18.5.2022 | Svátek má Nataša


Kdo se diskreditoval? Babiš

10.4.2021

Předsedou sociální demokracie zůstává po prvním dnu on line sjezdu Jan Hamáček oproti Tomáši Petříčkovi a Kateřině Valachové v pěkném poměru 140 ku 95 a 23.

 Hamáček znamená malou domů. Valachová by signalizovala riskantní změnu. Z toho, co se dostalo do médií, první den sjezdu provázel narativ (česky se tomu říká blábol), že se strana diskreditovala účastí v Babišově vládě. Stojí za to se nad ním zastavit.

Skutečnost bez ideologického nánosu je taková, že se diskreditoval Babiš. Neschopností řídit stát zavinil, že v půli dubna budeme na třiceti tisících mrtvých. V první světové válce – máme pomníčky takřka v každé vísce – padlo za čtyři roky podle odhadu 120 tisíc lidí. Takže jsme na slušném počtu mrtvých v jednom roce druhého největšího konfliktu všech dob. Stylem vedení vlády stáhl odpovědnost na sebe. Stvrdil to hanebnou likvidací ministra zdravotnictví Blatného a jeho nahrazením Zemanovou loutkou. 

Diskreditovala se i takzvaná demokratická opozice, která v pandemické krizi k celkovému debaklu napomohla: kde mohla, mydlila schody, podlamovala důvěru veřejnosti v opatření navržená odborníky a když do toho vstoupil chaot ochotný vycházet vstříc veřejnému mínění, výsledkem je Staroměstské náměstí plné křížů. Když toto bereme v úvahu a rozpomeneme se na to, co se celou tu dobu dělo, Hamáček v červeném svetru z toho vychází se ctí. On ani jeho strana se nediskreditovali. Otočme to: kdyby dostal stranu do opozice, tak by Fialovi a spol. sekundoval v mydlení schodů a v době restrikcí by křičel „uvolněte“ a po uvolnění a následném nárůstu by křičel „jak to, že jste nebyli tvrdší“. Byl by se sociální demokracií součástí tohoto trapného chóru. Místo toho nesl kůži na trh.

Budoucnost sociální demokracie

Budoucnost strany souvisí i nesouvisí s výsledkem sjezdu. Její další osud se totiž odvíjí od toho, zdali se jí podaří zůstat v parlamentu anebo zda se propadne do politického suterénu. Výsledek bude i důsledek dlouhodobého trendu, obecného úpadku klasických politických stran, pozorovatelný i jinde než v Česku. V čem je to pozorovatelné u nás?

Budu stručný a zopakuji, co ví každý. Voliči ČSSD se rozutekli. Klasici se uchýlili pod ANO, protože uvěřili, že Babiš to zvládne, protože umí vydělávat peníze. Liberálové odešli k Pirátům a nacionalisté k Okamurovi. Zbytek zůstal asi hlavně proto, že ČSSD zůstala ve vládě a byla tedy reálná naděje, že pomůže splnit to, co si zbytkoví voliči přejí. Tohle tedy ví každý.

Teď zatápu v budoucnosti.

Brzy, úplně nejpozději v létě, se rozvine silná polarizující kampaň. Půjde na štěpení „my – oni“. Babiš je čím dál závislejší na Zemanovi a dá se předpokládat, že se tu seskupí blok ANO s komunisty a SPD. To bude základ té podzimní volby.

Aby ČSSD posílila, musela by zpátky především přetáhnout ty, kteří jí utekli. Od Pirátů bude těžko luxovat. Jsou noví, mají charismatického předsedu, přejí jim média. Právě tak to bude těžké přetahovat zpět od SPD. Ti se stali politickou stálicí, jejich voliči neriskují propad. Jediná – a nemalá – naděje zůstává ve voličském arzenálu ANO.

Naprosto objektivně vzato, Babiš absolutně zklamal ve své schopnosti řídit stát. Prokázal, že není politikem, že není schopen vyjednávat a uzavírat spojenectví – a právě to je princip politiky. Pořád doufá, že zúročí konec pandemie, jenže pandemie neskončí, a co hlavního, neskončí ani vakcinace: máme duben a očkujeme 40 tisíc místo 100 tisíc denně, tečka. Babiš za to úplně nemůže, ale má to na triku, druhá tečka. Do léta se vakcinace nestihne, potrvají restrikce, poroste naštvanost. Navíc je tu politická kauza s jeho podvolením Putinovu Rusku, když na jeho diktát vyhodil ministra zdravotnictví a nahradil ho povolným člověkem. Jenže ani v létě žádný Sputnik V nespasí Českou republiku. Do toho ještě možná vstoupí televizní krize vyvolaná blouznivci typu Jany Bobošíkové, sledujte pokusy obměňované Rady rozvrátit hlavní veřejnoprávní médium! To budou faktory, které ovlivní výsledky podzimních voleb a žádný z nich nejde proti zájmům sociální demokracie, ať v jejím čele stojí kdekoli, přesně naopak. Na hru prvních houslí nemůže ani pomyslet, ale hlasy soudných lidí by ji mohly v první lize udržet.

Na závěr osobní poznámku starého krokodýla:

Kdo na sjezdu své strany dá novinám námět k titulku „moje strana spáchala sebevraždu“, je kretén a měl by spáchat politickou sebevraždu. Nebo aspoň se odebrat na Macháčkův palouk, jak říkala babička, když chtěla říct, že by někdo měl jít do prdele.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!