4.10.2023 | Svátek má František


A přece se hulí

26.5.2016

Byl to od poslanecké sněmovny skvělý výkon: před očima veřejnosti zamotala protikuřácký zákon do koberce a strčila ho pod almaru. Pak si šli poslanci zapálit.

Mistrovský kousek je to proto, že neexistuje nikdo odpovědný, na nikoho nemůžeme ukázat, že ten to zavinil. Černý Petr zůstal v ruce poslancům ANO, kteří hlasovali proti vládnímu návrhu. Jenže oni oponují, že se původně dohodli na něčem jiném, než o čem se pak hlasovalo, a že se hlasovalo o nesmyslu prosazeném Markem Bendou z ODS, že se v hospodách budou stavět odvětrané kukaně o rozměru 25 procent celkové plochy, které budou bez obsluhy. Pravda, podobné plynové komory jsou vídány někde na letištích a pamatuju je jako kuřárny v kině a divadle někdy před padesáti lety... To bylo něco tak šíleného, že se od toho upustilo i bez zákona. Teď by se to tedy mělo vrátit do hospod? Jaksi si to neumím představit, jak by se to realizovalo v hostinci dříve U Vočka, nyní Vlastenec u nás v Březové, kam chodívám na oběd...

Ten recept na zločin za bílého dne je jednoduchý. Zákon je třeba zesložitět, aby se nikdo nevyznal, kde začíná a kde končí. Pak se k němu přidá dvě stě pozměňovacích návrhů a některé se pak připíší, až se to eventuálně schválí a elaborát jde do tisku. Je velká naděje, že hlasující nebudou vědět, zda hlasují pro nebo proti něčemu. A když to dopadne tak, jak si Philip Morris přeje, zákon sletí ze stolu. Jak se to vskutku stalo.

Přitom ten zákon, jak bych si ho představoval, by měl vypadat takto:

§ XYZ
V hospodách je zakázano hulit.

Asi tak zakázáno, jako je to zakázáno ve vlacích, v letadlech, na pracovištích...

Aston Ondřej Neff