Úterý 10. prosince 2024, svátek má Julie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Náhodné podobnosti čí spíš varovné analogie

diskuse (38)

Občas v méně významných mediálních zdrojích postřehnu povzdych, jak hanebně Ukrajina dopadla: nejen že Putinovou iniciativou schlamstnout celý Krym, ale již rovněž úspěšnou iniciativou rozparcelovat východní Ukrajinu v pozvolném úsilí o vzkříšení SSSR - této údajně největší tragedie dvacátého století. Takto uvažuje a o nápravu historického veleomylu usiluje nynější hlavní kremelský rezident. Poté krok za krokem zvládnout zbytek Ukrajiny a pořádně zatočit s podvratnými bloudy, kteří příliš koketovali s vidinou jakési integrace západoevropským směrem, dokonce s ochranným štítem NATO členství.

Snad se nemýlím v předpokladu, že Ukrajina byla a stále je tím jediným státem, který se dobrovolně vzdal svého vlastnictví jaderných zbrani - tedy se denuklearizoval. Takové slovo, sloveso, dosud neexistuje a realita současného světa nenaznačuje akutní potřebu jeho zrodu. Nikdo jiný - například Pákistán a o to míň pravděpodobná Severní Korea - tak neučinili a neučiní. Naopak jsou jiné státy, které se velice snaží docílit explozivní opak. Především je to ovšem Írán jako zdroj oprávněných obav nejen Izraele, ale i Saúdské Arábie, kolébky konkurenční islámské verze, než je ta íránská.

Okamžitě se nabízí otázka, co přimělo Ukrajinu, jaké síly ji přinutily k iniciativě tak riskantně pacifistické. Víc než příjemný pocit z konce studené války to zřejmě byla ujišťování, záruky Západu o poskytnutí asistence v případě potřeby, k níž by ovšem mohlo dojít pouze z iniciativy jejího východního ruského souseda.

Smlouvy, závazky stvrzené ve vší poctivosti se nezřídka vyskytují z důvodů jak pochopitelných, tak naprosto padoušských. Již nežijící spisovatel Jan Beneš mi kdysi vyprávěl svou zkušenost s jedním evropským nakladatelem, s nímž podepsal smlouvu na vydání díla, k němuž pak nedošlo. „Jo, milej pane,“ pravil nakladatel, „smlouvy se podepisujou a život pak jde jinam.“ Tak tomu zřejmě je i mezi státy a státníky.

Došlo k jakési dohodě v Minsku, v níž se opakovala zkušenost, že zatímco cílem demokracií je dosažení míru, jejich nepřátelé usilují o vítězství. Putinovým cílem bylo zabránit, aby Ukrajině se podařil přerod ve stabilní, demokratický a s Evropou se ztotožňující stát. Moskva rozpoutala propagandu, s tvrzením, že nepřátelé na Západě čili NATO rozpoutávající válku proti Rusku.

Putin se pochlubil tvrzením, že v případě potřeby by se Kyjeva, hlavního města Ukrajiny, zmocnil do dvou týdnů. Do takové iniciativy se ovšem nechce pustit, pamětliv utrpěných vlastních ztrát na bojištích v Afghánistánu, jež nemalou mírou přispěly k rozpadu kdysi mohutného sovětského kolosu. Však proto došlo ke zrodu zákona o vytvoření ruského typu cizinecké legie s mužstvem neruského původu - tzv. kontraktniki nebo žoldnéři. V uniformách bez insignií. S moderní výstrojí Made in Russia.

Ohrožených oblastí - bývalých ruských držav - je nemálo. Gruzínsko již zažilo zkušenost takové po-sovětské pozornosti, na řadě by též mohlo být Estonsko, Litva, Moldávie a další nezáviděníhodní kandidáti. Že by NATO na jejich záchranu krví a železem zasáhlo? V únoru 2015 v dohodě podepsané v Minsku, hlavním městě běloruské, pramálo demokratické republiky, signatáři Francie a Německo de facto kodifikovali legitimitu ruského pozření Krymu.

Ukrajina, aspoň do současné doby, nežádala Západ o pomoc poskytnutím bojových jednotek v terénu. Pouze se domáhá dodávek nejmodernějších zbraní, k nimž však podle posledních prozatím mně dosažitelných informací dosud nedošlo. V tisku se ale objevují studie zmiňující se o až nepohodlně se podobajících paralelách - například Leon Aron, ředitel ruských studií u American Enterprise Institute (v textu s názvem „Spain 1936-1939; Ukraine, 2014-?“ The Weekly Standard, 2. březen 2015).

Autor připomíná, že ve Španělsku v občanské válce, po zahájení bojů v červenci 1936 mezi jednotkami nacionalistů generalisima Franca a republikány, podporujícími dosavadní vládu, britská vláda vyhlásila přísnou neutralitu bez jakéhokoliv vměšování.

Bez tolik potřebné podpory zbyl republikánské vládě jako jediný možný spojenec Stalin, jemuž ovšem nešlo o nastoletí demokratických pořádků, ale o komunismus a likvidaci trockistů.

V oné době 1936-1939, kdy došlo k pádu republiky zásluhou nacionalistů, jimž se dostalo mocné podpory od Hitlera z Německa (600 letadel, 200 tanků, 16 000 příslušníků Condor Legion), od Mussoliniho z Itálie (660 letadel, 150 tanků, 800 kanonů, 240 000 ručních zbraní). Německé letectvo ovládalo vzdušný prostor, bombardovalo Madrid, jakož republikánské jednotky kdekoliv, zatímco italské námořnictvo ovládalo Středomoří a bombardovalo Malagu, Valencii a Barcelonu.

Západní demokracie ale dodržovaly neutralitu, nevměšování. Jedinou výjimkou byly jednotky dobrovolníků, Lincolnova brigáda, Američané, Hemingway, též čeští komunisté, posléze vlastními soudruhy věšení.

Nikdo ale na Ukrajinu se zbraní nespěchá, Washington váhá s materiální pomocí, s velmi potřebnými dodávkami.¨

- - -

I jiné části evropského kontinentu zápolí s nesnadnými komplikacemi. Severní skandidávské končiny aby se vypořádaly s důsledky své někdejší naivní štědrosti vůči hordám nepřízpůsobivých, nevděčných, parazitických přistěhovalců. Putinovo letectvo porušující tamější vzdušný prostor, ruské námořnictvo, zejména ponorky pronikající do pobřežních vod, a například značná demilitarizace Švédska, které od konce studené války reaguje redukcí své vzdušné obrany o 70 %, námořnictva o 80 % a pozemního vojska o 90 %. Z půlmilionové armády jich zbylo pouhých padesát tisíc..

Ve východní části evropského kontinentu v poslední čtvrtině století, po kolapsu vědeckého komunismu, s následnou demolicí Berlínské zdi míru, došlo ke zřetelným změnám, NATO početně zmohutnělo o tucet nových členů.. Například se dočítám, že nový člen Bulharsko během dvou měsíců vyhlásil třicet poplachů v reakci na příliš blízko k bulharským břehům se blížící ruské aviatčíky. Rumunsko, rovněž nový NATO člen, znepříjemnilo plán Dmitryje Rogozina, ruského náměstka předsedy vlády, poněvadž na americkou žádost došlo k zákazu jeho přeletu přes tamější území. Mně osobně známý Sergej Lavrov, ruský ministr zahraničních věcí, charakterizoval eventualitu dalšího balkánského rozšiřování NATO členství jako „provokaci“.

Ovšem nutno velice rozlišovat formu a obsah. Tuze snadnější je navlékání jiných nových uniforem, pochodovat, salutovat, než změnit obsah - kulturu, charakterové vlastnosti, prosazovat spolehlivost, laskavost, pravdomluvnost, poctivost. Za nejmohutnější handicap postkomunistické části Evropy lze oprávněně označit korupci, nedostatek zábran cokoliv ukást, sobectví, minimální či žádné zábrany jakkoliv bezostyšně lhát.

Na základě bedlivého zjišťování Transparency International’s Corruption Perception Index nejlepší výkon byl zaznamenán v Estonsku - 26. místo na světovém žebříčku, zatímco nejnižší hodnocení z členských států NATO nijak překvapivě obdržela Albánie: 110, táž úroveň jako Ekvádoru a Etiopie.

- - -

Porozhlédněme se směrem k jiné paralele, téměř analogii kdysi československé, nyní izraelské. Podobnosti o jednání o nás bez nás. Tehdy Mnichov 1938, Hitler, Mussolini, Chamberlain, Daladier. Nyní jednání Obamových emisarů s íránskými ajatoláhy. Washington s dobrou vůlí přicházející a, jak se tady dozvídáme, Teherán se revanžující neutuchajícím zdůrazňováním, jakým že je Amerika hanebným satanem, spalováním její vlajky a námořními manévry - simulovaným útokem na simulovanou kopii americké válečné velelodi Nimitz. Americkým cílem je APPEASEMENT, slovo s výsostně chamberlainovským dopadem, kdysi důkladně postihnuvšim naši rodnou zem, aniž by pro něj náš rodný jazyk kdy vytvořil adekvátní ekvivalent. Příslušný slovník (Poldauf a kol., 10. vydání) pouze poskytuje alternativy „uklidnění, uspokojení, ústupky, usmiřovačky“.

I když není k mání přesný překlad, lze se však dohodnout na důsledcích takového počínání: že appeasement pro druhou stranu nikdy není konečným, uspokojujícím řešením. Vždy se chtělo víc - menší kapitulace zrodila požadavek kapitulace větší, historie nabízí všelijaká poučení - nacistická říše, někdejší stalinské záměry, nynější expanzivní choutky islámského kalifátu.

V třicátých letech minulého století Velká Británie s Československem žádnou spojeneckou smlouvu neměla. USA - dosavadní jakási supervelmoc se nyní nachází v dost jinačí situaci: Izrael podporovala od jeho samého začátku, byl to její nejbližší politický, hospodářský, kulturní spojenec, a přitom jeho existence v permanentním islámském ohrožení. Kdo nevěří, ať si poslechne zřetelné zálusky íránských nejvyšších vládních míst zničit, zcela vyhladit židovský stát. Však se na realizaci plánu bedlivě nukleárně pracuje.

Obamova dobrá vůle, ochota i k nevyžadovaným ústupkům, v kontrastu k jeho přespříliš viditelné snaze se zbavit Netanjahuovy vlády. V posouzení intenzity americké vřelosti či přísnosti vůči oněm dvěma antagonistům dávám k dispozici začátek textu s názvem „Appeasement in Our Time: One unforceed error after another“ (The Weekly Standard, 9. březen 2015), autorem je Michael Makovsky, chief executive officer of the Jewish Institute for National Security Affairs, autor knihy Churchill’s Promised Land (Yale University Press):

„Je Barack Obama dalším Nevillem Chamberlainem? Váhal jsem s takovým srovnáním, ale sledováním průběhu jednání s Íránem se stalo nemožným neporovnat s konferencí v Mnichově v roce 1938. Británie a Francie souhlasily s předáním strategicky a ekonomicky životně důléžitého českého území, což krátce poté vedlo k německému uchvácení celého Československa a k druhé světové válce. Nynější se rýsující dohoda Ameriky s Íránem konkuruje s tou mnichovskou tím, že je zbytečná a katastrofálně bezohledná.“

Autor dál varuje před „katastrofálními důsledky, pokud by americký Kongres nebo Izrael tomu nezabránily. Obamova administrativa uzavřela předběžnou dohodu (Joint Plan of Action), v níž souhlasila, aby Írán pokračoval se svým nukleárním programem, což je v rozporu s desetiletími předchozí americké politiky, jakož i s množstvím legálně závazných rezolucí Rady bezpečnosti OSN.“

Celý text končí tímto krátkým odstavcem: „Chamberlain informoval britskou veřejnost, že v Mnichově docílil ´peace with honour´, že to bude mír v naší době. Churchill odpověděl: ´Měli jste volbu mezi válkou a hanbou. Volili jste hanbu a teď budete mít válku.´ Totéž lze říct o prezidentu Obamovi na cestě k jeho Mnichovu.“

Nabízím k posouzení.

KONEC

*******************************************
Ota Ulč - Mouchy naší doby
V nakladatelství Šulc&Švarc vyšla kniha o současném rozpoložení lidstva, které nejvíc otravují islámští fanatici a teroristé, bída a hlad, přírodní katastrofy i zkreslené představy o fungování globálního světa. Díky moderním technologiím jsou možné úžasné věci, ale jejich smysl a trvalý přínos se vytrácí. Mouchy naší doby obtěžují nejvíc Afriku a Asii, ale daří se jim znamenitě i v bohaté Evropě a Americe a to může být do budoucna nebezpečné. Bohužel si často nepřipouštíme své chyby a omyly ne proto, že bychom měli špatný charakter, ale jednoduše proto, že si žádné neuvědomujeme.

Ulč - Mouchy naší doby

Neoficiální stránky Oty Ulče

Aston Ondřej Neff
10. 12. 2024

Fiala a Stanjura jednali v pondělí s prezidentem Petrem Pavlem o rozpočtu.

Jan Ziegler
10. 12. 2024

Vynucený útěk syrského diktátora do Moskvy je těžkou porážkou Putina a jeho bandy.

Petra K.
10. 12. 2024

Jak si dovolenou užívali ohaři Rumštajn a Talířovna.

Robert Troška
10. 12. 2024

Jaký má přesah filmový muzikál Čarodějka, uvedený u nás 5. prosince 2024?

Robert Troška
10. 12. 2024

Vzrůstající trend omezování svobody ze strany politiků ODS.

Aston Ondřej Neff
7. 12. 2024

Propagandisté ruské říše zla se nemusí namáhat.

Aston Ondřej Neff
9. 12. 2024

Zatímco se šušká o nové pravicové straně, Motoristé v sobotu uspořádali svůj první sjezd.

Martin Mařák
9. 12. 2024

Ideologické zásady Motoristů mne zaujaly, musím uznat, že se jedná o příjemnou změnu.

přečetl Panikář
9. 12. 2024

Ústavní soud nařídil zopakovat prezidentské volby, jejichž druhé kolo mělo proběhnout o víkendu.

Marian Kechlibar
9. 12. 2024

Mezi pacientem a lékařem existuje informační asymetrie.

jis Jitka Kubíková Šrámková
8. 12. 2024

Policisté našli dvaapadesátiletého muže z Holýšova na Plzeňsku, který odešel v sobotu dopoledne z...

Lidovky.cz, ČTK
10. 12. 2024

Rumunská horská služba zachránila Ukrajince, který se na útěku před válkou zřítil do hluboké horské...

Lidovky.cz, ČTK
10. 12. 2024

Čína pokračuje ve zvýšené aktivitě svých vojenských letadel a lodí poblíž území Tchaj-wanu. Za...

Josef Kopecký
10. 12. 2024

Spor o zvýšení pravidelného poplatku pro Českou televizi a Český rozhlas zaměstná v úterý poslance....

Lidovky.cz, ČTK
10. 12. 2024

Izrael provedl od pádu Asadova režimu na 250 vzdušných úderů na Sýrii a zničil důležité vojenské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz