15.10.2019 | Svátek má TerezaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SVĚT: Ne, opravdu není třeba se omlouvat AztékůmŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 80, poslední: 1.4. 2019 22:43, přehled diskusí

Snad už ani nejde o fakta,:
Autor: J. Kraus Datum: 1.4.2019 22:43

ta zajímají jen pár lidí, a mnohá fakta se nehodí. V.Cílek asi už sotva kdy řekne, jak Navahové a Hopiové na sebe dělali nájezdy při nichž nemluvňatům rozbíjeli hlavy o skálu, dokud nepřišli mormonští misionáři a dokud je federální vláda nezačala živit a šatit. Mám taky pár knížek vydaných těsně po první válce - Z plavčíka náčelníkem černochů, Mezi perlolovci a lidojedy apod. Jejich autoři jsou na internetu nevyhledatelní, podobně jako všelijaké paměti z doby koloniální Británie. Současní Britové by z té četby dostali psotník. Mladí jsou vedeni k opovržení ke svým předkům a jak zde nedávno někdo trefně poznamenal, při slově "národ" se osypou. Evropan může za všechno zlo na světě, staří lidé pak nejvíc a když to takový student začne nevědomému starci vysvětlovat, ten je rád, že už má život skoro za sebou.

Ale to vše není podstatné. Mnoha lidem zřejmě dělá dobře pěstovat kult vlastní podřadnosti až méněcennosti, na potkání se omlouvat a ponižovat se nejen před včerejšími nepřáteli, ale i před národy neutrálními a lhostejnými. Ano, to my jsme zničili vaší planetu, z vaší otrocké práce je náš blahobyt. Není ale dobré se svojí podřadností, nemravností a zrůdností pyšnit a rozhlašovat ji do světa, v němž každý, nejen Číňan, dbá, aby neztratil tvář. Každý rád slyší, že za všechny jeho nepříjemnosti může někdo jiný. A hle, viník se nebrání, sám si lehá na záda, roztahuje ruce a nohy a vzlyká. Tomu pohledu, té urážce lidství, se nelze vyhnout. Jak dlouho ještě budou chránit toho neduživce ti, kteří vědí, že by s vaničkou vylili i dítě? Čína už má vlastní vaničku skoro hotovou. V historii ale zatím žádný konec nebyl definitivní. Se zánikem blahobytu začne vše od nuly. Někteří se na to už mohou připravovat.

Mimochodem lidské oběti, to nebyl důsledek nějaké pověry, ale racionální záležitost. Na rozdíl od karibských Indiánů, kterým chutnalo lidské maso.

Blázni socialističtí řídí lidský svět křížem krážem,:
Autor: K. Janyška Datum: 1.4.2019 17:15

dopředu i dozadu. Je jim jedno, že jsou jen směšnými figurkami spontánního vývoje lidského světa, ostatně jako my všichni, a že to nejde... Dzp

Omluva či nikoliv:
Autor: M. Valenta Datum: 1.4.2019 13:52

to bych nechal na nich. A to autorovo vyvažování tehdejších krutostí je fakt úsměvné.

Re: Omluva či nikoliv:
Autor: M. Prokop Datum: 1.4.2019 17:29

Nikdo jim to nebere, konec konců, je to současná móda, omluvy za kdeco, co omlouvající se nespáchal.

Ovšem jako kdekdo má právo se omlouvat, jiní mají stejné právo napsat, že je to pitomost.

Podobně:
Autor: M. Koutný Datum: 1.4.2019 13:33

se odehrály dějiny Peru. Francisco Pizzaro byl většinou domorodých kmenů vítán jako osvoboditel od brutální vlády Inků.

Re: Podobně:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 14:52

A pak je Španělé vyvraždili...

Inka, v překladu "císař" byl titul panovníka:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:17

Hlavními obyvateli říše byli Kečuové, kterých je dnes přes 10 milionů, menšinu tvořili podmanění Mapučové, kterých je dnes asi milion.

Naprostý souhlas, pane.:
Autor: A. Alda Datum: 1.4.2019 12:24

Španělé sice přivezli do Mexika plané neštovice a spalničky, ale také mravně vyšší kulturu a technicky vyspělejší hospodářství. A zastavili šílené krvavé kulty domorodců.

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.4.2019 12:46

A kolo!

Především také krávy a koně!:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 13:22

Vinetou by bez Evropanů chodil pěšky...

To nepochybně.:
Autor: A. Alda Datum: 1.4.2019 13:38

Ale my jsme od nich také dost získali. Rozhodně ne málo. Například krocany, dýně a cukety, rajčata, fazole, papriky, brambory, kukuřici, melouny, slunečnice, batáty, buráky, ananas, kakao, kaučuk, chinin...

O to ale zde nejde. Jde o to, zda jsme domorodcům ublížili nebo ne. Před závorku můžeme vytknout, že my Češi, Moravané, Slezané a Slováci jsme jim rozhodně neublížili, někteří příslušníci našich národů jim naopak velmi pomohli. A evropané jako takoví indiánům zcela jistě ublížili, avšak nikoli v té míře, v jaké by si byli oni sami za tu dobu ublížili sami. Oni se navzájem likvidovali velmi masivně a velmi ukrutně. Evropané toto zabíjení zastavili.

Probléme jsou samozřejmě ty nemoci. Oni na ně nebyli nijak připraveni a tak je zabíjelo i to, co nás tehdy už skoro nezabíjelo, například plané neštovice, spalničky, zarděnky. Pravé neštovice ovšem zabíjely i nás, a masivně. Stejně jako mor, který se ovšem tehdy do Ameriky kupodivu nedostal, ač Evropu v několika vlnách od obyvatelstva pročistil velmi důkladně. Měl ovšem kratší inkubační dobu než trvala cesta lodí z Evropy do Ameriky, což bylo indiánské štěstí.

Za to vymírání skrze nemoci Evropané nemohou. Kdyby tehdy znali epidemiologii, žádné nemoci by tam určitě úmyslně nezavlekli.

Re: To nepochybně.:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 14:55

Karanténu a biologický útok vmetením nakažené mrtvoly znali už ve středověku, natož začátkem novověku.

Víte, že takto způsobili muslimové Velký Mor, který:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:27

zdecimoval Evropu ve 14 století, Vámi popsaný útok použili totiž proti Janovanům na Krymu. Myslím ale, že mor by se do Evropy dostali i bez toho, tak jako se ve stejné době rozšířil ze Střední Asie do Číny.

Jinak, je zaznamenáno, že Cortézovi vojáci se neštovicemi nakazili až v Mexiku, kdy tam mor přinesl jeden voják, poslaný guvernérem z Hispanioly PROTI nim. Do říše Inků pak, díky jejich na tu dobu skvělé síti silnic, doputovaly neštovice dokonce DŘÍVE, než samotní Španělé...

Jinak, neštovice decimovaly samotnou Evropu ještě v 18 století a epidemie vznikaly i po objevení očkování proti neštovicím (1796), protože ne všichni byli očkováni. V Evropě 18 století zemřelo na neštovice dokonce několik PANOVNÍKŮ, např. Ludvík XV!

Re: Víte, že takto způsobili muslimové Velký Mor, který:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 16:37

Konkrétně v Kaffě (Feodosii), což bylo hlavní překladiště otroků v Černomoří.

Protože se Janované stáhli (a zaplavili morem Evropu), neměl temnik Mamaj oporu a prohrál na Kulikově poli, kde "vznikl" ruský etnos. A z knížete Dmitrije Moskevského se stal Dmitrij Donský a začal politický vzestup Moskvy. Ekonomický už probíhal.

Velkou propagátorkou očkování proti neštovicím byla Kateřina Veliká, která nechala oočkovat i Pavla (později I.), takže v Rusku se z toho stala mezi šlechtou móda, zatímco francouzští osvícenci mudrovali o riziku v dětství a dožití ve stáří...

Nejsem si jistý, ale mám dojem, že Marie Terezie byla taky "nebiomatka" a nechávala očkovat tu svou spoustu dětí. Bohužel neměli vakcínu na TBC, která mezi potomky MT řádila jak Černá ruka.

No, a kdo zavlekl mor do Evropy?:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:16

A kdo zavlekl do Evropy choleru?

Za šířením prakticky všech epidemií byl totiž VŽDYCKY nějaký pohyb obyvatel, ať už obchodní, migrační nebo válečný. Tu choleru si v30 letech 19 století importovali Evropané dokonce sami, obchodem s Asií.

Až do toho 19 století o mechanismu šíření nemocí nikdo nevěděl, ač o teorii, že epidemie způsobují mikrobi psal počátkem 18 století už Daniel Defoe.

Re: No, a kdo zavlekl mor do Evropy?:
Autor: V. Novák Datum: 1.4.2019 16:44

Je jedno, jestli to házeli na bakterie nebo "miazma" - že jsou mor, lepra a neštovice nakažlivé, věděli velmi dobře. A s "morovitými" podle toho zacházeli, zavírali je v jejich domech a malomocné v leproseriích. A jejich oblečení buď pohřbívali s nimi nebo je pálili na hranicích, takže věděli, že oheň sterilizuje.

Pravda, u cholery se o původu choroby hádali doktoři ještě v polovině 19. století, ale v Londýně jeden lékař "vyléčil" celou čtvrť odmontováním páky z jedné pumpy taky, tuším, někdy tou dobou.

No co - nám zase tvrdili, že žaludeční vředy jsou z přepracování a stresu - a on Helicobacter pylori, bestie...

Španělé nepřivezli do Mexika plané neštovice, ale:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 16:35

pravé neštovice. Tak se tato nemoc, po staletí decimující Evropu i Asii dostala i do Nového světa. Později si Evropané upletli na sebe bič, protože s importem černých otroků dovezli do Ameriky i malárii a žlutou zimnici.

Re: Španělé nepřivezli do Mexika plané neštovice, ale:
Autor: D. Bystriansky Datum: 1.4.2019 17:26

Ještě nás Nový svět "obohatil" o jednoho zabijáka, tabák. Kolik milionů na jeho blahodárné účinky umřelo a ještě umře, taky mne to asi čeká a chci omluvu a odškodné! Nevíte, na které americké domorodce se mám obrátit? Aspoň na rakev a funus by mohli přispět.:-)))

Re: Španělé nepřivezli do Mexika plané neštovice, ale:
Autor: D. Bystriansky Datum: 1.4.2019 17:29

Kubánci jsou chudí, ti nic nepošlou.

V jednom z těch odkazů ("Two cheers ..."):
Autor: F. Houžňák Datum: 1.4.2019 11:32

ještě stojí, že to nejspíš nebyly žádné zavlečené neštovice, ale domácí forma Eboly, která tam řádila už před Španěly: First, the disease that crippled Mexico may have been native to Central

America. The invaders were equally affected and could not recognise the

symptoms. The Aztecs did and they had given it a name long before the

Spanish arrived because it had already dramatically reduced their

numbers. They called it Cocoliztli and biologists today identify it as a form of Ebola spread by rats.

Podotýkám, že muslimové odvlekli během 16 - 19 století:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 10:45

do otroctví 6 milionů křesťanských Evropanů. 1,25 milionu ze Středomoří (+ Středozemního moře, ale i z lodí na Atlantiku, z pobřeží Irska a dokonce z Islandu), 3 miliony z Polska a Ukrajiny (a také několik desítek tisíc z Moravy) a 2 miliony z Balkánu. Evropany odvlékali do otroctví ale i nakupovali už staletí předtím, ale přesná čísla neznám).

Takže celkový počet muslimy zotročených Evropanů bude stejný, jako počet bílými Evropany NAKOUPENÝCH afrických černochů.

Podotýkám, že potomky conquistadorů jsou až na vyjímky :
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 10:23

DNEŠNÍ OBYVATELÉ MEXIKA. Většina conquistadorů měla už během bojů indiánské manželky, které jim projevovaly věrnost, a do Španělska se už nevrátili.

A většina současných Mexičanů jsou indiánsko španělští míšenci...

Jinak, většina Indiánů přijímala křesťanství s eufórií, hrůzné náboženství minulosti rádi odvrhli!

Rovněž bych uvedl, že otroctví bylo známo i mezi původními indiánskými obyvateli dnešních Spojených států. Otroci byli mnohdy zabíjeni jen z rozmaru svých majitelů nebo proto, aby vzrostla jejich cena...

Omluva :
Autor: K. Salajka Datum: 1.4.2019 10:16

by měla být řetězová a pokud některý článek řetězu byl zcela vyhlazen, měl by se mu ustanovit opatrovník, který by za něj omluvy přijímal a dále se za něj omlouval jeho obětem. Tak Slovanům by se měli omluvit Ti, kdo je hnali pod Říp a připravili o moře. Slované by se měli omluvit Markomanům a Kvádům (4.-6.st.), za podmínky že Ti, se omluví Keltům, které začali vyhánět od nás jako první. Nejsem si jistý, zda jsou Markomani a Kvádové zastoupeni u Germánů dostatečně reprezentativně, proto bych jim ustanovil opatrovníka pro přijetí naší omluvy. Razil bych pro Čechy výhodnou zásadu, že 40 % shodných genetických znaků zakládá právo oběti na omluvu ale i povinnost za příslušný národ se omluvit. Vstávaje lehaje bychom se měli omlouvat Němcům za to, že jsme tak dlouho tajili tuto svojí pravou identitu a lpěli na svém zaprděném čecháčství.

To to mlaskne až se omluví Zuluové Křovákům. Budou se Zulům, omlouvat Holanďané, nebo Búrové? Angličané Bůrům? Hererům jasně Němci. Chtěl bych vidět ty slzy dojetí, až se omluví Belgové v Kongu. Rusové se omlouvat nemusí - ti se vždycky jenom bránili. Na malýho si každej troufne. A na konci těch omluv si padnem kolem krku a všichni všem odpustíme.

Zuluové by se měli omluvit Bůrům!:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 12:06

:
Autor: J. Jurax Datum: 1.4.2019 12:46

Afričané by se měli omluvit, že během dekolonizace vyhnali bílé civilizátory!

Tento požadavek je srovnatelný s požadavkem toho zjevného pomatence, co v Mexiku prezidentuje.

Máte pravdu!:
Autor: V. Petr Datum: 1.4.2019 13:23

Re: Omluva :
Autor: M. Koutný Datum: 1.4.2019 13:32

Bílí osadníci žili na území JAR dříve, než kmeny Zulu, Xhosa či Bantu. Toto nepříliš úrodné, polopouštní až pouštní území, nebylo vhodné pro extenzivní pastvu a bylo řídce osídleno pouze Sany, tzv. Křováky, kteří mimochodem vlastně nejsou geneticky "černoši" a jsou příbuzní spíše australským domorodcům. Teprve po příchodu bělochů, kteří kraj pomocí moderních technologií zúrodnili, se sem začali ze severu stěhovat příslušníci výše zmíněných etnik.

Podle informací, které mám od lidí, kteří zde žijí či žili, se zejména Xhosové chovají ke Křovákům s mnohem větším rasismem, než běloši k černochům.

Re: Omluva :
Autor: K. Salajka Datum: 1.4.2019 14:09

Máte pravdu. Dodám jen, že jsem se bavil s Čechem, který řadu let měl obchody v JAR. Ještě po převzetí moci Mandelou se vystěhoval do Austrálie a teprve po sedmi letech si odvykl nevycházet na ulici beze zbraně.

Můžeme tomu říkat vyrovnávání sociálních rozdílů, ale viděl bych v tom spíš rasismus.

Kopčem by se měl omluvit mé sousedce :
Autor: A. Nový 840 Datum: 1.4.2019 13:35

Sousedka tvrdí, že jí Kopčem sežral praprastrýčka. :-))

Obrador:
Autor: K. Salajka Datum: 1.4.2019 9:44

Podle fotky vypadá jako přímý potomek Conquistadorů - má viditelně méně aztécké krve než Trumpova oblíbená senátorka Elisabeth Warrren- Pocahontas té indiánské .

S odčiňováním by mohl tudíž pan prezident u sebe, aby odškodnění nenafasovali pachatelé místo obětí, jak se v dnešním světě stává s oblibou /Palestina, Jemen/. Nespokojil bych se s odškodněním nebo povalením sochy představitele pachatelů/jako gen. Roberta Lee/.

Mohly by se konat procesy podobné synodě smrti papeže Štěpána VI. Nechal vykopat z hrobu svého předchůdce Formosa a odsoudil jej na synodu za zločiny, které spáchal. Musím ale upozornit, že došlo za několik let ke zrušení závěrů synody smrti, které doprovázely hromadné omluvy těch, kteří synodě byli přítomni. Přesto se někteří odmítli omluvit a byli posláni do vyhnanství.

Ještě k Obradorovi - už odškodnili indiány Chiapsasu za zabrané pozemky a za to, že je nechali na pospas levicovým radikálům a Zapatistům ?