22.11.2019 | Svátek má Cecílie


Podvod století

15.12.2015

Možná to bude podvod tisíciletí. Pařížská klimatická konference vyvolala první znepokojené komentáře: cíle jsou ambiciózní, ale nevymahatelné. Představitelé států prý podepsali cosi, co nikdo nemůže vynutit, aby bylo plněno. Jenže o to tady nejde! Podstatné je, že byly uvolněny masy peněz, které se teď povalí nekontrolovatelným proudem neznámo kam a spočinou v něčích kapsách. A jde o astronomické částky. O výsledky nejde vůbec, žádné nebudou.

Vše je založeno na nedoložené tezi o lidském vlivu na proměny klimatu. To je důležité, jde o proměny klimatu. Ty jsou zaznamenány v průběhu dějin a jde o přirozený, tedy o přírodní jev. Ve středověku se v Praze dobře dařilo vínu a za Rudolfa zrály v hradních zahradách fíky. Pak nastalo studené období. To je příroda. Na tuto sinusovku naskočili šikovní lidé a obrátili ji ve svůj prospěch. Pomáhají jim média. I to je tak přirozené, že to vypadá na přírodní jev: média potřebují příběh, lidský obsah, konflikt. Kdyby měla napsat, že se mění počasí, nikoho to nebude zajímat. Změny počasí lidským vlivem a zápas o budoucnost lidstva a světa a vesmíru, to je živné téma pro média, která živoří pod tlakem nových informačních technologií. Média vytvořila mýtus o lidském vlivu na výkyvy klimatu, protože je to živí. Politici to vítají. Kdyby měli slíbit lidem lepší školství, fungující dopravu, větší bezpečnost, to vše jsou sliby kontrolovatelné podle výsledků. Museli by se zodpovídat. Proto se s takovým nadšením zmocnili klimatického tématu. Je to fata morgana na obzoru, jsou to větrné mlýny. Je možno oběma rukama rozhazovat peníze – nejen peníze daňových poplatníků, oni si peníze nekontrolovatelně tisknou. A nikdo neuvidí jasné výsledky. Dva stupně do konce století, tak takový podfuk by si Al Capone nevymyslel!

Krom finančních benefitů to bude mít ještě další významný efekt pro státní struktury – utužený dozor nad obyvatelstvem. Malý příklad, zdánlivě se klimatu netýkající. Vymysleli si ventilky do pneumatik aut, které komunikují s palubním počítačem. Měnil jsem zimní gumy a čtyři ventilky mě stály osm tisíc. Vás taky a možná o tom ani nevíte. Kolik takových ventilků za osm tisíc budeme teď – někomu – platit.

Ale slovo scifisty – pokud se objeví metoda, jak skladovat elektrickou energii, všechno toto šaškování půjde vniveč. Změní se svět. Každý budeme mít na střeše větrník a solární panel bez pařížských konferencí a bez dotací a kvót a dohledu.

Pak ovšem i uhelné elektrárny ztratí valnou část svého smyslu.

Bude to ale výsledek přirozeného technického vývoje, nikoli politického šibalství.

Zaujalo mě

Je dobře, že vláda schválila přesídlení 37 křesťanských rodin prchajících před islamistickými vrahy. Je to model, jak by to mělo vypadat. Stát cosi poskytne, a není to žádná jeho povinnost, ale dobrá vůle. Je to kontrolováno a prověřeno a ti lidé, aspoň doufejme, o to stojí a jsou ochotni, doufejme, se integrovat. Přesný opak modelu prosazovaného donedávna (teď už ne a kdo ví, co bude zítra) Angelou Merkelovou: přijďte všichni, tohle zvládneme, papíry nemusíte mít, zatněte pěsti, ať vám nestihneme sejmout otisky prstů.

Jediná kritická poznámka, těch křesťanských rodin je málo. V islámském světe jsou křesťané vystaveni nesrovnatelně krutějšímu pronásledování, než bylo za Diokleciána. Těm bychom měli pomáhat především. Běžencům v Turecku se nic neděje, nikdo je nebombarduje a jsou mezi svými.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.