19.2.2020 | Svátek má Patrik


Tři dopisy, každý jiný

21.10.2019

Slibovali politickou supersobotu a vyklubala se z toho fraška: britský parlament schválil cosi, o čem není jasné, co to vlastně je, a premiér Boris Johnson kázal poslat do Bruselu tři dopisy vzájemně se potírající. Slavná Emžská depeše vyvolala prusko-francouzskou válku. Copak vyvolá Johnsonova Londýnská depeše se třemi kapitolami?

Čtenář novin může tuto frašku sledovat s mírným či žádným zaujetím. Jinak se na ni asi dívá podnikatel, který vede s Británií obchody a netuší, co se stane za čtrnáct dní, zdali budou uvalena cla nebo nebudou, dokonce zda své zboží dokáže přes Kanál přepravit. Evropský summit prokázal dobrou vůli a míč byl opravdu v Londýně a ne v Bruselu. Zatím se ho podařilo uhrát do autu tak důkladně, že není jasné, zda se ho z toho kouta podaří vydolovat. Bruselské orgány se po poradě velvyslanců členských států zatím rozhodly věc nekomentovat, dokud nepadne nějaký rozumné slovo.

Což může být, až naprší a uschne.

Kupodivu se moc nehovořilo o tom, že by v Severním Irsku platil jiný celní režim než na většinovém území Británie. Dovedete si představit, že by na Valašsku platila jiná celní opatření? Pak by záleželo na jejich dopadech. Pro zboží s levnějším tarifem bychom jezdili do Vsetína a pro to s opačným znaménkem by Valaši jezdili do Olomóca.

Ne, tomu se nedá rozumět s pomocí logiky. S pomocí temperamentu ano, však se taky už ozvali Skoti, že takový zvláštní režim chtějí taky. A basta fidli.

Pár facek pomohlo

Aktivisté z Rebelie proti vyhynutí blokovali ve špičce linku londýnského metra a lidi se proti nim vzbouřili a jeden málem dostal na budku a musela ho před zuřivým davem chránit policie. Načež se předáci spolku dali slyšet, že to nebyl dobrý nápad blokovat metro a že napříště budou spíš informovat veřejnost o eko-hrozbách a zavolají ku pomoci vědce.

To je výborný nápad. Měli by aktivovat hlavně fyziky, aby veřejnosti vysvětlili, že psychóza namířená proti jaderné energetice je zbytečná, že jaderná energetika přináší schůdné řešení emisí, a aby veřejnost požádali o podporu vývoje termojaderné fúze, která vinou politické nevůle dostatečnou podporu nemá. Takové angažmá skutečných vědců by pomohlo a nikdo by nemusel nikoho fackovat.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.