Neviditelný pes

USA: Konečně duel na úrovni

27.10.2020

Tentokrát umírněný a disciplinovaný Trump je možná mírným vítězem debaty s Bidenem

Poslední debata před prezidentskými volbami v USA mezi kandidátem republikánů prezidentem Trumpem a kandidátem demokratů, bývalým viceprezidentem Bidenem, se konala dvanáct dní před volbami.

V situaci, kdy náskok Joea Bidena před Donaldem Trumpem poklesl z deseti procentních bodů na osm a kdy Robert Cahaly, šéf agentury Trafalgar na průzkum veřejného mínění, který jako jeden z mála v roce 2016 předpověděl vítězství Trumpa nad Clintonovou, zaujal prohlášením, že Trump vyhraje i letos. Proč? Kvůli tzv. nesmělému voliči Trumpa neboli neochotnému respondentovi: zatímco voliči Bidena (předtím Hillary) ochotně odpovídají na dotazy, koho budou volit, mnozí voliči Trumpa na tyto otázky agentur odpovědět odmítají a podle Cahalyho to agentury nezohledňují. Jeho agentura s tím však počítá a její modely ukazují, že ve většině rozhodujících států Trump vede, a tudíž volby vyhraje. Uvidíme.

A debata proběhla i v situaci, kdy deník New York Post zveřejnil údajné e-maily Bidenova syna Huntera, které působí věrohodně a podle nichž získal dobře placenou práci v energetické společnosti v Číně, když jeho otec byl viceprezidentem; ale prý provizi 10 procent získával i nejmenovaný „velký chlápek“, nejspíš otec Joe Biden. Hunterův spolupracovník potvrdil autenticitu e-mailů a tvrdí, že Číňanům nešlo o zisk, nýbrž o vliv na Bidena coby viceprezidenta.

Pokud je to pravdivé, je to závažné.

Ostuda obou stran

Takže debata proběhla v takovéto situaci. Na rozdíl od té první otřesné, která byla čistý chaos a skákání do řeči, především ze strany Trumpa, tato měla formát i úroveň. Byla taková, jakou měla být ta první. Trump byl ukázněný a překvapivě mírný. Biden ustál své a až na jeden případ nějaký rétorický či taktický přešlap neudělal. Pravděpodobně nijak zásadně dynamiku voleb nezmění, Trumpovi stoupenci budou ještě více utvrzeni v jeho podpoře, ti Bidenovi budou s jeho výkonem spokojeni rovněž.

Ohledně zlepšení situace s covidem ani jeden kandidát příliš přesvědčivý nebyl; Trump tvrdil, že Spojené státy jsou na nejlepší cestě; Biden, že nikoli a že on má (nespecifikovaný) plán, jak virus porazit.

Kontroverzní bylo téma oddělování dětí ilegálních imigrantů od jejich rodičů a držení těchto dětí v sice čistých a bezpečných zařízeních, leč v něčem, co lze nazvat jako klece. Je to nehumánní politika, která nikdy neměla nastat (oddělovat děti od rodičů je týráním dětí i rodičů), a Trumpova vláda ji praktikovala a praktikuje. Zavedla ji však Obamova vláda, v níž byl Biden viceprezidentem… To je ostuda obou stran.

Žalující Donald Trump, povýšený Joe Biden

Trump se snažil, celkem neúspěšně, dostat Bidena na kauze jeho syna Huntera; Biden to odbýval slovy, že jde o ruskou dezinformaci (to je nyní demokratická taktika: cokoli negativního o Bidenovi odbývat slovy, že je to ruská dezinformace), ačkoli notebook Huntera Bidena, z něhož ty e-maily pocházejí, má nyní protikorupční oddělení FBI a šéf tajných služeb prohlásil, že o ruskou dezinformaci nejde. Do voleb však nic nepůjde prokázat, a tedy kauza Hunter je příliš neovlivní. V příštím roce však Amerika může mít jeho kriminální stíhání. Nebo taky ne…

Biden byl nezvykle cynický, ironický, až sarkastický vůči Trumpovi; a je otázkou, zda to byla dobrá taktika vůči Trumpovi coby žalobci; zda na něj neměl spíše důsledněji reagovat než ho jen tak odbývat. Biden coby favorit voleb hrál na jistotu, nechtěl riskovat. Pokud však volby prohraje, ukáže se, že ten povýšený přístup byl chybou.

Co rozhodne

A nyní nejsilnější moment debaty. V jejím závěru, který způsobil, že debatu lze hodnotit jako Trumpovo mírné taktické vítězství, na prezidentovu otázku, zda Biden chce zrušit těžařský průmysl, demokratický kandidát odpověděl, že se chce od něj „posunout“ (přejít) k plně obnovitelným zdrojům energie. Tímto jeho výrokem nyní republikáni ve své kampani zaplaví státy, v nichž se těží fosilní paliva a spoustě lidem to přináší práci.

Biden rovněž řekl, že nechce plně zakázat frakování při těžbě plynu; avšak přesně za to, totiž zákaz, se vyslovil v debatě s Berniem Sandersem v primárkách na jaře. Dva nekonzistentní a odporující si výroky Bidena nyní můžete taky čekat v televizních reklamách republikánů.

Kvůli této Bidenově neobratnosti, na které ho Trump nachytal, a taky kvůli tomu, že Trump svou disciplinovaností a uměřeností překonal velice nízká očekávání ohledně svého vystoupení v debatě – velice nízká kvůli svému katastrofálnímu výkonu v debatě první – může být označen za mírného vítěze debaty.

Pomůže mu to vyhrát volby? Uvidíme za dvanáct dní. Myslím, že debata samotná nikoli. O vítězství zřejmě rozhodne fakt, zda pravdu má většina agentur, anebo Cahaly ze skupiny Trafalgar: tj. koho vlastně podporuje většina voličů v klíčových státech a zda ti Trumpovi jsou ochotni to předem říct.

LN, 24.10.2020

Autor je ředitel Občanského institutu



zpět na článek