27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Mohli by slavit, nebýt toho, že…

14.1.2022

Přerušené jednání sněmovny bylo obnoveno v sedm večer a pak už to šlo jak na drátku a vláda dostala důvěru 106 hlasy. Mohla by z toho být velká radost, už proto, že skončilo utrpení v podobě 22 + 1 hodin projevů pořád dokola. Většinová vláda by se teď mohla zamyslet nad tolikrát kritizovaným výrokem Andreje Babiše o žvanírně. 

On tím samozřejmě nezpochybňoval parlamentní systém, on kritizoval jednací řád, který umožňuje mlácení prázdné slámy a snižuje produktivitu jednání. Teď ovšem, když je v opozici, pustil Babiš své tlachaly z řetězu a sám dal příklad, když řečnil půldruhé hodiny a pak vystoupil ještě opakovaně.

Takže by z toho mohla být radost, nebýt toho, že…

Stín vrhají dvě aféry. Celý čtvrtek se omílal případ Jana Farského, který měl sbaleno a už ve čtvrtek se měl vypařit na osm měsíců do USA, kde měl péčí Fulbrightovy nadace kutat na práci, která má ozřejmit cestu, jak udělat v příštích 25 letech ze samostatné České republiky (a 26 dalších samostatných států) federaci, takže bychom se opět stali součástí jakéhosi soustátí. Farský za to dostává nakládačku ze všech stran. Ale kupodivu snad jenom Ringo Čech na CNN Prima uhodil na hlavičku hřebíku, když řekl, že Farskému měla dát facku jeho strana.

Opravdu, copak Vít Rakušan netušil, že Farský hodlá zahnout kramle a nechat sněmovnu uprostřed rostoucí epidemie omikronu a kulminujícího zdražování ve štychu? Jak mohl připustit, že se stal šéfem poslaneckého klubu jeho strany? Buď to opravdu nevěděl a Farský mu to neřekl, čili v podstatě ho oklamal, anebo projevil katastrofální nedostatek soudnosti.

Pravděnepodobnější je druhá možnost, jelikož soudnost Rakušan zjevně nemá. Musel by přece vědět, jakými mikroskopy se zkoumají příspěvky politickým stranám. Otázka tedy je, jaký je vztah oněch údajně českých dárců k falešným skořápkám na Kypru: informace o kauze pocházejí totiž původně z hodných médií, která jsou nakloněna zejména TOP 09 (ta je nejhodnější) a STAN je pro ně skoro tak šmucik jako ODS. Vyválení stanařů v blátě by se Pekarové Adamové právě bořící vládu v Maďarsku mohlo líbit. Ale ať je to jakkoli, tyhle dvě mrzutosti způsobily, že šampaňské na přípitek bude Pětce chutnat s hořkým nádechem.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!