28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Kéž by stanovisko vlády

19.9.2015

S Hospodářskými novinami hovořil v interview premiér Sobotka a stalo se mi poprvé za pětadvacet let politické publicistiky, že mohu s vrcholným vládním představitelem souhlasit do posledního puntíku. Bohuslav Sobotka se vyslovil velice kriticky k praxi Evropské komise a velice jasně a přesvědčivě definoval zásadní priority, za nimiž stojí český stát.

Ve středu bude vrcholné evropské setkání. Jde v něm o to, aby zvítězil realistický pohled na současnou krizi. Sobotka ho vyjádřil jasně: krizi je nutno řešit vně hranic Unie. Je třeba především pomoci diplomatickým jednáním uklidnit situaci v rozbouřených regionech - a to bez konsensu Ruska a USA nepůjde, to je zásadně správná myšlenka. Evropa by mohla působit jako moderátor a iniciátor takového konsensu. To je ovšem běh na dlouhou vzdálenost, protože ti, kdo rozepři vyvolali, potřebují hodně času na zakamuflování své viny. Bývají to tak dva, tři roky, a to by mohlo znamenat tahy pět milionů primárních běženců a pak pětinásobek sekundárních, tedy jejich příbuzných s nárokem na scelení rodin. Každopádně ale toto je správná myšlenka a je třeba za ní stát.

Dále není možné, aby hranice EU byla volné korzo, a Sobotka má pravdu, že Řecko i Itálie v tomto ohledu zásadně selhaly. Třetí bod se týká rozdělení azylantů na oprávněné a neoprávněné. Angela Merkelová si odnese až do hrobu politickou chybu „přijďte všichni“. Ona to tak nemyslela, stejně jako Klaus nemyslel, že neumí rozeznat špinavé peníze, a že Havel prosazuje humanitární bombardování. Merkelová prostě řekla, přijďte všichni. Sobotka správně ukazuje, že Unie nemá žádný mechanismus, jak rozdělit humanitární uprchlíky od ekonomických vykuků směřujících k sociálním podporám, navíc že netuší, jak ty parazity z unijního okruhu vystrnadit.

Premiér vyjádřil pozici jím vedené vlády jasně, srozumitelně a důstojně. Není možné přestěhovat ani statisíce, ani milióny lidí do Evropy, aniž by se nezadělalo na zničující sociální problémy pro nadcházející desetiletí.

Sobotka vyjádřil velmi střízlivý a dělný postoj a teď je na celém jeho aparátu, aby dokázal tento postoj prosadit v nadcházejících jednáních. Bylo by dobré, kdyby jeho rozhovor signalizoval postoj vlády v nadcházejících jednáních.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.