18.5.2022 | Svátek má Nataša


Bartoš u Zemana

29.4.2021

Předseda Pirátů Ivan Bartoš ve středu odpoledne jednal na Hradě s prezidentem Zemanem a po schůzce na tiskové konferenci u paty pomníku T.G.M. na Hradčanském náměstí nastínil obsah schůzky.

Konkrétního jsme se nedozvěděli nic. Několikrát zaznělo, že se prezident nevyjádřil, pozitivně se vyjádřil k návrhu plošných PCR testů ve školách. Bartoš příležitost využil hlavně k prezentaci vlastní osoby a rekapitulaci postojů formace, kterou zastupuje. U našich předáků jsme zvyklí hlavně na to, že se snaží zalíbit svým stoupencům, kteří je lajkují na facebooku a posílají jim podpůrné esemesky. Bartoš ale si byl vědom, že mluví i ke stoupencům Miloše Zemana a těch, ať se to líbí nebo nelíbí tomu nebo onomu, je setsakra hodně, větší půlka voličů ho volila. 

Bartoš podle svých slov neslevil z ničeho, avšak dal jasně najevo, že prezidenta respektuje a že je schopen se Zemanem jednat. Mimoděk jsem si vzpomněl na Theodore Roosevelta a jeho doporučení „mluv jemně a třímej tlustý klacek“. Bartoš dal jednoznačně a bezvýhradně najevo, že trvá na rozpuštění sněmovny a vypsání předčasných voleb, pokud tak sněmovna rozhodne - a naznačil, že existují prostředky, jak rozhodnutí vymoci, a zmínil se také o ústavní žalobě. Což je docela silné kafe, avšak bylo podáno v jemném šálku pomalovaném hezkými kytičkami.

Bylo to pěkné propagandistické vystoupení, které Pirátům určitě neuškodilo a možná Bartoš nalomil i nejednoho dosavadního voliče ANO: jistě je mnoho těch, kteří Babiše volili a z jeho groteskních úletů už musí být hodně zoufalí. Řádná sněmovna se samozřejmě nerozpustí, je tam mnoho těch, kteří jasně vědí, že už se tam nevrátí, včetně kupříkladu nejednoho poslance ODS, kteří sledují, jak jejich geniální předseda Fiala fajruje ohýnek v kamnech jejich ledového iglú a stěny tečou a tečou… Byl to čistě předvolební projev a sdělení bylo následovné: jsem schopný vyjednavač, můj koaliční potenciál je velký a dokážu vyjít i se Zemanem, aniž bych uhnul z politické linie.

Té veřejně proklamované. Likvidace soukromého majetku, zásahy do majetkových práv bydlení a podobné lahůdky jsou teprve ve „stádiu diskuse“. Gottwald v roce 1947 taky nevyhrožoval, že znárodní každého trafikanta na rohu a každému domkáři sebere jeho kozu.

Aston Ondřej Neff