7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


USA: Jak číst superúterý

7.3.2020

Když už ne porazit, můžou demokraté Trumpa potrápit. Spíš Bidenem než Sandersem

Štěstí je krásná, přepychová věc… Ale prachy si za něj nekoupíš. Nebo je to opačně – za prachy si štěstí nekoupíš? Tak či onak, za prachy si nekoupíte primárky Demokratické strany. Nebo americké volby prezidentské. V roce 2016 Donald Trump na kampaň měl – a utratil – méně peněz než Hillary Clintonová. Přesto se stal prezidentem on, ne ona.

A nyní miliardář Michael Bloomberg, bývalý starosta New Yorku (2002–2013), který na kampaň vynaložil bratru pět set milionů dolarů, v superúterý 3. března pohořel. To je druhá nejdůležitější zpráva dne. Tou první je, jak velký to byl úspěch Joea Bidena.

Demokratické primárky se tak opět stávají zajímavými a je to zápas dvou bílých starých mužů: Joe Biden (77 let) versus Bernie Sanders (78 let).

Stranický establishment v akci

Ještě v lednu ve všech celoamerických průzkumech vedl Joe Biden, poprvé zvolen senátorem v roce 1972, pak za Baracka Obamy viceprezident USA (od ledna 2009 do ledna 2017). Následně přišly Iowa a New Hampshire, Biden pohořel, jednou čtvrtý, poté až pátý. V preferencích vyletěl nahoru vítěz obou, socialista Bernie Sanders, obdivovatel Fidela Castra, který své líbánky v roce 1988 trávil v Sovětském svazu (to je asi tak vše, co potřebujete vědět, abyste si udělali obrázek o tom, co je to za člověka).

Jenže pak v poslední den únorový byly primárky v Jižní Karolíně. Tento stát u obou stran, demokratické i republikánské, slouží v primárkách jako ten, který zachraňuje kandidáta stranického establishmentu proti rebelům, kteří uspějí v Iowě a New Hampshire. I letos se tak stalo: Biden zvítězil nad Sandersem poměrem 50:20. Nejvíce mu pomohli černošští Američané, nejloajálnější voličská základna Demokratické strany, kteří jsou mu vděčni, že byl loajálním viceprezidentem prvního černošského prezidenta USA. Černošským voličům jde především o štědřejší sociální dávky, nikoli o práva módních LGBT menšin, představují tak levici starou, nikoli novou. A vyhodnotili si, že v tomto jim nejvíc pomůže starý dobrý Joe.

Před superúterým tak byla ve hře o získání demokratické nominace tři „B“: Bernie, Biden a „Bloomie“. Bloomberg (78 let) sice doposud v žádném státě v primárkách nekandidoval, ale na superúterý vydal svou půlmiliardu dolarů. Čekalo se, jak zaboduje. V televizních debatách pohořel, všichni na něho útočili (místo aby útočili na momentálního favorita Sanderse) – a to nahrálo Bidenovi. Bloomberg v superúterý neuspěl, Biden však ano.

Jistě, Sanders vyhrál v nejlidnatější Kalifornii (nad Bidenem poměrem 3:2), a ve druhém nejlidnatějším Texasu byl výsledek těsný, vyhrál však Biden. Stejně jako ve všech státech amerického Jihu (bývalé Konfederace), a to díky černošským voličům. Získá-li Biden demokratickou nominaci, jeho kandidátkou na viceprezidentku bude černoška. Dluží jim to.

Demokratický establishment během tří dnů mezi Jižní Karolínou (29. 2.) a superúterým (3. 3.) udělal vše pro to, aby Sanders nevyhrál. Mají obavu, že získá-li nominaci Bernie, Trump spolehlivě vyhraje. Tato analýza je podle mě správná, můj odhad je, že když Trump vyhrál nad Hillary v roce 2016 na státy poměrem 30:20, letos by nad Sandersem vyhrál poměrem 40:10. Nejdu tak daleko jako někteří analytici, kteří jeho případné vítězství odhadovali na 49:1, jak vyhráli Nixon v roce 1972 a Reagan v roce 1984. Umírnění kandidáti Pete Buttigieg a Amy Klobucharová uposlechli volání své strany a kandidaturu vzdali – ve prospěch Bidena. Elizabeth Warrenová, která letos kandiduje za radikální levici, naopak v zápasu zůstala, aby odebírala hlasy Sandersovi (Warrenová boj vzdala ve čtvrtek – pozn.red. NP).

Bloomberg ve prospěch Bidena

Co pomohlo Bidenovi nejvíc, kromě černošských voličů? Empatie. Není to rétor, komolí i ty nejjednodušší věty (stejně jako bývalý prezident George W. Bush; to evidentně není překážkou zvolení). Ale když se Buttigieg vzdal kandidatury v jeho prospěch, Joe mu řekl, že je jako jeho zesnulý (před pěti lety, na rakovinu) syn Beau a má před sebou ještě skvělou politickou kariéru. Když mu černošský pastor, jehož manželka byla zavražděna bílým rasistou v kostele, vyprávěl tento příběh, Joe zmínil, jak jeho první manželka a malá dcerka zahynuly při autonehodě před Vánocemi 1972; a jak se on s tím vyrovnával. Jedno oko nezůstalo suché. Joe neumí mluvit, ale umí komunikovat. Tím, možná, může získat prezidentství.

Ale nejdřív by musel získat nominaci. Pokud by zůstal v zápasu „Bloomie“, mohlo by se stát, že Bernie získá nejvíce delegátů na nominační sjezd, ale nikoli většinu. Takže v prvním kole by nominován nebyl a ve druhém kole by byl nominován Biden. Bernieho stoupenci by pak rozpoutali opravdové „peklo“. Nebyl by to zápas na nože, nýbrž sekyrami. Michael Bloomberg však vyslyšel volání strany a odstoupil ve prospěch Bidena.

Tak či onak, v době, kdy se ekonomice daří a Amerika není v nepopulární válce, favoritem je vždy prezident usilující o opětovné zvolení. Pokud ho neporazí koronavirus.

LN, 5.3.2020

Autor je ředitel Občanského institutu