Středa 22. ledna 2025, svátek má Slavomír
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Ne, opravdu není třeba se omlouvat Aztékům

Mexický prezident jako by neznal dějiny vlastní země

Požadavek současného mexického prezidenta Andrése Manuela Lópeze Obradora, aby se Španělsko omluvilo za invazi a dobytí Mexika před 500 lety, by se dal zařadit do široké kategorie naprostých nesmyslů pro domácí spotřebu. Dokonce ani levicová španělská vláda na tuto drzost odmítla skočit, i když ještě levicovější Podemos to považuje za dobrý nápad. (White man bad.)

aztec1

Nicméně snah o přepisování historie je poslední dobou dost, takže si situace zaslouží nějaké upřesnění.

Španělští conquistadoři 16.století byli nepochybně pěkné bestie, ale proti Aztékům byla jejich nadvláda přeci jen o něco mírnější. A tu aztéckou říši svrhli za významné pomoci sousedních indiánských národů, které už jí měly plné zuby.

*****************************

Aztécká říše byla poměrně velká. Právě na vrcholu její teritoriální expanze ji příchod Španělů zastihl. Sahala od oceánu k oceánu a hlavním městem byl Tenochtitlan, ležící pod dnešním hlavním městem. Pár aztéckých sousedů, třeba Tlaxcala, o které bude ještě řeč, si dokázalo udržet nezávislost – s obtížemi.

aztec2

Expanze aztécké říše během její existence

Říše mohou expandovat různě, ale v případě Aztéků rozhodně nešlo o to, že by zvali sousední náčelníky na šálek horké čokolády (xocolatl, asi jediné aztécké slovo, které dodnes běžně používáme) a nabízeli jim spojenecké smlouvy. Aztékové byli válečníci a expandovali silou, což je ještě velmi mírně řečeno. Popravdě byli naprosto brutální, zejména při nakládání s poraženými, kteří měli tu smůlu, že bitvu přežili.

Ne vždy se Aztékům vojensky dařilo, třeba sousední Taraskové zmasakrovali jejich dobyvačnou výpravu cca roku 1479 tak důkladně, že k nějaké další už se žádný aztécký vládce neodhodlal. Ale kdo prohrál, musel počítat například s tím, že jej aztéčtí kněží rituálně obětují. A tím nemyslím nějaké symbolické dva či tři jedince. Sami Aztékové zaznamenávají, že při vysvěcení Velké pyramidy roku 1487 obětovali 84 tisíc lidí.

(Těžko říci, zda to není válečná propaganda, kterou Aztékové šířili sami o sobě. Zabít během čtyř dnů 84 tisíc lidí obsidiánovými noži je přeci jen logistický oříšek, reálně jich asi bylo míň, třeba jen 5-20 tisíc. Ovšem z hlediska odstrašujícího efektu bylo pro Aztéky výhodnější mávat co nejvyšším číslem. Nejlepší způsob, jak potlačit povstání podrobených národů, je vyvolat v nich takovou hrůzu, že se žádné rebelie vůbec neodváží.)

aztec3

Mám pocit, že ženevská dohoda s tímto zacházením nepočítala

Kromě čokolády dal jazyk užívaný Aztéky (nahuatl) světu i jiná originální slova, naštěstí se v nich kulturně nikdo neinspiroval; například tzompantli, čili stojan na lebky, který tvořil součást městského mobiliáře podobně, jako dnes lavičky, kašny nebo sochy na podstavcích.

Španělští conquistadoři tvrdili, že na těch největších stojanech se nacházely stovky lebek. Někdo by to mohl prohlásit za pomlouvání domorodců, ale archeologický nález z roku 2017, obsahující 650 lebek na jediném místě, naznačuje, že zase tak moc nepřeháněli.

aztec4

Jedno z mnoha tzompantli v Tenochtitlánu

Dnes máme představu, že evropská koloniální expanze probíhala vždy tak jednostranně jako koncem 19. století, kdy Britové u súdánského Omdurmánu za jedno ráno postříleli kulomety dvanáct tisíc místních džihádistů.

Tak tomu ale vždycky nebylo. Evropská vojenská technologie začátku 16.století, kdy Cortéz vtrhl do Mexika, nebyla zase o tolik lepší než ta aztécká. Zvláště raně novověké palné zbraně byly ještě v plenkách. Přesnost zbraní s hladkou hlavní byla na větší vzdálenosti hodně špatná a poté, co jste jednou vystřelil, jste ji musel zdlouhavě znovu nabíjet. Daleko větší výhodou byly ocelové meče a brnění. Aztékové používali meče posázené obsidiánem, které ocel neprosekly a měly tendenci se o ni tříštit.

aztec5

Aztéčtí válečníci s meči posázenými obsidiánem

Kromě toho měli Španělé koně, což byla ovšem výhoda jen v určitém terénu a zkušení Aztékové brzy zjistili, jak tuto výhodu negovat vhodnou volbou bojiště. Při epizodě zvané Noche Triste zahnali Aztékové jízdní Španěly z jezerního Tenochtitlanu, aniž by Cortézovi a spol. jejich jízda k něčemu byla. Zrovna koně také proti obsidiánovým mečům Aztéků rozhodně imunní nebyli a zkušený bojovník dokázal zvířeti rozpárat břicho jedním úderem.

Suma sumárum: celá velká válka se táhla dva roky (1519-1521) a rozhodujícím problémem pro Aztéky se staly hlavně neštovice, zavlečené do Mexika jistým černým otrokem. Místní populace, nemající proti nim žádné obranné látky, vymírala po tisících. K porážce Aztéků však přispěla i koaliceindiánských států, které vycítily příležitost zbavit se nenáviděných vládců jednou provždy a spojily se s Cortézem.

Byla mezi nimi i významná entita jménem Tlaxcala, jež poslala Cortézovi na pomoc obrovskou armádu čítající minimálně 20 tisíc mužů a které Španělé výměnou za spojenectví slíbili „skoronezávislost“. Následujících tři sta let skutečně fungovala Tlaxcala víceméně po svém a její autonomii ukončil až vznik nezávislého Mexika v 19.století, které žádné indiánské státečky na svém území trpět nehodlalo.

No, a jsme u Mexika, jehož prezident dnes požaduje omluvy. Jednu možnou odpověď mu dal slavný peruánský spisovatel Mario Vargas Llosa, nositel Nobelovy ceny. Řekl:

„Prezidentův dopis má špatného adresáta. Měl jej poslat sám sobě a vysvětlit, proč Mexiko, které se před 500 lety připojilo k západnímu světu a posledních 200 let požívá plné suverenity jako nezávislý stát, má stále ještě miliony chudých, nevzdělaných a vykořisťovaných domorodých obyvatel.“
MARIO VARGAS LLOSA, zdroj.

Asi tak… Jinak bychom mohli třeba začít posílat exekutory na mongolské velvyslanectví za to, že střední a východní Evropu kdysi zdecimoval jejich vůdce Čingischán.

Hernando Cortéz má jistě svědomí obtížené řadou smrtelných hříchů, ale po pěti stech letech už je čas mu dát konečně pokoj. Současný stav Mexika je především zodpovědností mexických politiků minulých i dnešních – včetně pana prezidenta Obradora, který není v tamní politice žádným nováčkem.

*****************************

Hudební epilog
Tahle dvojice je opravdu dobrá.

****************************************
ZAPOMENUTÉ PŘÍBĚHY
Toto je kniha nejen čtivá, ale hlavně chytrá. Škoda, že se nepředčítá na středních školách. Ve spoustě okamžiků stáli lidé jako my před složitými rozhodnutími. Jejich zapomenuté příběhy sepsal Marian Kechlibar a my se z nich můžeme poučit i dnes.
Objednat si ji můžete na této adrese.

Zapomenuté příběhy1

Převzato z Kechlibar.net se souhlasem autora

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Tomáš Vodvářka
22. 1. 2025

Čin slovenského studenta by mohl být přelomový.

Ondřej Neff
22. 1. 2025

Psáno ještě před inaugurací 20.1.

Jan Kovanic
22. 1. 2025

Hodní Palestinci by jméno státu „Izrael“ nevyslovili ani za pečeného velblouda..

Martin Mařák
22. 1. 2025

Nejextrémnější zakazovači jsou vedle Mélenchonových LFI Zelení.

Aston Ondřej Neff
21. 1. 2025

Od pondělka mají Spojené státy nového prezidenta.

Aston Ondřej Neff
20. 1. 2025

Týden po Fialovi vystoupil v Partii Terezie Tománkové Babiš.

Aston Ondřej Neff
22. 1. 2025

Donald Trump svým inauguračním projevem odpálil pořádnou petardu.

Marian Kechlibar
20. 1. 2025

Celý proces „přesunu IT napravo“ je drama o dvou dějstvích.

Vladimír Wagner
20. 1. 2025

Zásadním faktorem současné situace v evropské a naší energetice jsou protijaderní aktivisté.

22. 1. 2025

V roce 2023 značka Oris věnovala limitovanou edici 2297 hodinek Big Crown Pointer Date Hank Aaron...

Josef Kopecký
22. 1. 2025

Umístění povinných kamer na jatkách, aby bylo možné sledovat, jak zaměstnanci zacházejí se zvířaty,...

herp Petr Heřmánek
22. 1. 2025

Muže, který se v úterý snažil dostat do budovy České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) a údajně...

Lidovky.cz
22. 1. 2025

Čerstvý sedmdesátník Ladislav Vízek má pestrý život. Někdejší fotbalový básník má zlato z...

Josef Kopecký
22. 1. 2025

Prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před válkou, kterou rozpoutalo Rusko, schvaluje...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz