18.5.2022 | Svátek má Nataša


Hra o důvěru - doplněno v neděli

24.4.2021

První reakce na vystoupení Miloše Zemana v televizi - je to vlastizrada v přímém přenosu. Postavil na roveň „dvě verze vyšetření“ případu ve Vrběticích a doporučil vyčkat na úplné vyšetření. Nadšená odezva z Moskvy se ozvala už po několika minutách. Více v úvodníku zítra.

Sobotní úvodník
Předseda ODS Petr Fiala oznámil, že Spolu v úterý přijde s další politickou iniciativou ve smyslu vyslovení nedůvěry vládě. V pátek vypršelo ultimátum Babišovi, aby o důvěru požádal sám. Pokračuje tedy ve snaze vládu sestřelit. Projekt to není nový a nejsem sám, kdo ho pokládá za pochybený. 

Je přece nabíledni, že eventuální pád vlády by uvolnil ruce Miloši Zemanovi. Ten se až dosud choval jako otevřený spojenec, ba exponent Putinova Ruska. Slýcháme i takové hlasy, že dnes mezi Zemanem a jeho přímým přístupem k výkonné moci stojí už jenom Babiš. Je tedy Fialův projekt projev naprostého idiotství?

Opakuji, až dosud jsem si to myslel. Týdeník Reflex zavedl podcast, vystupuje v něm špičkový komentátor Reflexu Bohumil Pečinka a expert na politický marketing Petros Michopulos. V zahajovacím dílu podcastu ( pusťte si to zde) rozebírají Vrbětice a taky proces vyhlášení nedůvěry vládě, eventuální následný pád vlády a další akce Miloše Zemana. Formulovali zde projekt, který stojí za úvahu a komentář.

Logika oněch úvah je taková: ano, po vyjádření nedůvěry neschopné vládě bude Miloš Zeman na koni a bude jednat tak, jak lze od něho očekávat. Možná podrží Andreje Babiše a on pak povládne s nálepkou vláda v demisi, anebo najmenuje nějakou svoji vládu klaunů se všemi důsledky, citují eventualitu změny ve vedení České televize a návrat Jany Bobošíkové. To vše prý dramaticky poškodí Andreje Babiše, protože za ním stojí i lidi z byznysu a ti vývojem nebudou nadšení.

K tomu mám tyto poznámky.

Od Petra Fialy by bylo seriózní, kdyby veřejnost seznámil s takovým projektem, pokud konstrukce vyjádřená dvěma diskutéry v podcastu se s ním aspoň trochu kryje.

Nicméně, k věci samé. Kdo je kdo, je jasné už teď. Komunisté po celou dobu třiceti let směřovali k Rusku, třebaže ideologicky k tomu nemají žádný důvod. Historicky vznikli jako expozitura Ruska už před sto lety, po celou dobu své vlády se o Moskvu opírali, moc ztratili okamžitě, když od nich Moskva dala ruce pryč, a teď doufají, že jim Moskva znovu pomůže. Dále tu máme SPD, která láká na nacionalistické slogany. Když pak ale dojde na lámání chleba, jako to nastalo teď, hraje SPD úplně stejnou hru proti vlastnímu národu jako komunisté. A do třetice, k nim se připojil Václav Klaus se svými souputníky, jako je Trikolóra a další podobné formace se společnou protizápadní orientaci. I on koná proti zájmům vlastní země,až do groteskních důsledků, kdy nabádá k nedodržování hygienických opatření. Toto je jasné už teď a nic na tom nezmění, ať se s vládou stane cokoli. K žádnému prozření nedojde. Kdo má oči, vidí, komu je jedno, co vidí, tomu žádné prozření nehrozí. Jediné, co je třeba brát v úvahu, do jaké míry by ANO poškodilo v očích jeho voličů, kdyby se jednoznačně a otevřeně přiklonila na kolaborantskou linii Miloše Zemana.

Potíž je v tom, že volič Miloše Zemana, a ten je mnohdy volič ANO, nevnímá zemanovštinu jako kolaboraci s Ruskem. Blouznivá idea „politiky všech azimutů“ je v Česku zažraná jako svrab a ta nejspíš velmi zmírní eventuální škody, které by nastaly, kdyby se kormidla ujal definitivně Miloš Zeman. To jsou ty mýty o mostech mezi Východem a Západem, mýty o tom, že vakcíny a atomové elektrárny nemají co do činění s politikou. Jsou zde, jsou všude, jako miny. Nedupejme mezi nimi.

Michopulos hovoří o samolepce vlády v demisi. Jenže ony jsou tu i jiné samolepky. To, co chystá Petr Fiala, to je cesta k vítězství Miloše Zemana. Ano, já to budu vnímat jako nástup toho nejhoršího, co v politické scéně je. Pak je tu ale nezúčastněná, politicky neutrální až netečná většina a neuvidí kolaborantského klauna, ale vítěze politického souboje a za klauna bude pokládat Petra Fialu. Na té samolepce bude napsáno TEN, CO VYHRÁL NAD OPOZICÍ a bude ji mít na čele Zeman. Fiala bude mít samolepku LOSER.

Takže, za klauna ho mám už teď, konstrukci naznačenou Bohumilem Pečinkou a Petrosem Michopulosem pokládám za vidinu ovlivněnou vlastním zažitým vnímáním politiky.

Nehrajme si s myšlenkou pustit Zemana k veslu, aby se otevřely lidem oči a pročistil se vzduch. Stalo se snad někdy, že by tchoř pročistil vzduch?

Aston Ondřej Neff


Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...