25.10.2021 | Svátek má Beáta


Vakcína druhé generace

3.3.2021

Po zoomové poradě členů Smart first-movers oznámil rakouský kancléř Sebastian Kurz, že se už nelze spoléhat ve věci vakcín na Evropskou unii. Připomenu, že Smart first-movers, překládáno jako Rychle jednající státy, je sestava ve složení Austrálie, Dánsko, Izrael, Norsko a Řecko. 

Že vám to něco říká? NO ovšem, bývali jsme v tom spolku „smart“ taky, ale teď už nejsme ani smart, ani rychlí, jsme kovidová popelnice Evropy. Ale zpátky k tomu Rakousku. Kurz oznámil, že tahle parta bude společně vyvíjet další generace vakcíny, která bude zapotřebí v blízké i vzdálenější budoucnosti. Souvisí to s otázkou, co bude dál, až pandemie takzvaně přejde? Jak poznáme, že přešla? Dva nakažení vyblokují dvoumilionový Auckland… Vymizí, až nikde na světě nebude žádný nakažený? Taková situace nenastane a naopak je velmi pravděpodobné, že se vakcinace stane trvalým průvodcem našich životů. Ta ale musí být k dispozici a aby se to stalo, o to se chtějí ty chytré státy postarat samy. Náš stát by se měl postarat, aby se mezi ně dostal. Náš vědecký potenciál je v tomto ohledu obrovský, máme co nabídnout a bylo by třeba vyvinout úsilí se do této iniciativy zapojit. Je dobře, že se obnovil vývoj české vakcíny, věřme, že je to krok tím správným směrem. Ten covid tu bude ještě dlouho.

Jistě to všechno není nic dobrého pro soudržnost Evropské unie. Na její obranu lze snést mnoho argumentů. Německo jako hlavní tahoun mohlo jít po vlastni cestě a my bychom pak za jeho zády pískali ještě tenčeji, než pískáme teď. Na druhou stranu, je kupodivu, že tu není žádná viditelná snaha se vymanit ze závislostí. EU se sice podílela na vývoji vakcíny AstraZeneca, ale její vklad byl šestinový proti vkladu Trumpovy americké administrativy do amerických vakcín. S tím ale nic nenaděláme. Důvěra v EU nejspíš bude patřit k obětem pandemie, ale to je pouhá hypotéza, kterou vyvrátí nebo potvrdí budoucnost.

Na rakouské iniciativě je třeba ocenit, že prozrazuje schopnost dívat se dopředu a uvažovat, co bude za delším horizontem než za týdnem. Touto schopností česká politická reprezentace nevyniká, debakl s organizováním vakcíny je toho důkazem. Ve vědeckém sektoru je tady pořád ještě obrovský potenciál a je třeba ho nabídnout. Tahle válka s covidem nebude žádný blitzkrieg.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.