Neděle 27. dubna 2025, svátek má Jaroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

UKRAJINA: Jak Putin změnil pravidla

Po roce přijal Západ anexi Krymu jako hotový fakt. Co dalšího je ještě schopen přijmout?

Říká se, že Evropa klade přílišný důraz na hodnoty, ale menší na pravidla, což je špatně. Něco na tom je. Hodnoty jako otevřenost, solidarita, víra, naděje, láska (i k vlasti) znějí vznešeně. Pravidla jako vláda práva, cena suverenity, neporušitelnost hranic znějí sucharsky. Problém je ale jinde. Zatímco pravidla se formulují tak, aby se na nich shodli všichni, hodnoty bývají zaměnitelné. Ten problém dobře ukazuje vztah ke Krymu rok po jeho ruské anexi.

Všímáte si, s jakou empatií jsou i na Západě (v médiích i mezi politiky) vnímány ruské hodnoty? Jaké porozumění nacházejí ruské argumenty? Anexe Krymu prý byla nejen slušná, ale i nezbytná. A logická. Vždyť drtivá většina obyvatel Krymu ji schválila v referendu. Promluvilo tam právo na sebeurčení, což je posvátná hodnota. Nebo snad ne?

Právo na sebeurčení je posvátná hodnota, ale umožňuje protichůdné výklady. Zabývá-li se jím třeba akademik v Kalifornii, je to zajímavý teoretický problém. Ale v Evropě a v Česku je to problém velmi praktický. Kdo tomu nevěří, ať si zkusí poctivě odpovědět na otázku: je možné zároveň hájit právo na sebeurčení Krymu formou ruské anexe a upírat to právo československým Němcům v roce 1938 formou anexe Sudet? Záludná věc. Přitom v debatách na webu stále patří k „chápačům Putina“ lidé, kteří při slově „Sudeťák“ vidí rudě.

Vojensky zabránit ruské okupaci Krymu bylo nemožné. Představy, že tam mělo zasáhnout NATO, jsou mimo. Horší je jiná věc – jak se rok po anexi Krymu vytratilo z debaty téma pravidel.

Kdyby byl Západní břeh „sporný“

Pro jistotu zopakujme základní fakta. Už 27. února 2014 se na Krymu zjeví první „zelení mužíci“ (ruští vojáci bez insignií). 4. března Putin tvrdí, že ruští vojáci tam nejsou a Moskva anexi nechystá. 18. března Putin ohlašuje přičlenění Krymu k Ruské federaci. A 27. února 2015 Rusko končí s veškerou „maskirovkou“ – poprvé slaví Den jednotek pro zvláštní operace.

Suma sumárum: před rokem Rusko uskutečnilo poprvé od druhé světové války anexi cizího území v Evropě. Území státu, který byl po dvacet let mezinárodně uznávaný i členem OSN. Před tímto argumentem blednou i námitky typu Kosova. I jeho nezávislost znamenala porušení pravidel, ale nebyla to anexe sousedním státem. Kosovo by bylo srovnatelné s Krymem, kdyby ho anektovala Albánie, ale to se nestalo. Takže i když Miloš Zeman, Václav Klaus či třeba bývalý lídr německé SPD Matthias Platzeck tvrdí opak, Krym zůstává bezprecedentní akcí i hrozbou do budoucna.

Tím závažnější je, že Krym zmizel z politické agendy, i když teď Putin přiznává nasazení zvláštních jednotek při jeho obsazení. Krym vypadl z explicitních podmínek zrušení protiruských sankcí. Vypadl z jednání o příměří na Ukrajině (Minsk I a II). Vypadl z reálného uvažování Západu: problémem už není Krym, ale nanejvýš Donbas. Tak vypadá realita výročí.

Kdo tomu nevěří, ať se podívá na Wikipedii. Nezávislá a globální encyklopedie je široce užívaným zdrojem základních informací. A hledáte-li je o Rusku a Ukrajině, narazíte na toto: počty obyvatel uvádí včetně Krymu (Rusko), případně bez Krymu (Ukrajina), což objasní až noticka pod čarou. Na úvodních mapách má Krym zvláštní světlou barvu, jako že plně nepatří ani Ukrajině, ani Rusku, a s poznámkou „sporné území“ (disputed territory). Co to hrome je?

Jistě, Wikipedie není úřední zdroj. Hesla mohou zpracováním odrážet postoje editorů, ale s ročním odstupem už bývají ustálená. Toto „široké ustálení“ zpravidla odráží západní mainstreamový postoj, takže ten v případě Krymu říká: už to není de iure součást Ukrajiny, ale sporné území.

Představte si, co by se stalo, kdyby Wikipedie uvedla jako „sporné území“ Západní břeh Jordánu. Ono to je sporné území, dosud nevyjasněné mírovou dohodou, ale zkuste to říci před lidmi přísahajícími na „okupovanou Palestinu“ a oheň je na střeše. Jenže u Krymu to projde.

Říká to naplno

Svět zažil od roku 1945 už více anexí či okupací, ale odehrávaly se v dosud neusazených poměrech (za dekolonizace), kdy se pravidla i hranice teprve utvářely. To platí i pro „okupovanou Palestinu“. Hranice, která je v oficiálních mapách na celém světě tak zbožňovaná, je jen linií příměří z let 1949 až 1967. Na ní se střetávají hodnoty Izraelců (bezpečnost) a Palestinců (sebeurčení). Ale ve světě mezinárodních dohod je z ní beranidlo pravidel. Proč se takovým beranidlem nestal Krym?

Jakkoliv je neblahé a chybné srovnávat Putina s Hitlerem (v Rusku schází genocidní ideologie), anexe Krymu nejvíc ze všeho připomíná anšlus Rakouska v březnu 1938. Včetně toho, jak ji Západ přijal a mění po ní mapy. Putin to ze sebe k prvnímu výročí vysypal bez obalu, což připomíná jinou věc.

Když v roce 1973 odstoupil americký viceprezident Spiro Agnew, vyšetřovaný za daňové úniky, tak prohlásil: „Ti bastardi změnili pravidla a neřekli mi o tom.“ Putin nám o tom říká zcela otevřeně, ale my to jako změnu pravidel stále ještě plně nechápeme.

LN, 17.3.2015

Vladimír Zlínský
26. 4. 2025

Přísun energie není jenom z fúzní energie probíhající na Slunci.

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Jan Kovanic
26. 4. 2025

Během II. světové války bylo zavražděno šest milionů lidí Židů.

Lika
26. 4. 2025

Prší

Ivo Fencl
26. 4. 2025

Martin Petiška je spisovatel, který propadl AI, souběžně před ní varuje.

Aston Ondřej Neff
24. 4. 2025

Objednal jsem si po internetu antikvární knížku.

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Benjamin Kuras
24. 4. 2025

Do parlamentu se nedostali milovníci zvířat LEV ani PES.

Hana Rybnická
24. 4. 2025

Donald Trump vrací svět do 30tých let

Lidovky.cz, ČTK
27. 4. 2025

Čeští hokejisté porazili na mistrovství světa do 18 let Švýcarsko 4:2. Svěřenci kouče Davida...

Lidovky.cz, ČTK
26. 4. 2025

Íránským přístavním městem Bandar-Abbás v sobotu otřásl mohutný výbuch, který zranil kolem 750 lidí...

Lidovky.cz, ČTK
26. 4. 2025

V Británii se v sobotu dražily předměty, které patřily cestujícím zaoceánského parníku Titanic, jež...

Martin Korbáš
26. 4. 2025

Ve floridském derby v úvodním kole play off hokejové NHL zatím vítězí jen hostující celky. Po dvou...

min Miloslav Novák
26. 4. 2025

Přes košili oblečené mistrovské triko, kolem krku klubovou šálu. V očích dojetí, radost, nadšení....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz