24.5.2022 | Svátek má Jana


Klopýtání pandemického zákona

26.1.2022

Stačilo, aby Tomio Okamura zavelel svým lidem v parlamentu, a projednávání novelizovaného pandemického zákona vypadlo z jednání. Připomeňme, že první verze vznikla loni po vzácné shodě Babišova tábora s opozičním demoblokem. 

V době, kdy covid byl ještě skutečně vražedný a počty mrtvých skákaly po stovkách denně, se vláda snažila prosadit regulační opatření přes nouzový stav. Demoblok to vzal jako příležitost k permanentnímu útoku na vládu, nouzovému stavu kladl překážky a v krajním případě ho dokonce znemožnil a jeho vlastní hejtmani si prosadili jeho přijetí – to byla asi největší politická kuriozita celé té pandemické anabáze. Načež čas oponou trhnul, z opobloku je vládoblok, dělá absolutně stejné zmatky jako Babišova vláda s tím rozdílem, že ministru Vojtěchovi bylo aspoň rozumět, co říká – a na scéně je návrh nouzového stavu, který by mohl být použit takřka kdykoli a takřka kýmkoli. Někdo někde by rozhodl, že tohle kýchnutí je pandemického rázu, a už by éterem svištěly esemesky zavírající restaurace.

Nouzový stav má tu přednost, že je pod kontrolou parlamentu, a pokud by opozice byla odpovědná, mohl fungovat velmi dobře a žádný pandemický zákon by se nemusel sepisovat. Opoblok se odpovědně nechoval a tu to máme, pandemický zákon, který se zcela zjevně stane jablkem sváru i v době, až bude nutno pandemii odpískat.

Na celé věci je pozoruhodné to, že se demokraté nechovají příčetně, nahrávají na smeče – a tím se stalo, že na ulici mávají prápory takzvaní vlastenci krmení rusáckými weby plnými lží a nesmyslů. Je politováníhodné, že s nimi táhne za jeden provaz exprezident Václav Klaus, a je naopak dlužno zaznamenat a pozitivně hodnotit, že zrovna do tohoto ohýnku nefouká prezident Miloš Zeman. Souhra antivaxerství, nacionalistického suterénu, alternativního zpravodajství a proruské propagandy velmi silně ovlivňuje veřejné mínění.

 To se děje v době, kdy rostou ceny a naděje na zlepšení není velká. Z téhle míchaniny může velmi snadno vzniknout politický nitroglycerin. Proto je třeba doporučit maximální míru uvážlivosti a opatrnosti.

Aston Ondřej Neff