18.2.2020 | Svátek má Gizela


USA: Vyhoďme ho z kola ven

8.11.2016

Fenomén Trump zamotal hlavu politikům, politologům i žurnalistům. Nikdo neuvěřitelný politický úspěch newyorského podnikatele nechápe. Do omrzení se jako o příčinách hovoří o nevzdělaných venkovských bělošských mužích a globalizaci. Přitom se stačí znovu podívat na slavný oskarový film Miloše Formana „Přelet nad kukaččím hnízdem“ nebo si přečíst jeho románovou předlohu Američana Kena Keseyho, která v češtině vyšla pod názvem „Vyhoďme ho z kola ven“, a začneme dnešní Americe – a nejenom jí – lépe rozumět.

Náš svět se v mnohém symbolicky podobá oné románové psychiatrické léčebně, v níž vládnou svobodu a důstojnost lidem beroucí přísná pravidla dusivé politické korektnosti, stanovená „vrchními sestrami“, jež nás mají jako pacienty plně v moci. Za každé jejich neuposlechnutí hrozí likvidační diagnózy jako rasismus, xenofobie, sexismus, homofobie, harasment či popíračství toho či onoho. Jsou nám pravidelně vymývány mozky a naše svobody a soukromí již de facto neexistují. Je to prý pro naše dobro a nedá se s tím nic dělat.

A nejednou se objeví někdo – v románu se jmenuje McMurphy, v americké volební kampani Trump – kdo na „vrchní sestry“ a jejich pravidla kašle. Otevřeně je na veřejnosti porušuje, vysmívá se jim, kašle na pokrytecká politicko-korektní tabu a dovoluje si nahlas říkat to, co chce a co si myslí. Nejde o to, jestli má vždy v té které konkrétní věci pravdu, jde o to, že se to nebojí nahlas říkat. Jde o svobodu. O tu svobodu, kvůli které kdysi lidé do Ameriky odcházeli. Jde o svobodu, kvůli a díky níž dnešní Amerika vznikla. A milióny současných Američanů mají pocit, že jim tuto svobodu všechny ty „vrchní sestry“ z Washingtonu a armády jejich přisluhovačů z řad šiřitelů „dobra“ vzaly. Proto stojí za Trumpem. Celý establishment a všichni na něj napojení oprávněně zuří, ale jejich snahy Trumpa zdiskreditovat se míjejí účinkem. Nejde totiž o něho, jde o jeho příklad a víru ve svobodu slova a názoru, které svou kampaní vrátil do hry.

Románový McMurphy končí tragicky, ale jeho příklad dal druhým sílu jít za svobodou. Donald Trump možná volby nevyhraje, ale Amerika po nich už nikdy nebude stejná.

Institut VK
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.