval a potom jsme se všichni divili, jak to, že mnozí nepřizpůsobivci k lecčemu přišli. Prostě si leccos zjistili (a byli dost neodbytní), zatímco Vám semtam nějaká úřednice neřekla všechno, co měla...  ještě před nějakými 5 lety tohle bylo dost běžné, dneska by měl odbor dost průšvih. Ano, slušní lidé se cítí blbě, chodit, ptát se a prosit. Jenže jinak to nejde. Nepřijdeš, nezažádáš, nedostaneš. A ještě něco: Vlastní odvahou každý, kdo se dovolá pomoci, umetá cestičku ostatním.

Vilém 2.9.2007 23:59

Re: Re: Re: vžijme se trochu

Dovolte mi námitku. Pokud někdo pobírá příspěvek z titulu zdravotního postižení, který kompenzuje ztrátu výdělečné schopnosti (tj. invalidní důchod), a navíc pobírá podpory z titulu útraty na sociální služby (kde si navíc může vybrat, jak prostředky použije a případně je použít úplně jinak), není již obhajitelné požadovat ještě současně zaměstnání s normálním výdělkem.

Je pravda, že v sociálním systému se objevili praktiky, jejichž výrazem byl i ten televizní pořad, který si stěžoval, že někdo nedodržuje večerku nebo se dokonce napije, jako by snad nesměl, ale to je důvodem k odstranění těchto praktik, nikoli k zajišťování výdělku navíc ke všem podporám.

Hrad 2.9.2007 10:31

Problematické všechno

Znám jednoho, dnes bývalého ředitele domova důchodců, který byl "odejit" svým nadřízeným obecním úřadem vedeným v té době radními ODS, protože chtěl šetřit státní prostředky a nechtěl do ústavu vpustit soukromou firmu provozující úklid. Tato firma, mající monopolní postavení na místním trhu, je známa svými cenami. Co už tak vidět není je to, které straně  "sype" do stranické pokladny finanční prostředky za to, že jí zajišťuje toto postavení, a to i navzdory učebnicovým klišé o trhu jako nejlepším prostředku na snižování nákladů a tím racionalizaci podnikán. Zatím co chudáci důchodci  čekají na medicínský objev, který by jim umožnil voperovat další čtyři nohy, aby byli u popelnic dříve než krysy. Kdo má trochu pamatováka, tak si dokáže vybavit poslance Krásu, který po Topolánkově reformě  dnes zoufale volá o pomoc, jak při parlamentních debatách prošlapával cestu k tomuto svému konci. Je mi smutně z toho, co lidé jako on musí dnes zakoušet. Ještě větší hrůza a beznaděj však čeká lidi, za které se tento jistě nespravedlivě tělesně postižený muž tak  vehementně bil s jistě úpřimou představou příchodu skutečných  "Světlých zítřků".  O Stalinově vojáku, který se vrhal pod kola německého tanku s výkřikem: "Za Vlast a Stalina" se ví, že křičel "sk...é náledí".  On totiž, na rozdíl od pana Krásy věděl, co dělá.

kavka 3.9.2007 11:28

Re: Problematické všechno

Málokdy se najde tak výstižný příspěvek.

Malý Aston 2.9.2007 9:55

Jde o prachy a kšeft!

Domovy důchodců propustily zdravotní sestry a nahradily je dělnicemi s jednotýdením školením.Normální postižený důchodce někde bydlel,něco vlastnil nebo nějaké finanční prostředky má.Já to chápu,děti umístí své rodiče do domova důchodců,barák,byt nebo chatu prodají a státe starej se.Každý měsíc pěkně oberou svého příbuzného o důchod a pak nadávají,že se stát špatně stará.Mafie ovládající domovy důchodců,dětské kojenecké ústavy a dětské domovy se nevzdává,je to dobrý kšeft.Platí stát a ještě si něco vytáhnou jako sponzorský dar.Jen si poslechněte,jak řada pečovatelkých firem po přijetí nového zákona pláče,že postižení již nevyužívají jejich služeb a oni chudáci musí propouštět.Takže řešení je jen potřeba aby naši zákonodárci používali hlavu a ne něco jiného při řešení těchto problémů.:-D

Witch 2.9.2007 10:51

Re: Jde o prachy a kšeft!

Jmenujete hodně věcí. Je fakt, že po 1.lednu musely přejít odborné síly z postu ošetřovatelek(dvouletá škola) na pracovnice v sociální péči(tříměsíční kurz a nižší plat), ale většinou směnu má vést zdr.sestra už kvůli VZP, pokud od ní chtějí úhradu za odbornou péči. Což třeba ošetření ran (bércové vředy, dekubity, běžná poranění, diabetická noha)jsou. No a pečovatelské služby? Příspěvek na péči byl několikanásobny proti dosavadní bezmocnosti, ale lidé ho berou jako přilepšení k důchodu a radši se nekoupou, neodebírají obědy, nechtějí nákupy, jen aby z toho nic neplatili. Když měli bezmocnost 900,- nebyl problém. Po obdržení 4000,- radši nechtějí nic, aby to mohli dát rodině, která jim ale denní péči neposkytuje. Není výjimkou, že si manželé zažádali o PnP navzájem. Poukazy by byly asi rozumější, kontroly už dávno měly nastoupit. jenže zákon všechny tak zavalil papírováním a děrami, které MPSV neupřesnilo, že odbory naprosto nestíhaly. Navíc se nové žádosti dostávají k vyřízení až teď, takže leckdo ze žadatelů peníze ani neměl a 8 měsíců zaměstnanci agentur z rosy a vzduchu nevyžili.

No a mafie ve vedeních ústavů... Jo, my jsme schopni opravdu vidět leccos, ale rovnou všude.

Jenda 1.9.2007 22:13

Pokud date dolu ty lezici pacienty, kampak date ty chodici?

benon 1.9.2007 18:07

staří a postižení

nemá cenu si nic nalhávat staří a např.postižení nejsou v této společnosti vítáni.jsou pouze trpěni.Média nás masírují o stárnutí populace,o vzrůstajících nákladech na důchody a nikdo se ve skutečnosti nezajímá o nemocné a pod. chybí zdravotní sestry,ty stávající jsou nuceny studovat na VOŠ,nestačí prý obyčejné zdravotky.Mám zkušenost,že v70letech v německu braly naše sestry.má příbuzná emigrovala a školu-naší zdravotní ji uznali..Dnes v Bruselu asi smrdí..

bude zvýšen věk do důchodu,ale jak donutíte kapitalistické majitele firem zaměstnat starší lidi??Už teď si dělají s lidmi cochtějí..kde nejsou odbory,tam je člověk jen trpěná onuce pro všechno.kdyby toto lidé tušili,na Václavák by v roce89 přišla sotva polovic stávkujících.Zdůrazňuji pro pravicové diskutéry,že nejsem komunistou,ani jsem nebyl..

Witch 2.9.2007 12:22

Re: staří a postižení

V sedmdesátých letech měly naše sestry vzdělání na úrovni například sovětských felčarů. Dnes je nutné další vzdělání, nejen po odborné stránce medicínské(zdravotní nauky i na VŠ směrech psychologie, pedagogiky a soc.práv obsahují takřka lékařskou hloubku znalostí  vybraných kapitol), ale také více psychologie a právních záležitostí. Opravdu záleží také na úrovni SZŠ. Právě v době, kterou Vy chválíte, jsem já z malé okresní školy byla naprosto konsternovaná neznalostí pražských žákyň. Postavit je před lékárnu oddělení znamenalo zjistit, že neurčí víc, než deset léků! Oxyphyllin nebo Oxyphenon, to jim bylo buřt. Přitom i laická veřejnost ví, jak byl Oxyphyllin často užíván na "dejchadla", prostě známý asi jako Acylpyrin. Takže i tehdy ta úroveň byla různá kus od kusu.

Je to 30 roků, medicína je dál, pronikla do ní spousta techniky a objevily se nové souvislosti. Opravdu to vzdělání musí být rozvrstvené, stejně jako by měla být rozdělená práce. Už tehdy sice platilo, že maturantka nemá dělat špinavé práce, ale ošetřovatelek bylo tak málo, že se její odborná práce smrskávala na přebalování a vynášení mís. S tím souvisí i zničení páteře (pacient není břemeno a na zvedáky nebyly peníze), operace až invalidita před padesátkou věku.

Na pracovním trhu se sem už z Evropy šine poznání, že starší lidé mají zkušenosti, kterými elán mladých hravě přebijou. Chce to jenom jednu maličkost: neusnout na vavřínech a učit se. Je to vidět i na školách. Množí se lidé, kteří kolem 45.roku i výše dodělávají SŠ, mají zájem o uznání kvalifikace, kterou dělali bez papírů, hlásí se i na vyšší stupně. EU podporuje rekvalifikace se zaměřením na "nevýhodná" životní období, úřady práce mohou dotovat plat těchto lidí v některých oborech.

Eva 3.9.2007 12:06

Re: Re: staří a postižení

Pracuji v domově důchodců jako zdravotní sestra.O naše klienty je velmi dobře postaráno, líbí se jim u nás.Zaměstnanců je však žalostně málo, jsme zde všechny nad  padesát let / mladé sestry se na tuto práci nehrnou /, těžké pacienty zvedáme ve dvou lidech, v noci slouží jedna. Na nic nejsou peníze.Přibylo neskutečně administrativy, užírá čas na péči o klienty.Sestra je všestranně využitá pracovní síla-sestra, pečovatelka, administr.pracovnice, servírka, uklízečka,vrátná,vzpěrač atd.To za tarifní plat a odsloužené svátky,noční, pátky. Na odměny ani přesčasy nejsou peníze.Všechny máme "zhuntovaná " záda.Mezi klienty mámě kromě dementních i psychiatrické, s kterými to není lehké, ale jiná zařízení nejsou.Na nás sestry a pečovatelky se kašle...

Witch 3.9.2007 13:49

Re: Re: Re: staří a postižení

Jsem ráda, že jste se ozvala. Potvrzujete moje odpovědi ostatním. A také to, co mne vždycky zlobilo, totiž že se sestry uznávají jenom "hubou". Podle mne všude, i v těch nejkritizovanějších zaříezních, právě sestry leccos drží a pracují nad limit. Pokud vyhoří a nemají podporu, pokud se najdou problémy s právy klientů, je to především vinou managementu.

To platí naprosto všude, kde sestry pracují. Pokud totiž u své práce vydrží několik let, je to jasná srdeční záležitost a je jenom na vedení , nakolik je podrazí svým nezájmem o kvalitu nebo možná zlepšení jejich povolání.

úča na útěku 3.9.2007 14:15

Re: Re: Re: staří a postižení

přesná diagnóza /bohužel/

úča na útěku 3.9.2007 14:13

Re: Re: staří a postižení

neurážejte sestřičky srovnáváním s ruskými felčary a radši si zjistěte něco o vodovodech,  hygieně, kanalizaci, elektřině, léčbě, medikamentech a kvalifikaci lékařů a sester v ruských špitálech. dodnes odmítají sterilizovat nástroje /protože by tím zničili jedinou injekční stříkačku, kterou užívají pro celé oddělení/;-€

Witch 3.9.2007 20:02

Re: Re: Re: staří a postižení

Jednak jsem mluvila o době před 25-30 lety, jednak je "felčar" mezistupněm mezi lékařem(a leckde jediný vzdělanější člověk na oddělení) a mezi sestrami, které tam mívaly vědomosti tak našich "ošek". Prostě nám za studií bylo řečeno, že zabrousit služebně do ruského špitálu, s naším diplomem uděláme kariéru.

podiven 1.9.2007 17:50

Co se divíte? Stárnete?

Stárneme všichni a je celkem jasné, že to, co propaguje  pan MD vede k tomu, že společnost mládí a konzumu likviduje staré a méně konzumující. Stačí udělat obsahovou analýzu toho, co pan MD dosud napsal. Na co si teď hraje? Našel v sobě charitativní a sociální rozměr? Je celkem jasné, že to, co adoroval vede dnes k anomii - nerespektování  práva politiky, soudci a například řidiči.

Konec konců, ta dańová svoboda pro jedince a nezájem o to, jak a proč funguje stát je leitmotivem  úvah dobře placeného egoisty, který nechce platit daně, ale když ho okradou nebo zbijí, křičí, proč tu není policejní stát.

milan 1.9.2007 17:17

co nepochopím je......

že domovům důchodců nestačí 6000.- od starého důchodce za stravu,úklid a ubytování a stále si stěžují,že je to málo.

Witch 2.9.2007 11:06

Re: co nepochopím je......

Prosím, rozhlédněte se kolem sebe po běžných ubytovacích službách. Kolik dáte dnes za ubytovnu bez stravy? Zákon stanovuje maximální úhradu v domovech za obojí, přičemž nějak nezvládá sledovat elektřinu, plyn, růst potravin. Navíc ti důchodci, kteří neměli dostatečný příjem, bývali přijímáni s nařízenou nejvyšší možnou úhradou, takže se najde i člověk, který zaplatí 4-5000,-Kč za stejné zaopatření, přičemž se k výši částek "neuhrazena" vůbec nepřihlíží při přidělování peněz pro další rok. Tato láce samozřejmě pokračuje dál. Dokonce to celá léta nikoho "nahoře" nezajímalo. Jsi přece manažer, poraď si.

A nezapomínejte na potřebnou péči. I relativně schopný člověk potřebuje nějak zaměstnat, udržet formu, při sebemenší nemoci obskakovat, dohlédnout na koupání (věděl jste, že většina osamělých lidí se bojí koupat ve vaně?), pomoci s vyřízením úředních záležitostí, znovunalézt kontakt s rodinou... Nemluvě o plenkových záležitostech, které od šedesátky zná každá žena a dost mužů, někdy i v noci(další prádlo, další náklady). Domovy nejsou pouze hotely, ale pouhým srovnáním cen Vám jistě vyjdou zajímavá čísla:-)))

Witch 1.9.2007 17:03

někde ano, někde ne

Znám jedno malé zařízení zevnitř. Hlavní je tady vědomí, že jde o NĚČÍ DOMOV. Je tady běžné, že o společenských akcích se tu pije i pivo. Pouze nikdo nesmí v opilosti obtěžovat, znečistit prostory nebo napadat okolí. Mnoho klientů přišlo jako notorici, bývali agresívní, tady musejí respektovat ostatní. Mají i kuřárnu, aby si mohli dopřát nějakou radost. Na lůžku zůstává jenom ten, kdo je nemocný. Jenže sestry sotva stíhají. Denně  vyplňují několik plachet a záznamů (pro VZP a službu),  což spolyká čas. Potřebovaly by posilu, především na rehabilitaci a cílenou aktivizaci. Sotva je chvilka, určitě zase někoho musejí přebalit, omýt... Letos bylo málo peněz, takže další síla nepřichází do úvahy. Přesto je od rána slyšet, jak si sestry notují. Pořád je to ústav,  je tu leccos organizované,  potýkají se s mezemi možného. Jenže hlavní je upřímná a neutuchající snaha, včetně přemýšlení o té nejpodstatnější otázce: Chtěl/a bych tady být  taky?

Něco může měnit samotný personál, něco může měnit veřejnost. Proč rodiny nezajímá chod domovů? Proč si nepokládají tutéž otázku, nýbrž své rodiče uklízejí? Kolikrát dotaz na volné místo doprovází naléhání: Musíte mi ji/ho vzít, nemůže být jen tak doma! Dokonce i citové vydírání nastupuje: Proč ji/ho nevezmete hned, copak vy osobně byste někoho v tomhle stavu měli doma?!  Je problém sehnat i rodinu, která se rozhádala. Zatvrzele odmítají přijít, třebaže jejich senior už dávno všechno pohřbil a jen by chtěl své vztahy a věci srovnat. Jenže uražení "mladí" mají lepší paměť a úleva není to, co by někomu přáli.

Je dobré, že ombudsmanova zpráva podává lidem z personálu cenné pohledy zvenčí, protože si všechno člověk sám uvědomovat nezvládne. Jenže kdyby se zvýšilo procento těch, koho zajímá život uvnitř a jak se tu může jeho milým žít lépe, nemusela být tato zpráva pro veřejnost šokující. Copak na to ¨"prozření" neměli všichni "milující" příbuzní  od revoluce dost času?! Skoro všichni senioři totiž nejméně jednoho člověka venku mají.

Jura Jurax 1.9.2007 14:18

No,

stáří je sviňa věc - a než skončit v takovém "domově" ... navíc s perspektivou, že už je to doživotně ... to musí být pro někoho, komu to ještě myslí a byl kdysi svéprávným člověkem, opravdu k zešílení ... už je ta terminologie - klient je povinen odebrat strvu, režimní opatření, večerka ... taky ztráta soukromí ...

Ono by se tomuhle měla věnovat v médiích větší pozornost - ne snad že by došlo k nápravě, v to moc nevěřím, ono je to funkce peněz a kdo je nemá, skončí holt v něčem podobném, ač dal (no dal - byla mu nedobrovolně odebíranána) na sociální pojištění za celý pracovní život nemalou sumu (zvlášť dřív - teď už se z toho vykukové dokážou vyzout), ale hlavně proto, že ti, kdož si uvědomí, že neodvratně skončí v podobném ústavu, budou se raději hromadně euthanasiovat - a stát ušetří, takže na ty zbylé snad bude víc peněz ...

Jura Jurax 1.9.2007 14:20

Re: No,

pardon - samozřejmě stravu, odebírána ... koukám, že jsem se lety naučil psát rychleji než myslet ... :-/

Witch 2.9.2007 11:51

Re: No,

Svéprávný zůstanete, máte právo nesouhlasit i s tím, že na vaše koupání dohlédne žena, můžete odmítnout třeba všechny svačiny nebo večeře a tím ušetřit. Terminologie je v pořádku, v obecnějších dokumentech nelze psát synonyma. Všem musí být jasné, o co jde. Ta zpráva, rozepsaná jednotlivým ústavům, musí být srozumitelná profíkům. Na druhou stranu jsou všichni v zařízení povinni s lidmi mluvit tak, aby jim bylo porozuměno a dotyčný chápal, o co jde. I kdyby to za pět minut zapomněl.

Ano, režim není bůhvíjaká radost, ovšem spoustě lidí pomáhá udržet se ve formě, dělí jim den, je to i psychologická jistota a opora. Pokud nejde o striktní záležitost, kde jde o minutovou přesnost, je celkem v pořádku - copak Vy doma nemáte nějakou pravidelnost, třeba dobu jídla? Když si uděláte výjimku, je to osvěžení, ale třeba nezaměstnaní, kteří neudrží ani domácí režim dne, pustnou naprosto očividně, o všechno ztrácejí zájem a hůř se přizpůsobí režimu zaměstnání. Nebo to už radši nerisknou a chtějí být takzvaně svobodní. Většina zařízení má rámcový režim dne, nic povinného - vždyť jíst nutně nemusíte, jen se to jídlo uvaří a Vy ho necháte vyhodit - a zaplatíte. Pokud by bylo možné odhlásit některá jednotlivá jídla podle chuti, musely by být ceny jako v hospodě. To také lze, ale bylo by to drahé. Tady se zeptejte hospodyně, ať potvrdí, že vařit denně masitá jídla, řízečky, roštěnky, ptáčky prostě nelze, někdy musejí nastoupit i buchtičky nebo nudle s mákem. Jde o zprůměrování ceny. Dokázal byste se najíst za 63 korun dohromady pětkrát během dne?

Ztráta soukromí je nepochybná, cesta vede i ke snižování míst na pokojích. Jenže domovy bývají zděděné z dob "ratejen" a  jednolůžáků je málo. Takže otázka: přijmout ještě jednou někoho na volné místo nebo postel konečně zrušit, když s penězi do konce roku ústav sotva vyjde?

 Neděste se ze zprávy a kdyžtak se podívejte po okolí, jak je to u Vás.