28.3.2023 | Svátek má Soňa


Babiš před velvyslanci

28.8.2018

Diplomacie nebylo nikdy snadné řemeslo, přičemž český diplomat to má dnes těžší než kdy jindy. Kdopak je jeho šéf? Ministrem zahraničí je ministr vnitra, pročež linii rejsuje premiér podle pokynů prezidenta republiky, který do toho nemá co mluvit, protože jeho ústavou daná role je reprezentativní. 

Může se tedy, ten český diplomat, opřít o jistotu, že se jeho skoro ministr jmenuje Hamáček, leda že by to byl Poche, což není pravděpodobné, jelikož v úvahu připadá pan Landovský, který to popírá, třebaže si to prezident přeje (ten, který do toho dle ústavy nemá co mluvit).

Premiér Babiš promluvil o české linii před velvyslanci na tradiční schůzi na sklonku léta. Naprosto a jednoznačně se vyjádřil proti nápadům na nějaký czexit. Nabízím podpůrný argument: když hostinský blbě točí pivo, vyhoďme hostinského, místo abychom rušili hospodu. Babiš vyzývá k tlaku na reformu unie. Ten tlak budou moci vynaložit i sami občané, protože příští rok v květnu se budou konat volby do evropského parlamentu. Bude to celoevropská událost a hodně na ní záleží. Je to příležitost k vymetení tlupy socialistických lunatiků, kteří připustili rozkol unie s Británií a svou migrační politikou pracují na tom, aby mezi státy EU opět vznikly hlídané hranice.

Andrej Babiš svým jasným postojem k imigraci k eventuální změně přispívá. Správně říká, že zásada „žádného imigranta“ má smysl symbolický. Postoj musí být jednoznačný, protože tlak se stupňuje – nájezdy, zatím nepočetné, už mají charakter vojenských operací.

Klaus ml. nechápavý

Před krátkou dobou sdělil Klaus ml. veřejnosti, že nechápe, proč máme být v Afghánistánu. Není zřejmě schopen pochopit, že je velký rozdíl v tom, když mají islamističtí fanatici v rukou horské pláně, odkud vedou partyzánskou válku, a v tom, když ovládnou celý stát a rozjedou válku proti světu takříkajíc na státní úrovni, jistě s podporou OSN, jak jinak. Proto jsou naši vojáci spolu se spojenci v Afghánistánu. 

Teď zase Klaus ml. nechápe, proč se ostřeji vnímá ruská okupace z roku 1968 než německá z roku 1939. Kdyby trochu přemýšlel, možná by na to přišel. Německo dnes nemá armádu, která by stála za fajfku tabáku, a nikoho vojensky neohrožuje, natož aby okupovalo jeho území. Rusko představuje permanentní nebezpečí pro všechny svoje sousedy. A jen naprostý zaslepenec nevidí, že hnacím motorem ideje Sovětského svazu byl ruský nacionalismus. Vždyť i ta válka, kterou Stalin spolu s Hitlerem začal a která se pak obrátila proti němu, byla rusky vlastenecká, že. Což všechno velmi dobře chápou přátelé Ruska, jako jsou komunisté nebo Miloš Zeman.

Václav Klaus ml. je ve svých názorech až trapně předvídatelný.

Aston Ondřej Neff