Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

USA: Konečně duel na úrovni

diskuse (39)

Tentokrát umírněný a disciplinovaný Trump je možná mírným vítězem debaty s Bidenem

Poslední debata před prezidentskými volbami v USA mezi kandidátem republikánů prezidentem Trumpem a kandidátem demokratů, bývalým viceprezidentem Bidenem, se konala dvanáct dní před volbami.

V situaci, kdy náskok Joea Bidena před Donaldem Trumpem poklesl z deseti procentních bodů na osm a kdy Robert Cahaly, šéf agentury Trafalgar na průzkum veřejného mínění, který jako jeden z mála v roce 2016 předpověděl vítězství Trumpa nad Clintonovou, zaujal prohlášením, že Trump vyhraje i letos. Proč? Kvůli tzv. nesmělému voliči Trumpa neboli neochotnému respondentovi: zatímco voliči Bidena (předtím Hillary) ochotně odpovídají na dotazy, koho budou volit, mnozí voliči Trumpa na tyto otázky agentur odpovědět odmítají a podle Cahalyho to agentury nezohledňují. Jeho agentura s tím však počítá a její modely ukazují, že ve většině rozhodujících států Trump vede, a tudíž volby vyhraje. Uvidíme.

A debata proběhla i v situaci, kdy deník New York Post zveřejnil údajné e-maily Bidenova syna Huntera, které působí věrohodně a podle nichž získal dobře placenou práci v energetické společnosti v Číně, když jeho otec byl viceprezidentem; ale prý provizi 10 procent získával i nejmenovaný „velký chlápek“, nejspíš otec Joe Biden. Hunterův spolupracovník potvrdil autenticitu e-mailů a tvrdí, že Číňanům nešlo o zisk, nýbrž o vliv na Bidena coby viceprezidenta.

Pokud je to pravdivé, je to závažné.

Ostuda obou stran

Takže debata proběhla v takovéto situaci. Na rozdíl od té první otřesné, která byla čistý chaos a skákání do řeči, především ze strany Trumpa, tato měla formát i úroveň. Byla taková, jakou měla být ta první. Trump byl ukázněný a překvapivě mírný. Biden ustál své a až na jeden případ nějaký rétorický či taktický přešlap neudělal. Pravděpodobně nijak zásadně dynamiku voleb nezmění, Trumpovi stoupenci budou ještě více utvrzeni v jeho podpoře, ti Bidenovi budou s jeho výkonem spokojeni rovněž.

Ohledně zlepšení situace s covidem ani jeden kandidát příliš přesvědčivý nebyl; Trump tvrdil, že Spojené státy jsou na nejlepší cestě; Biden, že nikoli a že on má (nespecifikovaný) plán, jak virus porazit.

Kontroverzní bylo téma oddělování dětí ilegálních imigrantů od jejich rodičů a držení těchto dětí v sice čistých a bezpečných zařízeních, leč v něčem, co lze nazvat jako klece. Je to nehumánní politika, která nikdy neměla nastat (oddělovat děti od rodičů je týráním dětí i rodičů), a Trumpova vláda ji praktikovala a praktikuje. Zavedla ji však Obamova vláda, v níž byl Biden viceprezidentem… To je ostuda obou stran.

Žalující Donald Trump, povýšený Joe Biden

Trump se snažil, celkem neúspěšně, dostat Bidena na kauze jeho syna Huntera; Biden to odbýval slovy, že jde o ruskou dezinformaci (to je nyní demokratická taktika: cokoli negativního o Bidenovi odbývat slovy, že je to ruská dezinformace), ačkoli notebook Huntera Bidena, z něhož ty e-maily pocházejí, má nyní protikorupční oddělení FBI a šéf tajných služeb prohlásil, že o ruskou dezinformaci nejde. Do voleb však nic nepůjde prokázat, a tedy kauza Hunter je příliš neovlivní. V příštím roce však Amerika může mít jeho kriminální stíhání. Nebo taky ne…

Biden byl nezvykle cynický, ironický, až sarkastický vůči Trumpovi; a je otázkou, zda to byla dobrá taktika vůči Trumpovi coby žalobci; zda na něj neměl spíše důsledněji reagovat než ho jen tak odbývat. Biden coby favorit voleb hrál na jistotu, nechtěl riskovat. Pokud však volby prohraje, ukáže se, že ten povýšený přístup byl chybou.

Co rozhodne

A nyní nejsilnější moment debaty. V jejím závěru, který způsobil, že debatu lze hodnotit jako Trumpovo mírné taktické vítězství, na prezidentovu otázku, zda Biden chce zrušit těžařský průmysl, demokratický kandidát odpověděl, že se chce od něj „posunout“ (přejít) k plně obnovitelným zdrojům energie. Tímto jeho výrokem nyní republikáni ve své kampani zaplaví státy, v nichž se těží fosilní paliva a spoustě lidem to přináší práci.

Biden rovněž řekl, že nechce plně zakázat frakování při těžbě plynu; avšak přesně za to, totiž zákaz, se vyslovil v debatě s Berniem Sandersem v primárkách na jaře. Dva nekonzistentní a odporující si výroky Bidena nyní můžete taky čekat v televizních reklamách republikánů.

Kvůli této Bidenově neobratnosti, na které ho Trump nachytal, a taky kvůli tomu, že Trump svou disciplinovaností a uměřeností překonal velice nízká očekávání ohledně svého vystoupení v debatě – velice nízká kvůli svému katastrofálnímu výkonu v debatě první – může být označen za mírného vítěze debaty.

Pomůže mu to vyhrát volby? Uvidíme za dvanáct dní. Myslím, že debata samotná nikoli. O vítězství zřejmě rozhodne fakt, zda pravdu má většina agentur, anebo Cahaly ze skupiny Trafalgar: tj. koho vlastně podporuje většina voličů v klíčových státech a zda ti Trumpovi jsou ochotni to předem říct.

LN, 24.10.2020

Autor je ředitel Občanského institutu

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Daniel Vávra
16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Aston Ondřej Neff
16. 7. 2024

Je až pozoruhodné, jak malou pozornost vyvolalo v našich médiích oznámení Roberta Fica z minulého...

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijeli do Prahy členové vlády Ukrajiny. „Ukrajina statečně...

Tomáš Cafourek
16. 7. 2024

Stávková pohotovost na pražském letišti po úterním jednání nekončí. Vedení se s odbory dohodlo, že...

mls Markéta Lankašová, kpu Klára Pukovcová, ČTK
16. 7. 2024

Volba nové předsedkyně europarlamentu, čtrnácti místopředsedů a především rozhodnutí o šéfovi či...

ČTK, Lidovky.cz
16. 7. 2024

Novozélandská bikerka Sammie Maxwellová se dočkala dodatečného zařazení do olympijského týmu....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz