22.9.2021 | Svátek má Darina


ARCHITEKTURA: Přednášky a zájezd po architektuře – zima, jaro 2011

25.1.2011

Po čase zase přináším přehled svých přednášek a také pozvánku na druhý autobusový zájezd, tentokrát na Slezsko a Moravu.Bauer

V břevnovském Kaštanu, zařízení Unijazzu, pokračuje od února do června cyklus přednášek, který postupně představuje styly moderní architektury. Konají se vždy první úterý v měsíci od 18:30, lístky je záhodno objednat předem (viz webové stránky www.kastan.cz). 1. února představím doznívání funkcionalismu po druhé světové válce a nástup tzv. socialistického realismu, čili stalinské architektury. 1. března to budou „zlatá šedesátá“, která začínají naší účastí na EXPO v Bruselu, 5. dubna architektura období tzv. normalizace, 3. května vybrané ukázky z architektury po roce 1989. Na závěr cyklu 7. června pak představím různé stavby, které mám rád.

Zhruba jednou za čtvrt roku mám v kubistické kavárně Orient v domě U Černé Matky Boží přednášku o určitém typu pražských staveb. Po mostech, pomnících, kostelech, vilách a činžácích dojde tentokrát na veřejné budovy. Bude to ve čtvrtek 24. února od 19 hodin (lístky nutno koupit předem v kavárně, info na www.grandcafeorient.cz).

A teď k zájezdu. Ten minulý, týdenní, se konal loni v červnu a zamířili jsme na Slovensko, Halič a do Užhorodu .- viz zde. Letos vyjedeme naJoseph Maria Filip Olbrich prodloužený víkend ve čtvrtek 16. června z Prahy. Vyhneme se hlavním centrům a navštívíme postupně méně známá, ale pro moderní architekturu důležitá místa, jako je Jeseník, Krnov, Opava, Rožnov, Kroměříž, Hostýn, Brtnice… Uvidíme stavby Leopolda Bauera, Josefa Hoffmanna, Franze Gessnera, Dušana Jurkoviče, bratří Šlapetů a mnoha dalších architektů. Ubytování v ***hotelích na trase, návrat v neděli 19. 6. večer. Pořádá opět JL tourist. Rád bych, aby to nebylo nějak fyzicky namáhavé, jsou tam ovšem pěší výlety na Radhošť a Hostýn. Bude ale jistě i nějaké to dobrodružné hledání staveb. Mělo by být i něco času na individuální prohlídky. Věřím, že se opět sejde prima parta. Zájemci nechť se hlásí co nejdříve na adrese jltourist@seznam.cz.

Šlapeta 2 

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.